Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pc merge greu

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020
Am un pc care are windows-ul reinstalat din vara,acela fiind 10.A inceput sa mearga foarte greu,adica are un timp de incarcare foarte mare,la deschidere am un ecran negru si trebuie asteptat un minut ca sa apara lock screen-u,iar cand bagi parola trebuie iar sa astept vreo 5 minute pentru a se ,,configura,,el,ca daca nu il las,parola intra cu lag,ceea ce rezulta ca nu o pot pune pe cea corecta.Am sters si fisierele din %temp%,am verificat de virusi,nu are,configuratia e asta:Amd ryzen 5 1600 six core processor,Radeon 5500xt ca placa video,ASRock B450M Pro4,Racire pe aer,2 coolere pe carcasa,un ssd de 500 gb de la Patriot,16 bg de ram,3334 MHz,ce as putea face pentru al face sa mearga mai ok,repectiv sa nu mai aiba probleme.

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
sa iei windows cu licenta si sa nu mai bagi crackuri in el
sau pui linux
depinde ce faci cu scula

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Reinstalezi. Cu alta varianta de Win 10... Nu strica sa-ti mai pui un antivirus (chiar free), si daca-ti da avertisment, nu te mai atingi de respectivul fisier.

Edited by __Dan__, 23 September 2021 - 16:18.


#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Instalezi ultima varianta de windows 10 de pe un stick creat cu MediaCreationTool21H1 +bitdefender free,asta daca nu doresti sa dai bani pe un antivirus.De multe ori o instalare pe curat ofera mai mult timp economisit decat programe de curatare ,optimizare care nu ofera cateodata efectul scontat.

#5
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006
...reinstalare Win si drivere(de pe site-ul producatorului), eventual si un program de optimizare
Avand SSD, in 10-20 sec. trebuie sa fii in desktop

Edited by tehtronics, 23 September 2021 - 16:57.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Are deja unul de 500 Gb...Posted Image

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
poate daca ala care il are deja e defect, apropo starea ssdului

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Nu e nevoie să instalezi nimic. Folosește două aplicații care sunt deja în Windows; mai întâi „Disk Cleanup”, selectezi tot ce e pe acolo, și după ce termini, deschizi „Optimize Drives” - optimizezi toate partițiile SSD-ului. După un restart, ar trebui să zboare.

Edited by glassofwine, 23 September 2021 - 17:30.


#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
si eu zic la fel sa-ti cumperi windows cu licenta , costa win + office 2019 75 lei,f ieftin, de cand am licenta merge bine pc-ul ,inainte mergea greu

#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Nu e normal sa mearga greu sistemul cu ssd, procesor cu 6 nuclee, 16 gb ddr 4 3200,...

Posibil sa fi luat vreun virus troian.
Daca ai doar jocuri online instalate pe hdd si care o sa mearga si dupa reinstalare w10, atunci e mai rapid sa reinstalezi w10 decat sa te apuci sa instalezi si sa scanezi toate unitatile de stocare.
Daca si dupa reinstalare se misca greu atunci e cazul sa treci la depanare si depistare cauze posibile.

Iti recomand w10 pro vers 1809.
Instalarea o faci deconectat de la net. Dupa instalare w10 sa dezactivezi actualizarile automate, apoi instalezi driverele si la final activezi netul

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Te lamuresti dupa reinstalare de Windows daca e cumva de la ssd.
Cauta o licenta de 30 de lei retail. Pune-l pe Google la treaba si in 3 zile ti se umple facebook-ul cu postari promovate la licente ieftine. Tot mai bine decat sa ai un miner instalat odata cu Windows-ul.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
A zis ceva initiatorul ceva de licenta / crack sau de ce sariti toti pe el?

Edited by red46, 23 September 2021 - 18:20.


#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Reinstalare pe curat, fara alte discutii.
Cand am probleme de genul asta, nici nu mai stau sa ma gandesc. Reinstalez pe curat si salvez in primul rand timp cu cautari, verificari, nervi, drivere ca sunt sau nu cele actualizate, etc.
Ce este nou pus ramane cel putin o perioada buna de timp in stare foarte buna de functionare.

@red46
Cum de ce? Pentru ca in tarisoara totul este, sau din orice se intrevede, ceva penal. Ori mi se pare mie?

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 red46, on 23 septembrie 2021 - 18:20, said:

A zis ceva initiatorul ceva de licenta / crack sau de ce sariti toti pe el?
sigur ca era prost sa se autodenunte ca are softuri piratate
ala are comp de 2 ori mai performant ca al meu si merge de 20 de ori mai prost
ce sa fie, ce sa fie, ghici ghicitoarea mea
eu personal sunt de parere ca windowsul este un sistem care merge prost si este inferior linuxului, dar atat de prost cat spune initiatorul nu are logica

#15
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Verifica sa nu ai un update failed, pe care sa tot incerce sa il instaleze (Disk usage ajunge 100% la aplicare update, si de aceea merge lent).

#16
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020
multumesc tuturor,am reinstalat,observ ca tot aia e,nu stiu ce sa mai zic,il duc la cineva sa vada,mersi inca o data orcium

#17
walftob

walftob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.10.2007
Pune un print din task manager, sa ne dam seama cine ar putea consuma resurse. Eu am avut probleme de genul cand aveam win 10 instalat pe HDD, dupa ce am instalat pe SsD totul a revenit la normal...

Edited by walftob, 08 October 2021 - 21:06.


#18
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020

View Postwalftob, on 08 octombrie 2021 - 21:02, said:

Pune un print din task manager, sa ne dam seama cine ar putea consuma resurse. Eu am avut probleme de genul cand aveam win 10 instalat pe HDD, dupa ce am instalat pe SsD totul a revenit la normal...

Astea sunt:

file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss1.png
file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss3.png
file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss4.png
file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss5.png
file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss6.png
file:///C:/Users/maxpa/Desktop/ss2.png

Sper sa mearga ca altfel nu stiu sa le atasez

Edited by Gamexperto_offi, 23 October 2021 - 09:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate