Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sugestii laptop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
smokenashu

smokenashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2013
Salut,
Vreau să cumpăr un al doilea laptop și să îl folosesc pentru muncă, să îl pot lua mai ușor cu mine și să pot juca WoW Shadowlands în retail, DotA 2.
Primul laptop pe care il utilizez in momentul actual e un Legion Y540-17IRH, Intel® Core™ i5-9300HF CPU @ 2.40GHz, 512 GB SSD + 1TB HDD, 16 GB RAM DDR4, 17 inch (300 nits), RTX 2060 6 GB.

Am găsit aceste laptopuri:

ASUS ZenBook 14 UX425EA, Intel® Core ™ i7-1165G7, 14 ", Full HD, 16GB, 512GB SSD, Intel Iris Xᵉ Graphics, WINDOWS 10 64Bit, Pine Grey, la $673, garanție internațională pentru 1 an sau 2, are keyboard layout in FR (as vrea cu US layout, vanzatorul zicea ca poate sa schimbe tastele intre ele sa arate ca si la US layout);


ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QH, AMD Ryzen ™ 7 5800HS, 14 ", Full HD, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA® GeForce GTX ™ 1650 4GB, fără sistem de operare, la $730, 2 ani garanție (aș adăuga încă 8 GB RAM in plus. Care ar fi câteva variante bune pentru RAM, la un preț bun, care pot fi utilizate pentru acest laptop?)


MSI Modern 14 B10RBSW, Intel® Core ™ i7-10510U, 4,90 GHz, 14 ", Full HD, 16 GB, 512 GB SSD, Nvidia GeForce MX350 2 GB, la $673, 2 ani garanție.
Care ar fi cea mai bună variantă dacă vreau mai multă portabilitate, merită să iau în considerare greutatea laptopului?


ZenBook și MSI Modern 14 vor rula WoW, DotA2 în setări mici și medii sau în ce setări maxime ar rula aceste jocuri fără probleme în locuri aglomerate din joc?

Vreau să cumpăr și acest mouse wireless si husa pentru transport laptop, există alternative mai bune pentru ele la 80 lei pentru mouse, 40-50 lei pentru husa?

Mouse wireless Trust Puck, 2.4GHz, varianta neagră;

Husa laptop neopren Hama, 11.6", Negru sau husa Laptop Trust Primo, 11.6", Negru. Sunt potrivite din ce am inteles din comentarii de pe eMag si pentru laptop-uri de 14 inch.

Edited by smokenashu, 27 September 2021 - 13:13.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asus ROG

Acolo unde îl comanzi, soliciți de la început să suplimenteze memoria RAM, e cel mai simplu și sigur așa.

Și de acum pune linkurile la produse, nu stă nimeni să caute mouse puck trust.

Edited by waterman, 27 September 2021 - 13:53.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ia un mouse mai mare, e mic și distrugi articulațiile degetelor și încheietura, apare sindromul RSI - Repetitive Strain Injury

Edited by waterman, 27 September 2021 - 14:20.


#4
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Avand in vedere ca ai deja un laptop de gaming ti-as recomanda un ultraportabil cu un display excelent :

Laptop ultraportabil ASUS Zenbook 13 OLED UX325EA cu procesor Intel Core i5-1135G7 pana la 4.20 GHz, 13.3", Full HD, 8GB, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Free Dos, Pine Grey

link: https://www.emag.ro/...kAaAighEALw_wcB

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate spun prostii, dar el vrea să se joace, și placa aia video Iris Xe nu știu cât de bună e și mi-e lene  să caut...

Dacă tot dă 3200, mai bine ia ceva de gheiming

#6
smokenashu

smokenashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2013
Nu ma lasa sa editez prima postare, nici sa pun link-urile aici, se afiseaza mesajul "Ai introdus un link catre un site nepermis".



Cei de la eMag monteaza si RAM?
Prefer sa stiu ca am un laptop secundar de pe care pot sa ma si joc ceva "light" daca vreau, desi probabil as face asta destul de rar.

Edited by smokenashu, 27 September 2021 - 14:48.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da montează.
Te duci în showroom și faci comanda acolo, te lămurește angajatul ce memorie să comanzi, vine gata montat.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Zephyrus clar.

#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020

View Postsmokenashu, on 27 septembrie 2021 - 14:47, said:

Nu ma lasa sa editez prima postare, nici sa pun link-urile aici, se afiseaza mesajul "Ai introdus un link catre un site nepermis".



Cei de la eMag monteaza si RAM?
Prefer sa stiu ca am un laptop secundar de pe care pot sa ma si joc ceva "light" daca vreau, desi probabil as face asta destul de rar.
Clar daca vrei sa te si joci ocazional mergi pe Zephyrus G14 fiind o superbitate, cu constructie de calitate, design super misto, constructie de calitate cu finisaje din aluminiu, autonomie mare pentru un laptop de genul (undeva la 6 ore) si performante foarte bune.
In schimb daca vrei sa renunti la gaming ocazional si vrei sa cresti partea de autonomie, portabilitate iti recomand Zenbook 14 sau chiar Zenbook 13 OLED (avand unul dintre cele mai calitative ecrane vazute pana in prezent pe un laptop).

#10
smokenashu

smokenashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2013

View PostVladVladd, on 27 septembrie 2021 - 18:59, said:

Clar daca vrei sa te si joci ocazional mergi pe Zephyrus G14 fiind o superbitate, cu constructie de calitate, design super misto, constructie de calitate cu finisaje din aluminiu, autonomie mare pentru un laptop de genul (undeva la 6 ore) si performante foarte bune.
In schimb daca vrei sa renunti la gaming ocazional si vrei sa cresti partea de autonomie, portabilitate iti recomand Zenbook 14 sau chiar Zenbook 13 OLED (avand unul dintre cele mai calitative ecrane vazute pana in prezent pe un laptop).


Imi plac ambele, ar fii suficient si ZenBook 14 pe care l-am mentionat in postare, dar nu m-ar deranja nici sa am G14-le cand stiu ca e cu mult mai puternic decat orice ultrabook.

#11
smokenashu

smokenashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2013
Am comandat Zephyrus G14-le. Pot sa montez placuta de RAM si singur, acasa, fara sa pierd garantia la el?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate