Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Tineretului vs Aurel Vlaicu

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
razvandicu

razvandicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2006
Salutare.
As vrea sa ma ajutati sa aleg intre 2 zone. Cunosc Bucurestiul pentru ca am fost student si vin destul de des. Insa, nu locuiesc zi de zi, de aceea apelez la ajutor.
Am de ales intre 2 ap, unul situat langa metrou Aurel Vlaicu, celalalt langa metrou Tineretului, 2 cam., ambele in jur de 100.000 EUR, bloc 1986.
Precizez ca ap il iau initial pentru investitie (inchiriere regim hotelier, nu vreau chirie permanenta pentru ca il voi folosi si eu cand vin in Bucuresti si cred ca se pastreaza mai bine in regim hotelier), iar ulterior pentru fetele mele care vor veni la facultate in Bucuresti.
Tin neaparat ca ap. sa fie langa metrou pentru usurinta deplasarii.
Ambele zone au parcuri in apropiere, se ajunge foarte usor in Centru cu metroul (de la Tineretului chiar si pe jos, iar acesta ar fi un plus pentru zona Tineretului).
Pe de alta parte, parca ar fi mai usor de inchiriat cel din Aurel Vlaicu, acolo parca e zona mai linistita decat in Tineretului...
Astept pareri.
Multumesc.

#2
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Tu vrei sa-l inchiriezi in regim hotelier dar nu stai in Bucuresti? Are cine sa se ocupe de el atunci?

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Am lucrat zeci de ani in zona la Aurel Vlaicu. Si atunci, dar mai ales acum pentru ca zona s-a dezvoltat mult + soseaua care trece peste Barbu Vacarescu spre Pipera, era forfota mare.
Cel putin acelasi deranj este si in Tineretului.
Este adevarat ca in ambele zone poti sa "intri" mai in mijlocul cartierului si scapi de ceva vuiet, dar asta inseamna ca te indepartezi de proximitatea statiei de metrou.
Personal nu as alege aceste zone, dar daca nu te deranjeaza vacarmul zilei poti sa optezi pentru oricare.
Ia in considerare si Drumul Taberei, unde este deja in functiune linia de metrou pana la Eroilor si de acolo, asa cum ai zis, poti si pe jos sa ajungi la Universitate.

Edited by addumi, 08 September 2021 - 11:26.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,333
  • Înscris: 06.01.2007
Eu locuiesc cu chirie in Tineretului intre cele doua statii de metrou, ca atare voi recomanda Tineretului. Fiind cu chirie, ma pot muta teoretic oriunde, insa nu vreau (exceptie Cotroceniul, unde-i mult prea scump)
Insa cei care locuiesc in AVlaicu banuiesc ca vor recomanda AVlaicu.

#5
RobertRR

RobertRR

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.12.2020

View Postrazvandicu, on 08 septembrie 2021 - 11:08, said:


Salut!

Context: si eu am dorit sa fac o investitie intr-un apartament de 2 camere (pe care sa il dau in inchiriere) si am am ales un bloc nou din zona Aviatiei. M-am gandit ca locatia respectiva e mult mai atractiva datorita faptului ca e aproape de zona mall-ului Promenada plus Pipera.

Legat de de cele doua cartiere, ambele sunt destul de ok, desi as tinde sa cred ca Aviatiei e mai bine vazut si linistit. Pe de alta parte, zona Aviatiei este mult mai aglomerata decat Tineretului. In Tineretului ai mai usor acces spre centrul Bucurestiului, pe cand in Aviatiei te focusezi mai mult pe zona de nord a capitalei. Poate pentru inchiriat in regim hotelier, Tineretului ar fi mai interesant datorita faptului ca poti merge pe jos spre centrul Bucurestiului. Sunt  sigur ca vor fi o groaza de pareri pro si contra pentru ambele cartiere Ca o parere personala, cred ca ar fi mai ok sa analizezi diferentele dintre cele 2 apartamente (detalii din apartament, bloc de 4 etaje vs 10 etaje, vecini etc.) intrucat cele 2 cartiere sunt destul de ok.  Bafta in alegere!

Edited by Dany_Darke, 08 September 2021 - 12:03.


#6
razvandicu

razvandicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2006

View Postmarele, on 08 septembrie 2021 - 11:23, said:

Tu vrei sa-l inchiriezi in regim hotelier dar nu stai in Bucuresti? Are cine sa se ocupe de el atunci?
Sunt destule firme care se ocupa de acest lucru

#7
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Sunt firme care fac asta, dar avand un singur apartament nu stiu ce profit ai putea scoate.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Daca zici ca stii Bucurestiul, stii ca in Tineretului e ditamai parcul. Dincolo ....  nimic. Sosele si poduri + cladiri inalte.

Deci , asa la rece, ce ar fi mai intelept sa alegi ?

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
aviației este peste tineretului
tot ce e la sud de unirii = nu e dezirabil, sărăcie

#10
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View PostFlat, on 08 septembrie 2021 - 12:10, said:

aviației este peste tineretului
tot ce e la sud de unirii = nu e dezirabil, sărăcie
Nu m-ar deranja o saracie de casa pe langa parc Tineretului. :D

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
ce tot o dați cu parcul cela?
io când caut să-nchiriez pt 2 nopți mă doare la bască dacă are vedere la parc, că doar dorm acolo...

deci, dacă e de regim hotelier, verifică unde ar veni călătorii de 2 zile: în vlaicu sau în tineretului!

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca il iei ca investitie la ce randament te astepti?

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
și nu uita: cumpără și locul de parcare aferent - îl vei închiria mai ușor!

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Sper ca speri ca vei castiga din cresterea de pret pe termen lung (minus costuri de tranzactie, notari, agentii imobiliare), ca din chirie minus renovari, eventual mobilare etc nu cred ca o sa te scoti.

#15
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Daca vrei sa-l inchiriezi in regim hotelier, cred ca este mai ok zona Aurel Vlaicu..

#16
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,756
  • Înscris: 29.10.2017

View PostFlat, on 08 septembrie 2021 - 12:10, said:

tot ce e la sud de unirii = nu e dezirabil, sărăcie

Te inseli, la unirii e plin de bosketi, parcangii, magraoni care stau atarnati..urineaza pe strada..miroase a urina peste tot
E mai bine de locuit la tineretului decat la unirii

#17
razvandicu

razvandicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2006

View PostBogotta, on 08 septembrie 2021 - 11:55, said:

Daca zici ca stii Bucurestiul, stii ca in Tineretului e ditamai parcul. Dincolo ....  nimic. Sosele si poduri + cladiri inalte.

Deci , asa la rece, ce ar fi mai intelept sa alegi ?
E parcul Hearastrau la 1 km

View PostdanX, on 08 septembrie 2021 - 12:21, said:

Daca il iei ca investitie la ce randament te astepti?
Greu de calculat pentru ca mai sunt si alte variabile. Vin de macar 10 ori/an in Bucuresti (acum 10 zile am platit 700 lei/2 nopti), deci as mai economisi vreo 1500 EUR/an.

View Postgushpi, on 08 septembrie 2021 - 12:21, said:

ce tot o dați cu parcul cela?
io când caut să-nchiriez pt 2 nopți mă doare la bască dacă are vedere la parc, că doar dorm acolo...

deci, dacă e de regim hotelier, verifică unde ar veni călătorii de 2 zile: în vlaicu sau în tineretului!
Privesc s in perspectiva, cand vor sosi fetele la facultate.

View Postoverseas, on 08 septembrie 2021 - 12:26, said:

Sper ca speri ca vei castiga din cresterea de pret pe termen lung (minus costuri de tranzactie, notari, agentii imobiliare), ca din chirie minus renovari, eventual mobilare etc nu cred ca o sa te scoti.
Asa cum am scris mai sus, il voi folosi si eu destul de des cand ajung in Bucuresti (minim 1500 EUR/an economie la cazare)

View PostMariusEXxTREME, on 08 septembrie 2021 - 12:47, said:

Daca vrei sa-l inchiriezi in regim hotelier, cred ca este mai ok zona Aurel Vlaicu..
Da, asa tind sa cred si eu, fiind o zona de birouri.

Edited by razvandicu, 08 September 2021 - 13:37.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgushpi, on 08 septembrie 2021 - 12:21, said:

deci, dacă e de regim hotelier, verifică unde ar veni călătorii de 2 zile: în vlaicu sau în tineretului!


Ar veni in centrul vechi sau Calea Victoriei/Ateneu.  Acolo e miezul. Restul .....  sarakie, cum zicea cineva mai sus.  Mai bine bagi banii la pacanele decat sa cumperi ceva. N-are rost .... O sa te intalnesti cu noi, astia saracii, in fiecare zi . O sa fie nasol.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate