Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

internship vs internship / facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Buna , student ce trece in anu 4 la poli.  Termin luna asta un internship la Deutsche Bank pe Full Stack ( frontend : react/angular mai putin , backend:  java spring mai mult ) si nu stiu ce decizie sa iau mai departe.
Sunt 35 de insi  la internship si se vor angaja 10 ( internshipul a durat 3 luni , teoretic 6 ore in fiecare zi  , dar erau 3 ore cursuri si primeai o tema pt acasa care uneori lua cam mult). Eu nu mi-am dat foarte mult interesul la acest internship ( mai mult la inceput ) , neavand cine stie ce baze java de la inceput , dar am invatat chestii,  iar  acum urmeaza sa facem un proiect de final ( cu backend si frontend avand mentori angajati din firma) si sa il prezentam. Treaba este ca am mai primit o oferta de la o alta banca de a ma angaja pe .NET ( ASP.NET,C#...)  , tot un internship , la care ne cere prezenta la birou , dar nu stiu daca sa il fac. Acesta incepe saptamana viitoare,  la DB termin la sfarsit de septembrie, facultatea teoretic incepe fizic si internship-ul timp de 3 luni tot se va desfasura fizic.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ce stii mai bine Java EE ori .NET? Asa daca tragi un ochi pe joburi, pe Java sunt mai multe.

#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 septembrie 2021 - 22:04, said:

Pai ce stii mai bine Java EE ori .NET? Asa daca tragi un ochi pe joburi, pe Java sunt mai multe.
Acum dupa internship stiu Java mai bine , dar daca fac celalalt internship voi sti si C#.
Java nu mi-a prea placut.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postexydos, on 13 septembrie 2021 - 22:18, said:

Acum dupa internship stiu Java mai bine , dar daca fac celalalt internship voi sti si C#.
Java nu mi-a prea placut.
Daca nu ti-a placut Spring e ok !
Poate iti va place IoC in .NET Core...e mai cool, simplu si din secolul asta !
Eu ti-as recomanda sa-l faci si pe cel de .NET.
Prin comparatie macar vezi in ce directie sa te indrepti.
Nu cred ca pierzi mare lucru la facultate in primele 3 luni.
PS : Am lucrat serios ultimii 3 din 5 ani de facultate. Am facut si Spring si .NET. Mie-mi place mai mult .NET.
Astazi e important sa cunosti front -end si back la nivel onorabil in cel putin una din cele 3 variante : Spring, NodeJS sau .NET
Dac-ar fi sa alegi doar una din ele cu care sa ai oportunitati platite foarte bine, din pacate acea varianta este backend Spring Posted Image

Edited by radu103, 13 September 2021 - 22:37.


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
FUGI DE BANCI CA DRACUL DE TAMAIE !!!
cauta o alta firma in care sa faci internship-ul daca nu vrei sa te angajezi acolo si peste cativa ani sa iti blestemi zilele.
am cunoscuti care au lucrat sau lucreaza in DB si mi-au spus ce naspa e acolo. plus ca DB de cativa ani e cu un picior in faliment si din cand in cand se aude ca vrea sa mai dea afara oameni din Romania sa reduca niste costuri.
plus ca si maririle sunt admirabile, sublime dar lipsesc cu desavarsire :D :D :D

eu am lucrat in banca in it si am plecat de acolo urland.
o alta cunostitnta si-a dat demisia din bcr si a plecat sa stea acasa 6 luni sa se linisteasca.
o alta cunostinta dupa vreo 20 si ceva de ani de lucrat in brd si-a dat demisia si prefera sa stea acasa degeaba (ma rog, a luat si niste salarii compensatorii dar tot de acum e mai greu sa se angajeze ca se apropie de 50 ani).

cauta alta firma de IT (sunt cu zecile), fa-ti internship-ul acolo si daca iti place ramai. dar nu te duce in banci, nici macar pe it !!!

Edited by rex, 13 September 2021 - 22:46.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
DB chiar are probleme dar nu se pune problema falimentului cel putin din mandrie nationala.dar nu poti stii niciodata chiat tot

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postrex, on 13 septembrie 2021 - 22:45, said:

FUGI DE BANCI CA DRACUL DE TAMAIE !!!

eu am lucrat in banca in it si am plecat de acolo urland.
o alta cunostitnta si-a dat demisia din bcr si a plecat sa stea acasa 6 luni sa se linisteasca.
o alta cunostinta dupa vreo 20 si ceva de ani de lucrat in brd si-a dat demisia si prefera sa stea acasa degeaba (ma rog, a luat si niste salarii compensatorii dar tot de acum e mai greu sa se angajeze ca se apropie de 50 ani).

Ei, nu toate joburile unt la fel in banca. Daca esti sysadmin dar faci si help-desk pentru tanti la ghiseu ca esti "informaticianul" si orice implica apasatul pe taste e treaba ta incepnd de la backup-ul serverelor de aplicatii si pana la schimbatul cartuselor la imprimanta si apasatul tastei Num Lock atunci cand tanti Vasilica terifiata anunta ca nu merge sa bage parola in aplicatie si s-a stricat tastatura sau calculatorul, atunci e nasol, dar asta se intampla acum 10-15 ani. De atunci insa bancile si-au mai schimbat softul si nu mai e nevoie de mentenanta la nivel local.

Daca lucreaza la banca intr-o echipa de developeri pentru software intern e ca si cum ar lucra la o firma de IT, n-are treaba cu tanti Vasilica de la ghiseu Posted Image . Problema in banci si firmele non-it era interactiunea intre persoane cu iq ridicat si cele care au doar 2-3 neuroni si stiu sa faca doar un task, fara ca macar sa stie prea bine ce fac acolo. Am lucrat la o firma de acest gen insa firma era orientata spre productie asa ca multi angajati erau ingineri, subingineri, electronisti, etc, care au prins din zbor cum e cu calculatoarele (anii 2000-2005, cand de-abia incepea la noi "boom-ul" sistemelor de calcul). Au fost ani buni in care am stat pe o relaxare totala, uitandu-ma la filme si jucandu-ma pe calculator, dand fuga in curte dupa mere, pere, prune, nuci...

Edited by spooky51, 14 September 2021 - 07:52.


#8
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postexydos, on 13 septembrie 2021 - 21:52, said:

Buna , student ce trece in anu 4 la poli.  Termin luna asta un internship la Deutsche Bank pe Full Stack ( frontend : react/angular mai putin , backend:  java spring mai mult ) si nu stiu ce decizie sa iau mai departe.
Sunt 35 de insi  la internship si se vor angaja 10 ( internshipul a durat 3 luni , teoretic 6 ore in fiecare zi  , dar erau 3 ore cursuri si primeai o tema pt acasa care uneori lua cam mult). Eu nu mi-am dat foarte mult interesul la acest internship ( mai mult la inceput ) , neavand cine stie ce baze java de la inceput , dar am invatat chestii,  iar  acum urmeaza sa facem un proiect de final ( cu backend si frontend avand mentori angajati din firma) si sa il prezentam. Treaba este ca am mai primit o oferta de la o alta banca de a ma angaja pe .NET ( ASP.NET,C#...)  , tot un internship , la care ne cere prezenta la birou , dar nu stiu daca sa il fac. Acesta incepe saptamana viitoare,  la DB termin la sfarsit de septembrie, facultatea teoretic incepe fizic si internship-ul timp de 3 luni tot se va desfasura fizic.
Daca vrei sa muncesti in weekend fara sa fii platit, daca vrei sa fii trezit noaptea pt ca a picat pipeline-ul X peste noapte, daca vrei sa fii la munca chiar si dupa ce s-a terminat programul(nefiind platit pt asta), daca vrei sa faci burnout si sa ajungi la spital din cauza epuizarii totale , atunci alege domeniul bancar.

View Postspooky51, on 14 septembrie 2021 - 07:44, said:

dar asta se intampla acum 10-15 ani. De atunci insa bancile si-au mai schimbat softul si nu mai e nevoie de mentenanta la nivel local.
multe banci isi ruleaza infrastructura software de baza inca pe versiuni de COBOL.
ca sa schimbi un soft de baza intr-o banca, mai bine incearca sa schimbi omenirea, ai mai multe sanse.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostYalFa, on 14 septembrie 2021 - 12:07, said:

multe banci isi ruleaza infrastructura software de baza inca pe versiuni de COBOL.
ca sa schimbi un soft de baza intr-o banca, mai bine incearca sa schimbi omenirea, ai mai multe sanse.
Este doar partea de back-end, insa pe parte de front-end se schimba, si acolo este grosul, cel mai mult de schimbat.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
acum depinde si de facultatea la care esti si specializarea aleasa. Eu am avut anumiti colegi care in ultimul an de facultate (la facultatea de calculatoare, poli bucuresti) au ales specializarea "cea mai usoara" si au lucrat ultimul an. Bineinteles, au vorbit de la inceput la locul de munca sa se poate duce la laboratoare, dar in total la finalul unei saptamani de lucru sa aiba lucrate 40 de ore. Ideea a fost sa si termine facultatea (fara mers la cursuri se mai poate, dar fara mers la laboaratoare, zero sanse), dar si sa aiba niste experienta de munca + bani extra de cheltuiala.

Pe termen mediu si lung, nu prea conteaza asa mult. Eu am facut un internship de 3 luni in vacanta intre anul 3 si 4, si anul 4 nu am continuat sa lucrez. Dupa anul 4, din al doilea interviu m-am angajat si eu fara probleme. Acum (dupa 9 ani de la terminarea facultatii) lucrez pe proiect cu acel coleg si nu exista nici o diferenta semnificativa intre salariu sau cunostintele tehnice.

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostSoulstream, on 14 septembrie 2021 - 16:05, said:

acum depinde si de facultatea la care esti si specializarea aleasa.

La mine opinia generala a studentilor e ca facultate+job full time nu merge (matematica iasi). Si asa cred si eu in mare parte. Doar daca chiar ai nevoie de bani simt ca e un motiv bun si necesar sa-ti iei un job pe langa. Eventual sa lucrezi cu jumatate de norma, mai merge.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostBucsaMobilul, on 14 septembrie 2021 - 16:13, said:

La mine opinia generala a studentilor e ca facultate+job full time nu merge (matematica iasi). Si asa cred si eu in mare parte. Doar daca chiar ai nevoie de bani simt ca e un motiv bun si necesar sa-ti iei un job pe langa. Eventual sa lucrezi cu jumatate de norma, mai merge.

nu am zis ca e usor sau uzual, ci doar ca, cu putina vointa din partea angajatorului, se poate. Si la noi au fost foarte putini cei care au muncit in timpul facultatii, si toti au facut-o doar in ultimul an.

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostBucsaMobilul, on 14 septembrie 2021 - 16:13, said:

La mine opinia generala a studentilor e ca facultate+job full time nu merge (matematica iasi). Si asa cred si eu in mare parte. Doar daca chiar ai nevoie de bani simt ca e un motiv bun si necesar sa-ti iei un job pe langa. Eventual sa lucrezi cu jumatate de norma, mai merge.
Acum 12-15 ani mergea si era cam norma ptr 30-50% din studenti ptr ca era foamete mare in Romania dar acum nu mai merge ca sunteti cam pufosi voi milenialii.
Era cam rusinica sa nu lucrezi nimic in ultimul an si sa manaci pachetel de la mama de-acasa.
Orice este posibil daca esti serios si te preocupi in loc s-o arzi aiurea pe netflix, youtube si la seminte pe-afara
Si acum angajatorii sunt mult mai intelegatori ca atunci din cauza deficitului de oameni cu creier functional necesari in domeniul IT

Edited by radu103, 15 September 2021 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate