Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Problema cu castile

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
hanzu02

hanzu02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2021
Buna mi-am achizitionat acum aproape un an o pereche de casti pentru gaming. marca scorpion. De cand le-am cumparat se auzea un bazait puternic. Cand intru la sounds-speakers properties-levels si dau microfonul pe unmute se aude.
Ideea e ca la un moment dat nu se mai auzea ( adica se auzea foarte incet, mai deloc) si cateodata reaparea problema ca acuma si se aude exagerat de tare, nu ma pot intelege cu cineva cand vorbesc si cel mai probabil e foarte deranjant si pentru ei.
Daca tin piciorul pe unitate, sau mai ales pun un deget pe carcasa in spate se aude automat mai incet si nu inteleg legatura. Am bagat in toate mufele in toate se aude la fel si nu inteleg de ce cateodata dispare problema cateodata apare si ce legatura are diminuarea zgomotului daca ating unitatea (daca o ating cu un cutit etc se aude la fel, daca pun un deget se aude ma incet).
Daca aveti cumva vreo idee... multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia baga steckerul de la unitate invers in priza.
Adică rotit.

Nu ma pricep la electronica, o fi de la posibila lipsa a impamantarii ?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Daca infigi alte casti/ boxe in aceeasi placa de sunet se aude la fel? Placa de sunet e onboard? In functie de rezultate, iti cumperi placa de sunet sau schimbi castile. Verifica impamantarea, cum a scris colegul.

#4
hanzu02

hanzu02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2021

View Post__Dan__, on 09 octombrie 2021 - 16:19, said:

Daca infigi alte casti/ boxe in aceeasi placa de sunet se aude la fel? Placa de sunet e onboard? In functie de rezultate, iti cumperi placa de sunet sau schimbi castile. Verifica impamantarea, cum a scris colegul.

Ce inseamna mai exact sa verific impamantarea? Am observat ca daca umblu pe la prelungitor, pe la prize se modifica zgomotul. Nu se aude mai incet dar are si asta o legatura.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
E o problema de ecranare undeva pe placa de baza sau de cuplaj in sursa, combinata si cu una de impamantare, adica nu ai impamantare pe tabla calculatorului.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă pe alt device (telefon, player) merg bine, problema e la PC.
Ecranare, împământare la priza, alte aparate conectate...

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthanzu02, on 09 octombrie 2021 - 16:48, said:

Ce inseamna mai exact sa verific impamantarea?
Tablele alea doua de la priza shuko, trebuie sa aiba contact cu impamantarea casei. Adica sa ai rezistenta mica (contact electrric) intre tabla de la prelungitor si tabla de la o alta priza din casa.
Poate fi cablul lipsa cu totul in casa. Pe vremuri se punea impamantare doar la prizele de la bucatarie si holul de la baie, deoarece doar acolo erau electrocasnice invelite cu tabla.
E posibil sa nu ai fir de impamantare deloc in perete, e posibil sa fie tras prost firele, e posibil sa fie si de la tablul casei, e posibil sa fie proasta priza.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încearcă sa bagi calculatorul in priza din perete direct
Dacă face la fel, vezi dacă ai împământare la prize.
Cel mai deștept e sa chemi un electrician

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu are de-a face cu priza. Impamantarea nu produce astfel de efecte, nu dupa o sursa care face multa treaba. Problema este locala, din calculatorul tau.
Vezi daca ai vreun cablu audio (cu 3 fire), conectat imperfect. Aproape sigur ai o astfel de problema, dar nu pe iesire. Pe iesire ai avea intreruperi. Ori ai o problema cu placa de baza, ori cu sursa, ori cu placa audio, daca ai una. Castile NU genereaza astfel de zgomote.

#10
hanzu02

hanzu02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2021
Multumesc tuturor pentru sfaturi! am desfacut inauntru, am curatat de praf, am curatat si la sursa si s-a rezolvat din nou (cel mai probabil temporar). Ideea e ca nu cred ca e de la praf, ori oi fi miscat eu ceva fara sa vreau habar n-am, macar am rezolvat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate