Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce sa fac cu stingatoarele auto vechi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
umbland la masini am realizat ca unul din stingatoare nu mai avea presiune in el, chiar daca mai era valabil pana prin 2022, iar alt stingator avea presiune dar era expirat. doar al 3-lea stingator era in termen si avea presiune in el.
am cumparat 2 stingatoare P1 noi cu care am inlocuit stingatoarele, am lasat stingatorul cu presiune in una din masini alaturi de stingatorul nou si am luat stingatorul fara presiune in casa. ajungand in debara am realizat ca mai am inca 1 sau 2  stingatoare mai vechi, bineinteles expirate.

acum intrebarea mea e: ce pot sa fac cu stingatoarele vechi expirate si fara presiune in ele?

#2
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
te duci pe un teren viran si te joci cu ele. Dupa ce esti sigur ca nu mai au presiune in ele, le dai la fier vechi.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Te complici
Teoretic astea se verifica de firme autorizate de IGSU
Astia le verifica, le fac un fel de revizie si le prelungesc valabilitatea
Daca nu se mai poate face nimic cu el = poti sa-l lasi la ei pentru casare

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradã.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Sunt centre unde se reîncarcă și primești garanție. În Constanța este și eu apelez la ei. Nu costă mult și se rezolvă repede.
https://stiromltd.ro...vicii/#service2

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
O aiureala inutila cu acel micro stingator la auto....
O forma de a mai scoate niste bani pe produse inutile.
Cu 200g de praf nu faci decit sa te faci de praf pe bune, ca un incendiu nu poti sa-l stingi, mai ales la auto unde este plastic, carburant, electric...fara comentarii......
Ca si trusa medicala, este cinega autorizat sa faca manevre medicale ca sa poata folosi ce este in trusa aia?, nu, deci, executi manevre prin care s-ar putea sa agravezi starea pacientului, bun de plata, penal, ...

Edited by XTH, 15 September 2021 - 17:11.


#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Da, trebuie sa fii instruit bine de tot sa pui o compresa sterila pe o laceratie superficiala. Voi ati deschis macar o trusa medicala de prim ajutor? Sau macar ati citit pentru ce se foloseste?

Edited by Ann0nyym0us, 15 September 2021 - 17:43.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 XTH, on 15 septembrie 2021 - 17:09, said:

O aiureala inutila cu acel micro stingator la auto....
O forma de a mai scoate niste bani pe produse inutile.
Cu 200g de praf nu faci decit sa te faci de praf pe bune, ca un incendiu nu poti sa-l stingi, mai ales la auto unde este plastic, carburant, electric...fara comentarii......
Ca si trusa medicala, este cinega autorizat sa faca manevre medicale ca sa poata folosi ce este in trusa aia?, nu, deci, executi manevre prin care s-ar putea sa agravezi starea pacientului, bun de plata, penal, ...

Pana la incendiu mai este.Intai flacari si tot asa.Daca stimbatorul iti este functional te scoate din rahat cu siguranta.
Dar asa cum scrii,esti unul dintre aia care nu dai doi bani pe el si il tin in fundul portbagajului si pana ajungi la el chiar ramai fara juma' de masina.
Al meu este reincarcabil,o fac in fiecare an,in ianuarie,are garantie 12 luni.Costa fix 9 lei.

#8
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Se reîncarcă la parametrii recomandați.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 XTH, on 15 septembrie 2021 - 17:09, said:

O aiureala inutila cu acel micro stingator la auto....
O forma de a mai scoate niste bani pe produse inutile.
Cu 200g de praf nu faci decit sa te faci de praf pe bune, ca un incendiu nu poti sa-l stingi, mai ales la auto unde este plastic, carburant, electric...fara comentarii......
Ca si trusa medicala, este cinega autorizat sa faca manevre medicale ca sa poata folosi ce este in trusa aia?, nu, deci, executi manevre prin care s-ar putea sa agravezi starea pacientului, bun de plata, penal, ...

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/0/7048357_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest stingator auto are 1 kg de pulbere  si este utilizabil intre -30*C si pana la +60*C, la instalatii electrice, produse petroliere, plastice si cauciuc.Posted Image

*Stingatoarele vechi daca nu sunt afectate de rugina, se pot reincarca....

Edited by xmanyacs77, 15 September 2021 - 19:02.


#10
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Faci o butelie mai mare de aer comprimat...le tai si sudezi
Mai poti face statui...dulapioare...etc...etc...

#11
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Le duci la politie sau la parlament....ca ei au nevoie de ele

#12
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Luandu-ma dupa titlu, ti-as spune sa sti le bagi unde Soarele nu rasare nici daca-l platesti. Alea sunt niste petarde. Vezi ca e un clip cu un motociclist sosit la o masina aflata in flacari si cheama cat mai multi soferi sa stinga incendiul. Stia ca rahaturile alea nu fac fata, mai trecuse prin asta.

Noi, oricum, uram motociclistii, deci nu vom pune clipul ala. Si ce daca a avut prezenta de spirit? Si ce daca era singurul cu capul pe umeri?

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 adisz, on 15 septembrie 2021 - 18:11, said:



Pana la incendiu mai este.Intai flacari si tot asa.Daca stimbatorul iti este functional te scoate din rahat cu siguranta.
Dar asa cum scrii,esti unul dintre aia care nu dai doi bani pe el si il tin in fundul portbagajului si pana ajungi la el chiar ramai fara juma' de masina.
Al meu este reincarcabil,o fac in fiecare an,in ianuarie,are garantie 12 luni.Costa fix 9 lei.
Hmm...
Glumesti prietene, pune-ți  speranta in el dar sa stii ca panica te face zob.Daca in primul minut nu stii ce sa faci, adio...dar ramii cu cenusa...


 xmanyacs77, on 15 septembrie 2021 - 18:57, said:



[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/0/7048357_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest stingator auto are 1 kg de pulbere  si este utilizabil intre -30*C si pana la +60*C, la instalatii electrice, produse petroliere, plastice si cauciuc.Posted Image

*Stingatoarele vechi daca nu sunt afectate de rugina, se pot reincarca....
Cite masini au asemenea stingatoare?
A...pe camioane ,da, mai ales aia de fac international, cei cu ADR, da., restul...

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Stii cum se lasau copiii la orfelinat sau la intrarea unei manastiri?
Te duci la un Detasament de Pompieri, le lasi la intrare, suni la poarta si fugi. :)

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cele cu presiune eu le țin în casă. Pentru orice eventualitate.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 XTH, on 15 septembrie 2021 - 20:52, said:


Cite masini au asemenea stingatoare?
A...pe camioane ,da, mai ales aia de fac international, cei cu ADR, da., restul...

Eu am cumparat din Dedeman iar ca mine au mai cumparat si alti automobilisti....Posted Image
De folosit stiu cum sa il folosesc...am stins pana acum cateva incendii mici.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 XTH, on 15 septembrie 2021 - 20:52, said:


Hmm...
Glumesti prietene, pune-ți  speranta in el dar sa stii ca panica te face zob.Daca in primul minut nu stii ce sa faci, adio...dar ramii cu cenusa...



Cite masini au asemenea stingatoare?
A...pe camioane ,da, mai ales aia de fac international, cei cu ADR, da., restul...
eu am p1 la ambele masini.

p.s. este bun si pentru stins discutiile din trafic.

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da-mi-l mie, sa fac tun din el.

Edited by Puferiu_, 27 September 2021 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate