Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum scot vreo 30 de stalpi cu tot cu cimentul in care sunt cimentati?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna,

Long-short story, trebuie sa mut gardul pe o parte a casei cu 30 de cm pana la 10 cm in fundul curtii catre mine. Am facut masuratorile pentru intabulare si a reiesit ca am intrat la vecinul cu 30 de cm la fata si vreo 10 in spate.

In total sunt 14m patrati. Am trimis o oferta de 3 ori pretul pietei, pe care a refuzat-o, asadar trebuie sa scot toti stalpii pe aceasta latura.  Se leaga de faptul ca si ea a intrat la vecin vreo 60 de cm si retragandu-se ramane cu teren putin in special la fatada.

Vrea sa eliberam si terenul asadar nu se pune problema de a-i taia de la baza.
Dispare si stalpul principal de la gardul din fata portii, asa ca trebuie modificat si gardul din fata.


Deci cum scot stalpii si cum torn alti stalpi pe amplasamentul corect? Cum se procedeaza?

Multumesc,

Edited by thalia, 31 August 2021 - 12:07.


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pui mana pe tarnacop, cazma si lopata si te apuci de treaba: sapi in jurul betonului de la baza stalpului pana cand faci suficient loc incat sa ii scoti afara cu totul.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sapi si scoti stalpii, sapi si bagi stalpii.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9LGsdaxrPj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
mangealac
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rl_cotzf3Y0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuie o parghie maaaaaaaaaaaare

Edited by tioopedi, 31 August 2021 - 12:39.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postthalia, on 31 august 2021 - 12:06, said:

Deci cum scot stalpii si cum torn alti stalpi pe amplasamentul corect? Cum se procedeaza?

Stalpii sunt montati in fundatie beton?

View Posttioopedi, on 31 august 2021 - 12:39, said:

mangealac
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rl_cotzf3Y0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuie o parghie maaaaaaaaaaaare

Nu stiu cum functioneaza mangealacu' ala daca stalpii-s montati in fundatie de beton.

Edited by adisz, 31 August 2021 - 12:44.


#7
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postthalia, on 31 august 2021 - 12:06, said:

Buna,

Long-short story, trebuie sa mut gardul pe o parte a casei cu 30 de cm pana la 10 cm in fundul curtii catre mine. Am facut masuratorile pentru intabulare si a reiesit ca am intrat la vecinul cu 30 de cm la fata si vreo 10 in spate.

In total sunt 14m patrati. Am trimis o oferta de 3 ori pretul pietei, pe care a refuzat-o, asadar trebuie sa scot toti stalpii pe aceasta latura.  Se leaga de faptul ca si ea a intrat la vecin vreo 60 de cm si retragandu-se ramane cu teren putin in special la fatada.

Vrea sa eliberam si terenul asadar nu se pune problema de a-i taia de la baza.
Dispare si stalpul principal de la gardul din fata portii, asa ca trebuie modificat si gardul din fata.


Deci cum scot stalpii si cum torn alti stalpi pe amplasamentul corect? Cum se procedeaza?

Multumesc,

Nasoala treaba.....adica consumatoare de resurse financiare si materiale. Insa....solutii sunt ( cum apare si in filmuletele userilor).
Totusi, pentru a simplifica putin (dar si imbunatati metoda), poti pune 2-3 poze cu actualul gard? Partea cu stalpii si fundatia

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostFriskey, on 31 august 2021 - 12:12, said:

Sapi si scoti stalpii, sapi si bagi stalpii.

Bine, asta stiam si eu . Intrebam de solutii tehnice ca nu fiu nevoita sa scormon tot pamantul. Am tevi, aspersoare si pe dracu sa ma ia cu toti nebunii din tara asta dornici de pamant!

View PostCa Castelul Bran, on 31 august 2021 - 12:44, said:

Nasoala treaba.....adica consumatoare de resurse financiare si materiale. Insa....solutii sunt ( cum apare si in filmuletele userilor).
Totusi, pentru a simplifica putin (dar si imbunatati metoda), poti pune 2-3 poze cu actualul gard? Partea cu stalpii si fundatia

N-am poze la indemana, este un gard normal cu uluci din lemn, dar careia i s-a uscat ulucile de la intemperii si vopsea nepotrivita . Dorim sa-l schimbam cu uluci din tabla am gasit culoarea lemnului si arata foarte bine. Stalpii sunt din teava rectangulara bagati in ciment. Nu este turnare continua, fiecare stalp e bagat individual in ciment.

Edited by thalia, 31 August 2021 - 12:50.


#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/at6sBRHIbl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
uite o metoda simpla

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrex, on 31 august 2021 - 12:09, said:

pui mana pe tarnacop, cazma si lopata si te apuci de treaba: sapi in jurul betonului de la baza stalpului pana cand faci suficient loc incat sa ii scoti afara cu totul.
Cand am facut gardul din spatele casei, am adus pe cineva cu un mini-excavator (cu lama ingusta), a tras toti stalpii vechi, a sapat santul, oamenii au trebuit doar sa puna gardul nou (fundatia, stalpii, plasa etc.). Cu mana mori incet langa ei.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postthalia, on 31 august 2021 - 12:48, said:

... toti nebunii din tara asta dornici de pamant!

Autocritică?  :D

View Postthalia, on 31 august 2021 - 12:48, said:

Stalpii sunt din teava rectangulara bagati in ciment.

Deci... mangealîc".

Edited by crisstonne, 31 August 2021 - 12:58.


#12
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View Postjm2010, on 31 august 2021 - 12:52, said:

Cand am facut gardul din spatele casei, am adus pe cineva cu un mini-excavator (cu lama ingusta), a tras toti stalpii vechi, a sapat santul, oamenii au trebuit doar sa puna gardul nou (fundatia, stalpii, plasa etc.). Cu mana mori incet langa ei.
Da. Asta ar fi cea mai rapida solutie. Ii tragi miniexcavator si iti sapa si santul nou.

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
Attached File  parghie.png   670.59K   269 downloads

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcrisstonne, on 31 august 2021 - 12:57, said:

Autocritică?  Posted Image



Deci... mangealîc".

Ia-o cum vrei. Nu vreau pamantul nimanu! Sunt atat de satula de pamant ca imi provoaca insusi cuvantul in sine, urticarie. Vecinul a facut masuratorile in plan local noi in sistem satelit. A iesit intre noi o poteca de 1 m pe care am convenit impreuna sa o impartim. De acolo a reiesit diferenta asta.
Gardul il suport numai eu, ti se pare normal? Nu , nu e normal e o mizerie cat casa ca nu costa 2 lei.

View Postrealnick, on 31 august 2021 - 13:00, said:

Da. Asta ar fi cea mai rapida solutie. Ii tragi miniexcavator si iti sapa si santul nou.

Imi poti spune ce tip de excavator? Cum sa arate lama aia?

#15
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Inchiriezi un picamer electric cu care spargi betonul in care e bagat stalpul .

#16
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Uite asa poate sa arate. Cu sfredelul da gauri pentru pozitia noua a stalpilor  si cu bratul poate scoate stalpii din pozitia actuala.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postthalia, on 31 august 2021 - 12:48, said:

Bine, asta stiam si eu . Intrebam de solutii tehnice ca nu fiu nevoita sa scormon tot pamantul. Am tevi, aspersoare si pe dracu sa ma ia cu toti nebunii din tara asta dornici de pamant!

Vorbesti de tine, cumva? Aaa, nu, tu ai gresit, n-ai stiut, cand ai intrat pe tarlaua omului... Ce ipocriti si nemernici sunt romanii!

Edited by ursamajor, 31 August 2021 - 13:44.


#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postursamajor, on 31 august 2021 - 13:44, said:

Vorbesti de tine, cumva? Aaa, nu, tu ai gresit, n-ai stiut, cand ai intrat pe tarlaua omului... Ce ipocriti si nemernici sunt romanii!

Aparusi? Ca asteptam , era imposibil sa nu apara unu care sa comenteze aiurea!
N-am stiut la momentul ala, am poze in care exista gard al vecinului tras de el la momentul la care am facut eu gardul.  Gardul si l-a facut pe masuratorile facute de el.
Nu acuza fara sa cunosti detalii!
Pui problema de parca am tabarat ca hunii pe tarlaua lui. Ce dracu sariti de jugulara omului pentru  o palma de teren, nu inteleg?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate