Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1110 răspunsuri în acest subiect

#613
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Cum sunt oamenii asa e si tara. Niciodata altfel.

#614
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postabac, on 19 iunie 2022 - 09:40, said:

Cum sunt oamenii asa e si tara. Niciodata altfel.
Lasă că ne facem noi mari!

#615
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 02.12.2021

View Postabac, on 19 iunie 2022 - 09:40, said:

Cum sunt oamenii asa e si tara. Niciodata altfel.
Probabil depinde de importator. Daca ar fi interesat, ar face push sa fie implementate serviciile astea exotice si pentru Ro. Daca-i un babalau... asta e rezultatul. Descoperim pe aici servicii de care noi nu beneficiem.
In alta ordine de idei, mie mi s-a schimbat anul in 2023 si mi-au disparut absolut toate detaliile privind configuratie. Dealerul mi-a spus ca ar mai dura aproximativ o saptamana situatia asta de schimbare de an. A disparut daca previzionata anterior, iar acum apare cu eroare. Chipurile faptul ca e cu eroare este un lucru pozitiv, teoretic ar urma un release de VIN... naiba mai intelege.

#616
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 12.02.2008
Ai intrebat la dealer care sunt diferentele intre model 2022 si model 2023 ? Gasesem acum ceva vreme o postare pe un forum din UK in care erau descrise diferentele iar singura diferenta notabila era cresterea puterii de incarcare prin porturile USB-C. Restul modificarilor erau de natura estetica si se aplicau doar la echiparea R-Line sau se refereau la trecerea la 1.5 TSI Evo2 iar niciuna dintre astea nu erau relevante pentru eHybrid comandat din Romania.

#617
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 02.12.2021
Am intrebat, nu stie exact, dar in orioce caz nesemnificative per ansamblu, cu tenta pozitiva (istoric vorbind). Gen un plastic mai cutat sau nu, probabil soft/firmware actualizat... in orice caz nu merita asteptarea.

#618
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru ca a trecut o luna de cand am preluat masina dau niste date despre utilizare si consum. Am atasat o imagine din WeConnect (browser). Din cei 3400 km parcursi pana acum 650 km i-am facut in mod EV. Adica 95 % din drumurile zilnice, in urban. ~1000 km sunt facuti pe autostrada cu viteza medie de ~120 km/h. Restul de km sunt facuti in extraurban, mers lejer.
Fișier atașat  Screenshot 2022-06-21 133657.png   49,97K   48 download-uri

#619
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 21 iunie 2022 - 12:53, said:

Pentru ca a trecut o luna de cand am preluat masina dau niste date despre utilizare si consum. Am atasat o imagine din WeConnect (browser). Din cei 3400 km parcursi pana acum 650 km i-am facut in mod EV. Adica 95 % din drumurile zilnice, in urban. ~1000 km sunt facuti pe autostrada cu viteza medie de ~120 km/h. Restul de km sunt facuti in extraurban, mers lejer.
Attachment Screenshot 2022-06-21 133657.png
Multumim  pentru ca iti rupi din timp sa ne impartasesti experienta ta. Noi...mai asteptam. Cat? Cat vrea VW Posted Image

#620
mbdyman

mbdyman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 29.06.2021
Salutare.
Am primit si eu confirmare productie in sapt 27, comanda facuta in 07.07(dar masina era in lista de comenzi VW de la inceputul lui iunie cel putin, ca mi-au zis ca asa ne incadram in 5 luni) si sper sa ajunga pana la sfarsitul lui iulie. In MyVolksawgen inca apare VIN necunoscut.

Stie cineva cat e lungimea cablului de incarcare standard?


#621
passatb7

passatb7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 29.03.2016
Eu am primit prima amânare 12/23.Vorbit cu dealerul și mi-a comunicat că nu știe mimic sigur. Contractul îmi dădea livrare în noiembrie. Aștept... și nu mai cumpăr anvelope de iarnă 🙂

#622
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postaletag, on 21 iunie 2022 - 11:24, said:


Probabil depinde de importator. Daca ar fi interesat, ar face push sa fie implementate serviciile astea exotice si pentru Ro. Daca-i un babalau... asta e rezultatul. Descoperim pe aici servicii de care noi nu beneficiem.
In alta ordine de idei, mie mi s-a schimbat anul in 2023 si mi-au disparut absolut toate detaliile privind configuratie. Dealerul mi-a spus ca ar mai dura aproximativ o saptamana situatia asta de schimbare de an. A disparut daca previzionata anterior, iar acum apare cu eroare. Chipurile faptul ca e cu eroare este un lucru pozitiv, teoretic ar urma un release de VIN... naiba mai intelege.
Ai avut confirmare producție?
Știe cineva ce înseamnă  status D ? Dealerul îmi spune ca e producție sigura.

#623
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 02.12.2021

View PostInyhrysto, on 22 iunie 2022 - 21:16, said:

Ai avut confirmare producție?
Știe cineva ce înseamnă  status D ? Dealerul îmi spune ca e producție sigura.
Nope. Mi-a spus doar ca in sistem apare cu eroare (orice ar insemna asta) si ca e un semn bun in teorie, pentru ca la celelalte cand a fost asa, a urmat confirmarea productiei. Dar daca la tine ajunge la un an de la comanda... sper si eu la acelasi deznodamant.

#624
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 12.02.2008
Primul drum cu adevarat lung. Sibiu-Nikiti (Halkidiki) - 900 km facuti intr-o zi. Pentru ca ne-am hotarat tarziu unde sa mergem nu am mai gasit camere cu o zi mai tarziu astfel incat sa fac drumul din doua bucati asa ca am fost nevoit sa conduc 13 ore. Traseu: Sibiu, Rm. Valcea, Craiova, Calafat, Montana, Sofia, Kulata, peninsula Sithonia. Am plecat cu bateria plina, am traversat Sibiul in mod EV dupa care am trecut pe modul Hibrid cu pastrare baterie la ~75% si asa am mers pana la destinatie. Media de viteza a fost trasa in jos de cele  40 minute de asteptare in vama desi ~300 km i-am facut pe autostrada cu 120-130 km/h. La intoarcere cel mai probabil voi pleca cu bateria descarcata pentru ca la hotel se pare ca nu am nicio solutie usoara de a incarca masina.
Fișier atașat  Screenshot_20220625-125001_Chrome.jpg   359,9K   40 download-uri

#625
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 25 iunie 2022 - 13:12, said:

Primul drum cu adevarat lung. Sibiu-Nikiti (Halkidiki) - 900 km facuti intr-o zi. Pentru ca ne-am hotarat tarziu unde sa mergem nu am mai gasit camere cu o zi mai tarziu astfel incat sa fac drumul din doua bucati asa ca am fost nevoit sa conduc 13 ore. Traseu: Sibiu, Rm. Valcea, Craiova, Calafat, Montana, Sofia, Kulata, peninsula Sithonia. Am plecat cu bateria plina, am traversat Sibiul in mod EV dupa care am trecut pe modul Hibrid cu pastrare baterie la ~75% si asa am mers pana la destinatie. Media de viteza a fost trasa in jos de cele  40 minute de asteptare in vama desi ~300 km i-am facut pe autostrada cu 120-130 km/h. La intoarcere cel mai probabil voi pleca cu bateria descarcata pentru ca la hotel se pare ca nu am nicio solutie usoara de a incarca masina.
Attachment Screenshot_20220625-125001_Chrome.jpg
Tocmai m-am întors din Halkidiki, Vourvourou 😄
Consumul scos de tine mi se pare mai mult decât decent.

#626
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 25 iunie 2022 - 13:12, said:

Primul drum cu adevarat lung. Sibiu-Nikiti (Halkidiki) - 900 km facuti intr-o zi. Pentru ca ne-am hotarat tarziu unde sa mergem nu am mai gasit camere cu o zi mai tarziu astfel incat sa fac drumul din doua bucati asa ca am fost nevoit sa conduc 13 ore. Traseu: Sibiu, Rm. Valcea, Craiova, Calafat, Montana, Sofia, Kulata, peninsula Sithonia. Am plecat cu bateria plina, am traversat Sibiul in mod EV dupa care am trecut pe modul Hibrid cu pastrare baterie la ~75% si asa am mers pana la destinatie. Media de viteza a fost trasa in jos de cele  40 minute de asteptare in vama desi ~300 km i-am facut pe autostrada cu 120-130 km/h. La intoarcere cel mai probabil voi pleca cu bateria descarcata pentru ca la hotel se pare ca nu am nicio solutie usoara de a incarca masina.
Attachment Screenshot_20220625-125001_Chrome.jpg
Tocmai m-am întors din Halkidiki, Vourvourou 😄
Consumul scos de tine mi se pare mai mult decât decent.

#627
p1073

p1073

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 29.10.2021

View PostInyhrysto, on 25 iunie 2022 - 19:38, said:

Tocmai m-am întors din Halkidiki, Vourvourou ��
Consumul scos de tine mi se pare mai mult decât decent.
Toyota Rav4 hybrid la viteza medie de 70km/h scoate un consum mult mai bun.

#628
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.828
  • Înscris: 08.01.2010
Viteza media de 70km/h se poate obtine in foarte multe moduri: mers constant cu 90km/h extraurban si 60km/h in localitati sau mers extraurban cu 140km/h si prins o coloana de masini, lucrari in trafic samd unde mergi cu 20km/h. Nu inseamna nimic.

#629
volik

volik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.02.2022

View Postp1073, on 25 iunie 2022 - 20:16, said:


Toyota Rav4 hybrid la viteza medie de 70km/h scoate un consum mult mai bun.

Un Rav4 e si mai scump cu 10k euro, phev, deci overall iesi mai bine cu Tiguanul.

Daca am primit confirmarea productiei, stiti cat dureaza pana la livrare?

#630
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 12.02.2008
Exact. Tocmai asta era motivul pentru care am dat mai multe detalii.
La mers pe DN cu varfuri de 110 km/h si 60 km/h in localitati rezultand o medie de ~70 km/h consumul tinde spre 4.5 l/100 km. Asta in mod hibrid, cu mentinerea incarcarii bateriei. Pe distante relativ scurte, in jur de 100 km si folosind toata energia din baterie iese undeva la 2-2.5 l/100 km.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate