Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durere măsea chiar și cu nerv scos.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
danioffo

danioffo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2021
Salut tuturor.

Treaba stă can așa: anul acesta, prin ianuarie, mi-am scos nervii de la o măsea care fusese afectată de o carie. Totul a fost ok, m-a durut 2-3 zile după care viața și-a urmat cursul firesc. Fast forward aproape un an, acea măsea mă doare iar. Durerea a venit oarecum in etape(inițial sensibilitate la apă rece după care a urmat durere la alimente lichide și a ajuns în stadiul în care mă doare la orice, de la apa până la frig și alimente solide).


Întrebarea mea este următoarea: există posibilitatea ca extragerea nervului să nu fie făcută în totalitate și să rămână unul pe un anumit canal? Țin să menționez că o parte a maselei este mult mai sensibilă decât restul, de aceea tind să cred că nervul nu a fost extras in totalitate. Este normal ca după 7-8 luni să revină durerea?


*Notă: sunt una dintre persoanele la care durerea de măsea este sfârșit de lume. La prima rază mi s-a spus că măselele mele sunt coborâte, apăsând într-o oarecare măsură pe nervi. La îndepărtarea cariei s-a folosit anesteziat fără vreun efect, aveam jumătate de față amorțita dar durerea era la fel de puternică*

#2
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 25.10.2016
Eu iti recomand totusi un stomatolog, nu softpedia.
Pe acelasi principiu (ignorarea durerii usoare) am ajuns si eu prea tarziu la stomatolog, fiind necesara scoaterea molarului deoarece era infectie la radacina lui, molar fara nerv de cativa ani.
Mergi repede la stomatolog, si fa radiografie a vada ce e acolo.

#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Scoaterea nervului s-a făcut la microscop sau obișnuit ? Că dacă s-a făcut fără microscop există șansa să mai fi rămas vreo bucata de nerv acolo.

Oricum ar fi, nu ai ce sfaturi să primești pe forum, trebuie sa mergi la un dentist să vadă care e treaba acolo.

#4
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
O problema asemanatoare am si eu. La molarul m2 de pe partea stanga sus mi-au fost scos nervii pt ca aveam o carie adanca. Dupa 3 luni de la plombarea maselei a aparut durerea doar la cald. Din ce cauza poate fi. Mentionez ca extractia nervilor a fost facuta clasic (nu la microscop).

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu am avut o extractie de nerv tot la o masea dupa care a fost imbracata. Dupa o luna, dureri, sensibilitate etc. Stomatologul respectiv mi-a recomandat sa fac o operatie pe la baza maselei, ca sa nu strice coroana si sa imi curete pe acolo ce mai trebuia curatat. Facut si asta si aparent a fost ok. Dupa cativa ani, a trebuit sa schimb coroana. Surpriza: dupa scoaterea coroanei, maseaua a inceput sa doara. Noul stomatolog a verificat ce se intampla si surprize - surprize: doctorul anterior imi scosese nervul de pe 2 canale si al 3-lea (am inteles ca nu toti au 3 canale) ramasese necuratat!!!!
Asa ca, initiator, fa repede o radiografie si du-te la stomatolog (sau invers).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate