Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

indiviziune loc de veci?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Felerast

Felerast

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 24.01.2021
bunicul meu si sora acestuia detineau un act de concesiune in care fiecare primea cota 1/2 (din 2 locuri de morminte, 1 loc fiecare)
au murit amandoi la distanta de o luna fata de celalalt, acum eu am terminat succesiunea fata de matusa (sora bunicului), am primit cota 1/2 din acel act de concesiune, urmeaza sa termine succesiunea mama mea + (sora vitrega + mama acesteia) pentru bunicul meu. ele o sa primeasca ~ cota de 1/3, 1/3 si 1/3 din acea cota de 1/2 a bunicului. bunicul si matusa au facut in urma cu 10 ani partaj voluntar la notariat, in care reiese ca bunicul ia mormantul din stanga, matusa cel din dreapta. pe actul de concesiune nu scrie acest lucru, ci doar ca sunt 2 morminte si fiecare primeste 1/2 din locul de veci. eu (si mama) nu ne intelegem bine cu (sora vitrega a mamei mele), preotul ne-a spus ca exista si va exista un singur act de concesiune dupa ce mergem toti cu toate actele sa schimbe concesionarii. eu nu doresc sa ajunga actul de concesiune la ei deoarece la nevoie nu l-as mai vedea / nu mi l-ar da, si 100% nu va accepta sa tin eu actul de concesiune.
Astfel doresc sa fac indiviziune, pentru a primii eu separat mormantul / loc de veci ce are doar mormantul meu, dobandit de la (sora bunicului). Cum se face aceasta cerere ? Ce trebuie facut ? imi imaginam / ma gandeam ca datorita partajului nu ar mai fii trebuit facut acest lucru.
multumesc pentru ajutor / lamuriri.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.080
  • Înscris: 28.10.2006
Am fost intr-o situatie asemanatoare, dar fara divergente intre parti.
In baza certificatelor de mostenitori, al meu dupa mama si al verisoarei mele dupa mama ei, la Administratia Cimitirelor s-a emis un nou act de concesiune pe numele celor 2 mostenitori. S-au emis 2 exemplare originale, cate unul pentru fiecare concesionar.
Nu se poate face separarea, cel putin la noi, fiind practic lipite cele 2 locuri de veci si fiind si cavou subteran construit dintr-o bucata.
Banuiesc ca si la voi este ceva asemanator.

#3
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.524
  • Înscris: 22.08.2012
Daca n-ai noroc, aia e...va baga intr-o dunga, ca pe biscuiti. Posted Image

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.514
  • Înscris: 12.07.2010
Așa a fost și la noi, am mers cu certificatele de moștenitor la Administrația Cimitirelor unde am primit câte un act de concesiune, fiecare pe câte un loc din cele două. Dar la noi sunt bine delimitate și fiecare cu numărul lui topo (sau cum se numește).

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostFelerast, on 23 septembrie 2021 - 09:18, said:

... eu nu doresc sa ajunga actul de concesiune la ei deoarece la nevoie nu l-as mai vedea / nu mi l-ar da, si 100% nu va accepta sa tin eu actul de concesiune.

Ai inteles gresit. Va fi un singur act in sensul ca se redacteaza un singur act, insa ca si numar de exemplare o sa fie mai multe si fiecare dintre voi va primi un act original.

#6
Felerast

Felerast

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 24.01.2021

View Postflorin71_skoda, on 23 septembrie 2021 - 11:47, said:



Ai inteles gresit. Va fi un singur act in sensul ca se redacteaza un singur act, insa ca si numar de exemplare o sa fie mai multe si fiecare dintre voi va primi un act original.
  asa credeam si eu, si am presupus ca [sora bunicului] si-a pierdut actul ei, am facut cerere duplicat (dupa ce ne-a pus sa dam in anunt faptul ca cel vechi este pierdut si declarat null), iar ultima data cand a schimba actul de concesiune cu numele meu pe el (dar ne-a pus sa asteptam cealalta succesiune, pentru a fi doar o schimbare pe act), si-a amintit ca sora mamei a venit cu originalul pentru a lua adeverinta, a vazut duplicatul pe care mi-l daduse la o data anterioara, si a spus ca ce am facut nu e normal / legal, deoarece exista un singur act si trebuia sa il cer ei si sa vin cu acela. (I-am explicat ca stiam ca si bunica trebuia sa aibe un act dar l-ar fii pierdut)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate