Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Flegma spumoasa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna ziua!
Mama mea a fost depistata cu stafilococ auriu si a urmat tratament cu gentamicina, 5 zile, 2 injectii/ zi.
A reusit sa elimine mucozitati galbene. Insa acum, dupa terminarea tratamentului are in continuare senzatia de flegma in gat (desi mult mai putin decat inainte de tratament). Atunci cand tuseste cu scopul de a elimina flegma din gat se prinde de omusor o flegma spumoasa si lipicioasa.

De ce apar aceste expectoratii spumoase?
Oare e semnul ca e pe trecute stafilococul?
Ce metode eficiente pentru eliminarea flegmei din gat cunoasteti? (Am incercat deja ceai fierbinte, gargara)

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Medic pneumolog.

#3
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Cum a descoperit faptul ca avea stafilococ auriu? La exudat? mie nu mi-a iesit decat 1 sg data si tot suspectez ca am de nu stiu cand :(

#4
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Al3xandrus, on 04 octombrie 2021 - 21:27, said:

Cum a descoperit faptul ca avea stafilococ auriu? La exudat? mie nu mi-a iesit decat 1 sg data si tot suspectez ca am de nu stiu cand Posted Image
Un medic ORL i-a facut exudatul faringian. El personal a recoltat proba. Inainte mai facuse exudate si nu ii iesise nimic. Tine mult de felul in care este recoltata proba. Ei i-a recoltat un medic.
Si eu suspectez ca are stafilococul auriu de ani de zile si ii face numai probleme, raceli...Posted Image

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 marianca, on 04 octombrie 2021 - 19:57, said:

De ce apar aceste expectoratii spumoase?
Oare e semnul ca e pe trecute stafilococul?
Ce metode eficiente pentru eliminarea flegmei din gat cunoasteti? (Am incercat deja ceai fierbinte, gargara)
Aș recomanda începerea unui bronholitic (de ex. Ambroxol, dar sunt si altele) precum și un examen clinic (inclusiv PEF și %O2) la medicul de familie, dacă e necesar și trimitere Rtg toracic, o nouă analiză de spută, analize sanguine (leucogramă, VSH, prot. C reactivă).

#6
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Karhu, on 04 octombrie 2021 - 21:39, said:

Aș recomanda începerea unui bronholitic (de ex. Ambroxol, dar sunt si altele) precum și un examen clinic (inclusiv PEF și %O2) la medicul de familie, dacă e necesar și trimitere Rtg toracic, o nouă analiză de spută, analize sanguine (leucogramă, VSH, prot. C reactivă).
Multumesc pentru recomandare.
Are tratament cu Ambroxol.Posted Image Parte din investigatiile enumerate s-au efectuat deja.
Vom merge in curand din nou la medic. Posted Image

Dupa 5 zile de gentamicina 2 injectii/ zi stafilococul auriu e mai probabil sa fi murit sau sa devina rezistent (si) la gentamicina? Sunt ingrijorata de rezistenta acestui stafilococ la antibiotice. Pe antibiograma era sensibil la gentamicina si tetraciclina. Posted Image Rezistent la multe alte antibiotice.

Edited by marianca, 04 October 2021 - 21:52.


#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 marianca, on 04 octombrie 2021 - 19:57, said:

Ce metode eficiente pentru eliminarea flegmei din gat cunoasteti? (Am incercat deja ceai fierbinte, gargara)

Ceaiul de Cimbrisor. Ii o minune pentru caile respiratorii, expectoratii si greutati in respiratii.

#8
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pot sa intreb si ce simptome avea si care este medicul ORList la care ai fost de a facut personal exudatul? Intreb pentru ca si eu cam tot timpul racesc, dureri in gat, ma rog de cand ma stiu cam am o sensibilitate la "ORL" dar acum in ultimii ani e din ce in ce mai horror. Plus ca mai e si situatia cu covidul, viata ce sa mai :)

Daca nu vrei sa ii dai numele se poate te rog un PM? Multumesc.

#9
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ti-am scris si un PM sa stii, sper sa nu te superi si scuze pentru insistente :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate