Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#55
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Răspunsul  de azi:
" Da, astazi am primit confirmarea ca din luna iulie nu au mai produs Tiguan Hybrid pentru Romania si ca urmeaza sa aloce productie."

 



#56
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Mai de graba nu au mai produs masini comandate incepand cu luna iulie, nu ?

View Postdanaero, on 16 noiembrie 2021 - 16:04, said:

Va salut.
Vreau sa cumpar jante si anvelope pentru iarna.
Stiti cumva daca rotile au senzori de presiune sau citeste informatiile de la senzorii abs.

M-am uitat la un eHybrid echipare Life (nu se vinde in Romania) si nu avea senzori de presiune. Ma astept sa nu fie diferit la Elegance. Poate iti confirma  cei care au facut deja trecerea la roti pentru iarna.

#57
laurentiucl

laurentiucl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.08.2021

View Postdanaero, on 16 noiembrie 2021 - 16:04, said:

Va salut.
Vreau sa cumpar jante si anvelope pentru iarna.
Stiti cumva daca rotile au senzori de presiune sau citeste informatiile de la senzorii abs.
Cred ca citeste info de pe senzorii abs (rotatia) pt ca pe rotile de iarna nu am senzori si nu este nici o problema, nu se aprinde nici un martor in bord. Are doar pe ecranul central ceva de genul sa confirmi ca presiunea este buna in roti si atat. Masina nu are senzori de presiune de genul care sa iti arate presiunea in fiecare roata.

#58
endiaar

endiaar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2017

View PostInyhrysto, on 14 noiembrie 2021 - 12:29, said:


Ai vreun termen de livrare confirmat? Sau când te aștepți  sa vina?

Salut. Nu am un termen confirmat, dar consilierul mi-a spus ca e posibil sa ajungă pana la sfârșitul lunii. Are vin și serie motor.

#59
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021

View Postlaurentiucl, on 16 noiembrie 2021 - 19:06, said:

Cred ca citeste info de pe senzorii abs (rotatia) pt ca pe rotile de iarna nu am senzori si nu este nici o problema, nu se aprinde nici un martor in bord. Are doar pe ecranul central ceva de genul sa confirmi ca presiunea este buna in roti si atat. Masina nu are senzori de presiune de genul care sa iti arate presiunea in fiecare roata.
Multumesc pentru raspuns.
Ce dimensiuni( R si ET ) de jante ti-ai luat pentru iarna ?

#60
laurentiucl

laurentiucl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.08.2021
215/65 r17 anvelopele. jantele sunt pe 17 cu et 37 sau 38   5*112 prezoanele se folosesc cele cu care au venit masina, nu trebuiesc altele.

#61
endiaar

endiaar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2017
Salutare. A pus cineva husa pe bancheta din spate? Ma intereseaza sa găsesc o varianta ok, care sa se și potrivească.

#62
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Am văzut pe un site românesc de vânzări auto un Tiguan eHybrid  înmatriculat se pare in luna Iunie cu 8900 km rulați pus la vânzare cu suma 37500 euro.
La cum erau prețurile în primăvara cred ca vanzatorul si-a pus un adaos in jur de 4000 euro.
Sper să nu reușească să păcălească pe cineva.

#63
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Pai prețul  de lista probabil ca a fost în jur de 45-47.000. Rabla vreo 5500. Are putini km. +criza de masini noi pe piața....cam acolo ajungi cu prețul, chiar dacă noi am avut discutării mai mari la vânzare. Azi nu mai exista.

Edited by Dany_Darke, 19 November 2021 - 09:42.


#64
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Prețul de listă in primăvară a fost in jur de 38000 ,adăugând si optionalele pe care le are în anunț, ajungea la un preț de aproximativ 41-42000 euro.Scazand oferta de la Porsche de 2600 euro si programul Rabla de 5500 euro rezultă un preț cu mult mai mic decât cere acum pe mașina.

Edited by Dany_Darke, 19 November 2021 - 09:42.


#65
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
In primul rand este piata libera. Nu conteaza absolut deloc cu cat au luat masina. In al doilea rand piata de SH este denaturata datorita cererii mari si ofertei mici de masini noi. Pe Autovit sunt doua hibride SH cu aprox. 9k km si una noua. Pretul celor doua SH nu este mare avand in vedere ca sunt livrabile imediat, cel mai probabil se negociaza iar in momentul de fata una noua este tot cam pe acolo ca pret. Am mai multi cunoscuti sau colegi care trebuie sa isi inlocuiasca masinile de serviciu si au ales masini de drive-test, expuse in showroom sau SH cu foarte putini km si vechime de sub 1 an decat sa astepte peste 6 luni pentru livrarea unei masini noi. Adica este cerere pentru asa ceva si astfel apare si oferta.

#66
Mihaitapantea

Mihaitapantea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2016
Stie cineva cat este garanția la bateria de înaltă tensiune pentru Tiguan ehybrid și când se consideră că nu mai este în parametri ( la ce nivel de degradare)

#67
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
160.000 km sau 8 ani. Ca si la electrice. Din pacate, insa, PHEV-urile nu beneficiaza de garantie daca SOH-ul bateriei scade sub 70%.
Attached File  IMG_20211119_223541.jpg   218.56K   22 downloads
Textul e preluat din manualul unul Golf 8 eHybrid. Poate ne scrie un posesor de Tguan care are deja acces la manual daca e la fel.

#68
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Puteți sa imi spuneți care e diferența  dintre cele doua termene? Foto 24

https://www.autovit....ml#gallery-open

#69
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Service schimb ulei se refera doar la ulei si filtru pe cand in cadrul inspectiei trebuie inlocuite celelalte filtre sau trebuie facute alte inlocuiri de consumabile.
Din cate stiu atat pentru schimb ulei cat si pentru inspectie se poate opta pentru un interval flexibil care este ajustat în funcție de condițiile de utilizare. Alternativ se poate merge pe intervale fixe. La preluarea masinii se poate alege o varianta sau alta.

Manualul digital poate fi accesat aici: https://userguide.vo...w/ro_RO/welcome
Este nevoie de o serie de sasiu valida a unui Tiguan eHybrid. Pentru asta putem folosi seria din anuntul postat pe Autovit: wvgzzz5nzmw407221

#70
laurentiucl

laurentiucl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.08.2021

 r_vlad, on 19 noiembrie 2021 - 22:43, said:

160.000 km sau 8 ani. Ca si la electrice. Din pacate, insa, PHEV-urile nu beneficiaza de garantie daca SOH-ul bateriei scade sub 70%.
IMG_20211119_223541.jpg
Textul e preluat din manualul unul Golf 8 eHybrid. Poate ne scrie un posesor de Tguan care are deja acces la manual daca e la fel.

Ati confundat doi termeni SOH adica "state of health" cu SOC  adica "state of charge".
Din manual se intelege ca se acorda garantia daca in acel interval de 8 ani sau km, incarcarea bateriei se face sub 70%, lucru confirmat de directorul de vanzari. Este adevarat ca trebuie sa ai grija de baterie si SOh-ul sa fie in limita, nu stiu exact cat dar bateriile se recomanda a se incarca intre 20-80% nu cicluri repetate de 0-100%.

#71
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Nu am incurcat. Asa am vrut sa scriu. SOH. Bateria se va incarca tot timpul pana la 100% (SOC) indiferent care este SOH sau capacitatea maxima pe care o mai poate stoca si livra. Pentru a determina VW sa inlocuiasca bateria este necesara citirea SOH prin intermediul interfeței lor de diagnoza. Banuiesc ca in manual se exprima atat de ambiguu pentru ca SOH nu este un parametru afisat utilizatorului si nici nu cred ca doresc ca utilizatorii sa stie prea multe despre asta.

#72
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
La phev (orice phev) este o tâmpenie sa lași bateria sa se I carve pana la 100% soc real. Va muri în cel mult 3 ani.
Tipic bateriile de phev au un buffer generos sus, permițând încărcarea pana la cca 80% real (100% afișat pe bord), tocmai ca sa permită o garanție de 8 ani în medie, la o încărcare full pe zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate