Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce parere aveti despre economia de piata ?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
ce bine ca am curatat stocurile la furnizori de placi video Posted Image

#20
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostMinettoMatoi, on 10 octombrie 2021 - 18:58, said:

Parerea mea este ca economia de piata nu e asa buna ptr ca piata o fac mereu aia cu cei mai multi bani, si restul dupa aia ce fac ?! Dai in aia cu mai putini bani.
De ex placile video, minerii de bitcoin au cumparat multe, aia au urcat pretul doar ca unii cu bani au cumparat, si ceilalti gameri sufera. Adica vin unii, iti cumpara alea, tie iti convine, si te doare in pix de restul.
In mod normal lasai pretul cum era si gata, lua cine lua, ca oricum aveai profit f mare si asa.
De vreo 1 an si jumatate nu prea se mai merita sa minezi cu placi video. Daca te duci pe NiceHash profitability calculator https://www.nicehash...nvidia-rtx-3090
si pui cea mai tare placa video RTX3090 care costa 3420 $ scoti cam 7 $ pe zi. Se amortizeaza teoretic in 520 de zile azi cand BTC este 56000 $.
Spun teoretic ca nu se amortizeaza deoarece gradul de dificultate creste continuu. Ultimua crestere a fost pe 5 Octombrie ora 02:35:19 cu 4.71% iar cam peste 7 zile numarat de azi o sa creasca din nou. Daca curentul nu se ieftinste randamentul placii tale scade. Ideal tre sa iti scoti banii pe ea in maxim 6 luni asta ca sa mai minezi vreo 3-6 luni pentru profit (mic).
Daca vrei BTC mai bine cumpara cand este ieftin si vinde cand este scump.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
exemplul concret DE CE se vor vota partide care promit socializare, comunism, intervenția statului în bisnisurile particulare
ușor, ușor se vor întreba de ce o babă stă-ntr-un apartament 3 camere - și-o vor vrea în ghetou...

lucrurile se vor derula mai ușor în idiocrația ce se-ntrevede la orizont...

iar mineto nu-și pune problema de ce statul nu reglementează normal o economie, și nici nu relevează transparent ce face cu bugetul țării

uite, inițiatorule, o altă-ntrebare:
de ce primarii nu justifică la final de mandat execuția bugetară pe cei 4 ani de mandat?
(îți vând un pont: pt că „consiliul local!”)

#22
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018

View PostAztecWarrior, on 11 octombrie 2021 - 13:30, said:

De vreo 1 an si jumatate nu prea se mai merita sa minezi cu placi video. Daca te duci pe NiceHash profitability calculator https://www.nicehash...nvidia-rtx-3090
si pui cea mai tare placa video RTX3090 care costa 3420 $ scoti cam 7 $ pe zi. Se amortizeaza teoretic in 520 de zile azi cand BTC este 56000 $.
Spun teoretic ca nu se amortizeaza deoarece gradul de dificultate creste continuu. Ultimua crestere a fost pe 5 Octombrie ora 02:35:19 cu 4.71% iar cam peste 7 zile numarat de azi o sa creasca din nou. Daca curentul nu se ieftinste randamentul placii tale scade. Ideal tre sa iti scoti banii pe ea in maxim 6 luni asta ca sa mai minezi vreo 3-6 luni pentru profit (mic).
Daca vrei BTC mai bine cumpara cand este ieftin si vinde cand este scump.

asta daca cumperi 3090 cu banii aia. eu am luat zotac amp holo 3090 la 1890 EUR, RTX 3070 Aorus (aia misto, cu lcd :D ) - 970 EUR, 3080 ti Aorus - 1500 EUR. Si crede-ma merita sa minezi si acum pe ultima suta. eu sunt tare multumit si nici vreo remuscare ca am luat placile de la gura gamerilor nu am. Daca vrei sa te joci neaparat, iti gasesti o placa, nu-i bai, trebuie sa te zbati un pic.

#23
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
In fapt teoria capitalista a pietei sufera de un defect de concepere: nu pune limita lacomiei capitalului! De aici si situatia de acum, dar si toate crizele trecute. Piata si capitalul trebuie lasate la starea de acum cu un mic amendament: tot ce depaseste o rata a profitului brut (sau net - se poate negocia cum este mai bine)de 12% (cifra poate fi oricare alta) raportata la cifra de afaceri, se confisca si intra in proprietatea statului! Astfel orice firma poate face oricat de mult profit. Daca depasteste 12% ori trebuie sa ii "arunce" in dezvoltarea afacerii (de aici cifra de afaceri mai mare si astfel suma ce o poate pastra in cifre absolute este mai mare) fie investeste in oameni, fie ambele.
Fa asta simultan pe toata planeta, cu impozitarea la locul unde se face profitul si lumea se schimba!

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Ce zici matale poate duce numai la evaziune fiscala. Cea mai buna solutie este impozitul fix si cat mai mic posibil. Astfel cei care fac bani cu nemiluit ii vor investi/cheltui, in loc sa-i ascunda de fisc.

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu cât mai mic, ci dimensionat pe nevoile REALE de funcționare ale statului
se poate calcula cât mai aproape de real cât consumă funcționarea statului (administrație, apărare, sănătate, învățământ etc.)
se-nmulțește cu 1,5
apoi se poate aproxima cât se-ncasează din alte taxe (gen tva)

apoi stabilești impozitul pe firme/persoane

dar ce gargarisesc io acilea merge la un popor normal, nu la unul la care furtul și evaziunea e literă de lege, ceea ce duce la corupția sistemică a sistemului

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postcristiandrei, on 11 octombrie 2021 - 08:17, said:


Adica pret controlat? Adica unii sa prinda pretul ala mic de la prima vanzare si apoi sa revanda la negru la cat vor ei? Posted Image Asa crezi tu ca se regleaza pretul? Asa se credea si in comunism si se facea trafic cu orice, ca deh, daca se terminau la magazin pana ajungeai tu la rand, te duceai pe la un vecin cu relatii si luai de acolo.
Si cine te pune sa nu interzici specula ? CIne te pune sa nu pedepsesti pe cei ce vand mai scump dupa aia ? Si rezolvi problema rapid ! Atata iti trebe sa te prind ca vinzi placa aia (sau orice altceva) la suprapret, ca dracu te ia.
Da, pret controlat, un produs sa aiba pretul de productie + adaos comercial ptr profit dar decent, nu lacom sa tragi pe omul de rand si sa faci doar ptr aia cu bani.
Si cu asta basta, ai rezolvat-o.

Economia de piata ce e ? E o piata speculativa, asta este. Pui placa la licitatie si vine unu cu bani si o ia, si restu cucu. In loc sa o dai la un pret decent caruia vine primu si aia e.

View PostAztecWarrior, on 11 octombrie 2021 - 13:30, said:

De vreo 1 an si jumatate nu prea se mai merita sa minezi cu placi video. Daca te duci pe NiceHash profitability calculator https://www.nicehash...nvidia-rtx-3090
si pui cea mai tare placa video RTX3090 care costa 3420 $ scoti cam 7 $ pe zi. Se amortizeaza teoretic in 520 de zile azi cand BTC este 56000 $.
Spun teoretic ca nu se amortizeaza deoarece gradul de dificultate creste continuu. Ultimua crestere a fost pe 5 Octombrie ora 02:35:19 cu 4.71% iar cam peste 7 zile numarat de azi o sa creasca din nou. Daca curentul nu se ieftinste randamentul placii tale scade. Ideal tre sa iti scoti banii pe ea in maxim 6 luni asta ca sa mai minezi vreo 3-6 luni pentru profit (mic).
Daca vrei BTC mai bine cumpara cand este ieftin si vinde cand este scump.
Nu sti cum e cu minerii insa vad ca pretul la placa 3080 e urias, in loc de 3500 e 10000 pe PC garage sau emag, o nebunie.
In mod normal dadeai placite la cat era si aia era, interziceai specula si o bagai in ilegalitate, si asa era pace si liniste, dar nu asa sa iei sansa la multi oameni sa cumpere, si nu e vb doar de placa video, asta e doar un exemplu, eu ma refer la sistem in sine.

View PostBloodRa, on 10 octombrie 2021 - 21:10, said:

Gamerii au acces la console, care oricum sunt optimizate pentru jocuri.
Tot mai bun e un joc pe PC, asta se stie, si comenzi si tot, in plus asta nu e un motiv sa scumpesti asa mult placile doar din calicie sa faci profit si mai mare, de parca nu erai superbogat si inainte.

#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Si cine te pune sa nu interzici specula ? CIne te pune sa nu pedepsesti pe cei ce vand mai scump dupa aia ? Si rezolvi problema rapid !
:roflmaofast: asta e postul anului! Vezi ca incercase si nea Nicu cu ilicitu'... :ciocan:

Vorbesti de placa aia de baza de parca ar fi cine stie ce aliment/serviciu de baza... Uite ca eu stau de 5 ani cu un desktop fara placa video dedicata si sunt foarte multumit, sper sa-l mai tin macar 3-4 ani :P Dar daca vrei musai produse de lux (PC de gaming), pune mana si munceste, nu cere pomana de la stat! :death:

#28
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostMinettoMatoi, on 12 octombrie 2021 - 18:43, said:

Si cine te pune sa nu interzici specula ? CIne te pune sa nu pedepsesti pe cei ce vand mai scump dupa aia ? Si rezolvi problema rapid ! Atata iti trebe sa te prind ca vinzi placa aia (sau orice altceva) la suprapret, ca dracu te ia.
Da, pret controlat, un produs sa aiba pretul de productie + adaos comercial ptr profit dar decent, nu lacom sa tragi pe omul de rand si sa faci doar ptr aia cu bani.
Si cu asta basta, ai rezolvat-o.
Economia de piata ce e ? E o piata speculativa, asta este. Pui placa la licitatie si vine unu cu bani si o ia, si restu cucu. In loc sa o dai la un pret decent caruia vine primu si aia e.

Unii sunt incapabili sa invete din greseli, si din trecut.
Dar ce ar fi sa punem asa si la munca? Tu Matoi sa muncesti iar noi sa te platim fix cat ai nevoie sa traiesti, ca altfel vad ca iti vin dorinte de placi video de 3500 de lei, tu stii ca sunt copii care nu au ce manca? si tu vrei sa arunci pe o placa video 3500 de lei?! Esti platit prea mult, cu 1000 de lei pe luna traiesti suficient de bine, atat trebuie sa fie salariul tau!

Nu mai suna bine, nu? Asta nu este specula daca unul pentru 8 ore primeste 1 500 de lei iar altul 15 000? Salariul la fel si sa ne rotim, o luna in mina, o luna la maturat strada, o luna la birou...egalitate.

Edited by cristiandrei, 13 October 2021 - 08:45.


#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postpufonel, on 12 octombrie 2021 - 20:58, said:

Posted Image asta e postul anului! Vezi ca incercase si nea Nicu cu ilicitu'... Posted Image

Vorbesti de placa aia de baza de parca ar fi cine stie ce aliment/serviciu de baza... Uite ca eu stau de 5 ani cu un desktop fara placa video dedicata si sunt foarte multumit, sper sa-l mai tin macar 3-4 ani Posted Image Dar daca vrei musai produse de lux (PC de gaming), pune mana si munceste, nu cere pomana de la stat! Posted Image
Pai este si placa aia o nevoie, ca sunt f multi gameri care se joaca, daca tu nu te joci e treaba ta, sincer nici eu nu prea ma joc insa mai fac grafica 3D, si la randare ai nevoie de placa video ca sa randeze filmuletul mai repede.
Dar asta cu placa e doar un exemplu, nu placa e problema, asa e la mai toate principiu !
N-ai vazut ca spirtul care era strict necesar in martie 2020 se scumpise de nu se putea ?! Plus si alimente, si altele. Pe acelasi principiu cu placa.
Statul e normal sa intervina si sa nu permita macar la produsele de baza, sa se joaca unii privati cu oamenii.

Si ce e greu sa scoti specula din legalitate ? Ilicitul era altceva, adica banii nemunciti. Poti scoate specula din legalitate f simplu, pe care prinzi ca speculeaza, pedepsit, amenda sau puscarie, plus confiscat produsul, nu vad unde e problema.


cristiandrei, tu nu ai inteles, asta cu placa a fost doar un exemplu, dar asa se intampla si s-a intamplat mai cu toate produsele la o adica, pai ai uitat cum a crescut pretul la masti asa speculativ ? De ce a permis statul asta ? Ca putea f simplu sa ii pedepseasca pe cei ce speculau. Nu are treaba cu salariile, eu ma refer la preturi si la mecanismul asta al speculei, nu la altceva.
Adica nu trebuie sa le dai voie la niste smecheri sa-si bata joc de oameni si sa scumpeasca mult ceva doar sa faca ei burta mare, mai ales ca-s produse de baza, mancare, spirt, masti si altele.

Si pana la urma sunt destui care se joaca pe PC si au nevoie de o placa video tare, ca altfel de ce s-ar mai face daca e nonsens cum zici tu sa luam una ?! Placa video ai nevoie in jocuri si in randari daca faci filmulete cu efecte speciale fie si ptr amuzament, ca sa randezi mai repede.
Daca tu nu te joci, e treaba ta, nu generaliza ca banii pe o placa video tare sunt bani aruncati.

#30
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
si cum definesti tu specula?
Daca cumpar un apartament anu asta sa am si eu unde sta si dau pe el 100k euro, iar peste 10 ani il vand ca sa ma mut la tara, dar pretul pietei zice ca e 200k euro. Am facut specula? Sau treburile trebuie vandute la acelasi pret cu care le-ai cumparat?

De la ce procent in sus e considerata specula? Dupa ce timp pot sa revand sa nu mai fie considerata specula?

Astea`s doar cateva intrebari ca sa-ti dai seama ca sa aplici o astfel de lege e practic imposibil.

Da, moral ai dreptate, practic "specula" e greu de definit, pentru ca intentia de specula e greu de definit.
Sa mai dau un exemplu: Mi-am cumparat un joc ultimul racnet in materie de grafica etc, dar care nu-mi merge pe calculatorul actual. Imi cumpar noua placa grafica sa imi mearga jocul. Vine placa, instalez, pun jocul, si dupa 30 de minute imi dau seama ca jocul e un rahat. nemaiavand nevoie de placa o scot pe olx, la pretul pietei. Am facut specula sau nu?

#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
E f simplu cu specula, de ex iei un TV acum cu 100 lei si il dai maine cu 300 lei (asa cum fac astia cu placile video, cum au facut cu mastile anul trecut, cu spirtul si altele), asta e specula, nu e deloc greu de definit, insusi faptul ca pretul urca de la 100 la 200 peste un an, e tot specula, deci nu doar pe moment se numeste specula, nu trebuie sa lasi sa se ajunga acolo.
Ca nu are cum un ap sa valoreze dublu la anul decat pe specula, maxim poate urca pretul in raport cu inflatia, atat. Deci este f clar ce si cum.
Daca un produs costa pretul de productie + anumit adaos, ala e pretul, orice e peste, e specula.
Daca masaca era 1 leu, atat e, nu 57 lei dupa 2 saptamani ! Cand ai marit pretu cu 5-700 % ce draci e ? Nu e clar ca e specula ?

Mai ales cand vorbim de procente de 50-100-200-300-700 % ! Ca de fapt cam la asa procente ma refer, ca asta practic se si intampla si s-a intamplat.

Daca vinzi placa la pretul care era normal sa fie, nu e specula, daca ea costa si ai cumparat-o cu 700 Euro in magazin si o dai cu 2000, e specula. Daca o dai cu cat ai luat-o nu e specula.
Pretul pietei e dat de specula, asta nu e okey.
De ex daca unu cumpara 4 placi video cu 700 Euro cat era normal sa fie, si le da apoi cu 1500 euro, e specula.

Economia de piata ce e ? Este pretul maxim oferit de cineva, deci face jocul ala cu bani cei mai multi.

Edited by MinettoMatoi, 18 October 2021 - 18:35.


#32
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Pai stai putin, daca nu mai este specula (deci nici o crestere de pret), de unde sa mai fie inflatie?
Si daca nu mai este inflatie, nu mai esti incurajat sa cheltui banii (doar ii tii pe cei in plus, ca doar o sa valoreze tot atat si peste X ani).
Daca lumea nu mai cheltuie excedentul de bani, tre sa scada productia de tot felu, pentru ca nu mai sunt atatia cumparatori. Daca scade productia, trebuie dati oameni afara, ca nu mai au la ce sa munceasca.
Oameni dati afara.....tot acolo ajungem, la saraci care traiesc de pe o zi pe alta sau mor de foame, dar in plus am pus si economia in cap.

#33
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai e una sa fie o inflatie de 3-4 % anual si alta e sa creasca pretu cu 200-300 % de pe azi pe maine.
Plus ca tu nu cheltui banii ca e inflatie, ii cheltui ca ai nevoie de diverse chestii.

#34
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
AI fi surprins cati cheltuie bani doar pt ca e inflatie.
Si inflatia de ce crezi ca apare? Pt ca unii si altii maresc preturile din diverse motive. Si tu zici ca o inflatie de 3-4% e normala. E normala la noi pentru ca ne-am obisnuit cu ea (cel putin declarativ). In DE 3-4% e o inflatie mare. In Argentina 3-4 % e ceva de vis; pentru ei normalul e 30-40% pe an.

#35
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMinettoMatoi, on 18 octombrie 2021 - 18:34, said:

Ca nu are cum un ap sa valoreze dublu la anul decat pe specula, maxim poate urca pretul in raport cu inflatia, atat. Deci este f clar ce si cum.
Daca un produs costa pretul de productie + anumit adaos, ala e pretul, orice e peste, e specula.
Daca masaca era 1 leu, atat e, nu 57 lei dupa 2 saptamani ! Cand ai marit pretu cu 5-700 % ce draci e ? Nu e clar ca e specula ?
In popor exista vorba ca "s-a rupt targul (sau pretul)". Adica in urma cererii si a ofertei vanzatorul si cumparatorul au ajuns la un consens.
Nu e nici o specula din moment ce cineva plateste pretul cerut ce vanzator.

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postarathemis, on 20 octombrie 2021 - 11:40, said:

AI fi surprins cati cheltuie bani doar pt ca e inflatie.
Si inflatia de ce crezi ca apare? Pt ca unii si altii maresc preturile din diverse motive. Si tu zici ca o inflatie de 3-4% e normala. E normala la noi pentru ca ne-am obisnuit cu ea (cel putin declarativ). In DE 3-4% e o inflatie mare. In Argentina 3-4 % e ceva de vis; pentru ei normalul e 30-40% pe an.
Am zis asa 3-4 % ca idee, dar poate fi 1-2 % ca in UE. Tocmai asta si ziceam, sa nu mai dai voie sa se ridice preturile aiurea.
Majoritatea cheltuie banii ptr placeri, nici prin cap nu le da sa se gandeasca la inflatie, dar sunt si din aia care o fac din cauza asta.

TheWarrior, pai tocmai ca nu ar trebui sa permitem asta, ptr ca daca unu cu cei mai multi bani ofera o suma cat mai mare ptr ce cere vanzatorul, nu faci decat sa-l imbogatesti pe vanzator care si-a pus adaos nesimtit, si ceilalti ce fac ? Nu mai cumpara ca n-au bani.

Edited by MinettoMatoi, 21 October 2021 - 18:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate