Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare mouse bluetooth Galaxy S9

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Recomandare mouse bluetooth (fara dongle) pentru Galaxy S9

Daca cineva este amabil si poate recomanda un mouse bluetooth care merge pe Galaxy S9 fara sa trebuiasca instalata vreo aplicatie, rog recomandare din proprie experienta.

Am cumparat si returnat 3 mouse-uri pana acum, nici unul nu a functionat pe Galaxy, mergeau pe PC etc..
am un mouse vechi, 12 ani sau mai mult, care merge ok dar vreau sa-l schimb (usa bateriei e crapata si scartie, plasic imbatranit - probabil)

multumesc!

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Ar trebui orice maus blutut sa functioneze pe un telefon android. Dar nu bag mana in foc.

Ce pot spune insa pe verificatelea e ca Bluetooth Microsoft Mouse 3600 merge pe o porcarie de ceas kinezesc pentru copii (cu android 9 pe el). Daca vrei, testez si pe alt telefon cu android, dar nu am Galaxy S9.

Edited by maccip, 06 September 2021 - 15:05.


#3
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Multumesc de raspuns, asa am banuit si eu ca trebuie sa mearga orice, avand cel vechi care nici nu stiu ce marca e si nici poza nu o gasesc acum pe net, asa e de vechi.

Astea sigur nu merg ca le-am incercat si returnat

https://www.emag.ro/...6/pd/DNS2Y8BBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DX7GNYMBM/
https://altex.ro/mou...ru/cpd/MOUCD20/

#4
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005

View Postdoru2005, on 06 septembrie 2021 - 15:14, said:

..
avand cel vechi care nici nu stiu ce marca e si nici poza nu o gasesc acum pe net, asa e de vechi.
..

Asta-i cel vechi :) am gasit poza, pe al meu nu scrie marca dar arata identic.

https://www.amazon.com/dp/B00B272TO0/

e foarte mic, se tine cu degetele  mai degraba, alt motiv pentru care vreae unul nou

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Vrei sa mearga in desktop mode, sper, nu? Adica nu te astepta sa functioneze ca la unele tablete/telefoane, sa iti apara mouse-ul direct pe telefon (la Huawei functioneaza).

#6
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Nu trebuie desktop,doar normal, ca pe telefon in mod obisnuit.,

cel vechi merge,  apare cursorul, am selectat sa fie mare, se vede ok, se misca cum trebuie,
il folosesc pentru video screen recording, se inregistreaza perfect,
doar ca mouse-ul e vechi (usita are probleme) si incomod pe durata lunga fiind tinut cu degetele si nu cu podul palmei..

Acum am testat cel vechi si merge si cand S9 e conectat la monitor prin HDMI

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Dispozitivele blutut au niste profiluri predefinite, ca la USB. Un fel de clase, care decid modul in care functioneaza.
In cazul mausilor, clasele pot fi SPP (Serial Port Profile) sau HID (Human Interface Device).

Modul HID bluetooth e nativ compatibil cu modul HID USB. Ca atare, daca-ti merge un maus USB, iti va merge si bluetooth deoarece nu difera decat canalul pe care se transmit datele, protocolul ramane acelasi. Exceptie ar fi cazul in care telefonul are inhibata explicit functia de a functiona pe Blututh. Pe asta ma bazam cand ziceam ca va merge sigur, dat fiind faptul ca mausul in general are implementat protocolul HID.
Modul serial SPP e insa diferit. Nu cunosc detalii despre acesti mausi, daca au sau nu implementate ambele moduri, daca unul e implicit sau altul.
Dar e posibil ca a tine problema sa fie lipsa driverului sau protocolului SPP din telefon.
Sau o inhibare a functionalitatii HID.
Zici ca-ti merge totusi cu un maus mai vechi, deci e posibil ca acel maus sa fie implicit pe HID iar astealalte sa fie SPP initial, dupa care sa primeasca comenzi de configurare de la sistemul de operare sa treaca pe HID. Pentru ca cel putin microsoft cred ca foloseste HID.

Caz in care ti-ar trebui un soft care sa stie sa comunice prin SPP sau sa reconfigureze mausul pe profil HID. Nu stiu sa eistre asa ceva pe android.

#8
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Am inceput si eu sa cred ca S9 nu da niste comenzi de configurare,
ultimul mouse pe care l-am returnat
HUAWEI Swift CD20
l-au incercat pe sala pe un alt telefon cu android, un XIAOMI, si a mers ok.
cel vechi iar merge ok, se imperecheaza rapid.
cele care nu merg stau mult la pairing, Lenovo a afisat ceva ca ar trebui un app dar fara indiciu care app,
si nici in manual nu erau informatii despre vreun app.

#9
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Eu folosesc MX Master la birou si MX Anywhere 3 pentru lucruri portabile. Ambele pot fi conectate la cate trei dispozitive prin bluetooth sau unifying receiver de la Logitech. Eu le folosesc exclusiv prin bluetooth la toate dispozitivele. MX Anywhere este conectat la un MacBook, o tableta Samsung Galaxy A7 si din cand in cand la un mini PC Android.

In trecut am avut MX Anywhere 2s pentru cativa ani, pe care l-am folosit la probabil cateva zeci de dispozitive de tot felul. De la telefoane pana la PC-uri si laptop-uri. Niciodata nu am intampinat nici o problema la nici un Android sau Windows.


Intradevar, pretul este ceva mai ridicat, insa d.p.m.d.v. se justifica total. Vechiul Anywhere 2s inca este functional desi are aproximativ 4 ani si a fost folosit aproape zilnic.

#10
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Multumesc pentru post.

Urmeaza sa mai astept daca cineva are S9 si un mouse bluetooth releativ recent, pe care sa-l pot gasi nou, si poate confirma ca merge.
bugetul este insa mic pentru ca e utilizat doar pentru inregistrari si nu foarte des, altfel folosesc exclusiv pe fir.

#11
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.03.2018
Eu folosesc unul ieftin de la Microsoft , merge atât pe telefon cât și pe dex mode (s9)
Practic orice mouse cu Bluetooth ar trebui să meargă

#12
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Cel vechi al meu merge.

Am cumparat 3 modele noi si returnat toate, nu mergeau, unul era Microsoft.
Imi puteti spune exact modelul care merge?

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate