Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Credeti ca poti descoperi ceva in fizica doar cu instinct?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#55
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 08.01.2021

 elevpopa, on 19 ianuarie 2022 - 12:17, said:


Vrei sa zici ca spatiul si timpul sunt absolute ?


Neah, sunt doar niște selecții de fenomene făcute de niște băieți pe etnobotanice fără prea mari legături cu realitatea. :D cum se plictiseau și rămăseseră fără iarba și-au zis: ia creez io o teorie care să-mi reflecte credințele mele ateiste, și care sa nu fie deloc ca realitatea, în pista masii de realitate!

 elevpopa, on 19 ianuarie 2022 - 09:43, said:


Am termina 1-12 cu 10 pe linie. Tu ?


Dovada vie ca toceala dăunează :D

Edited by KiloW, 19 January 2022 - 12:40.


#56
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Lasa deocamdata timpul si spatiul absolut. Incepe cu treburi mai pamantesti... cum ar fi calculatorul ce functioneaza scos din priza (si fara baterie).

#57
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 elevpopa, on 19 ianuarie 2022 - 12:17, said:

Vrei sa zici ca spatiul si timpul sunt absolute ?
Vreau sa zic ca a inceput sa-mi placa de tine. Mai baga de-astea.
:)

#58
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 maccip, on 19 ianuarie 2022 - 13:49, said:


Vreau sa zic ca a inceput sa-mi placa de tine. Mai baga de-astea.
:)

Vrei sa zici ca spatiul si timpul sunt absolute ?

#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Da, sunt.

#60
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 dani.user, on 19 ianuarie 2022 - 12:59, said:

Lasa deocamdata timpul si spatiul absolut. Incepe cu treburi mai pamantesti... cum ar fi calculatorul ce functioneaza scos din priza (si fara baterie).

Calculatorul si priza sunt colectii de idei ce rezulta din anumite teorii ce selecteaza din totalitatea fenomenelor naturii acele manifestari care sunt pretabile anumitor moduri de analiza. De exemplu, oamenii au vazut ca daca inventeaza ideea "metru" si pun o scandura de "1m" dupa alta de "1m" devin la fel de lungi ca o scandura de "2m", si de aici au inventat ideea de "spatiu". Calculatorul are nevoie sa fie bagat in priza din cauza modului in care ideile "calculator" si "priza" sunt legate inductiv de ideea "electricitate". E logica circualara daca vrei. E un sistem de idei care se intaresc una pe alta. Dar doar atat. Niciuna din ele nu e despre realitate.

#61
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 maccip, on 19 ianuarie 2022 - 14:01, said:

Da, sunt.

Vezi ca te vede idolul tau mdionis si te pica clasa. Pune repede mana pe teoria relativitatii pana nu mai emiti si alte elucubratii.

#62
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Marimile scrise tensorial sunt invariante. Acuma na! Tie iti plac lozincile, nu matimatica. Din lozinci fiecare intelege ce vrea, inclusiv tu. E absolut, nu e absolut, ce conteaza? Ce conteaza atata timp cat fiecare intelege ce vrea prin cuvant si tu nu ai puterea de a emite ideea intr-un mod precis. Ramane sa crezi ca ai dreptate si esti destept. De-astia ca tine, poate ai impresia ca esti un soi de unicat, dar de-astia ca tine.. e greu si pentru tine cred sa crezi ca nu am cunoscut.
Am cunoscut si am filozofat chiar. Ca deh...
Dar imi place de tine, repet. De-aia ti-am si dat raspunsul asta, sa-ti las loc de avant. Puteam zice si viceversa, la fel, fara a avea temerea macar ca vorbesc prostii. Pana nu exprimi matematic, o idee din asta poate fi falsa sau adevarata -> lejer.
Fa-ma de rusine si zi-mi despre ce tensor crezi tu ca vorbesc. Arata-mi ca ma stii pe dinauntru.
Si daca imi si spui ca n-am dreptate si de ce anume n-am dreptate, atunci il las pe mdionis si devin idolul tau. Dar sa stii sa canti la orga, ca-mi plac artistii.

#63
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 maccip, on 19 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Pana nu exprimi matematic, o idee din asta poate fi falsa sau adevarata -> lejer.

Pana nu exprimi matematic matematica, matematica poate fi falsa sau adevarata lejer.

#64
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Teoria relativitatii ar trebui redenumita teoria ne-relativitatii, ca sa nu mai abereze astia cu filozofie-salata-de-cuvinte.

Serios, denumirea e misnomer https://en.wikipedia.org/wiki/Misnomer care-i induce in eroare pe ignoranti.

De exemplu, ambele postulate ale teoriei relativitatii restranse spun ca niste chestii nu sunt relative, adica exact pe dos din ce zic astia cu filozofari/salata-de-cuvinte.

#65
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 parabellum, on 19 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Teoria relativitatii ar trebui redenumita teoria ne-relativitatii, ca sa nu mai abereze astia cu filozofie-salata-de-cuvinte.

Serios, denumirea e misnomer https://en.wikipedia.org/wiki/Misnomer care-i induce in eroare pe ignoranti.

De exemplu, ambele postulate ale teoriei relativitatii restranse spun ca niste chestii nu sunt relative, adica exact pe dos din ce zic astia cu filozofari/salata-de-cuvinte.

Niste chestii, da. Dar era vorba despre spatiu si timp, care in teoria relativitatii sunt relative, nu absolute.

Oricum, si teoria relativitatii e tot doar o teorie, n-are treaba cu realitatea. Vezi esecul de a fi aplicata dincolo de marginile sistemului solar. Deci e doar o salata de cuvinte. Un cargocultism.

 KiloW, on 19 ianuarie 2022 - 12:35, said:

Neah, sunt doar niște selecții de fenomene făcute de niște băieți pe etnobotanice fără prea mari legături cu realitatea. Posted Image cum se plictiseau și rămăseseră fără iarba și-au zis: ia creez io o teorie care să-mi reflecte credințele mele ateiste, și care sa nu fie deloc ca realitatea, în pista masii de realitate!

Si neurotransmitatorii naturali gen serotonina si dopamina nu sunt tot etnobotanice ? Daca etnobotanicele la care te referi tu te pun in stari fara prea mari legaturi cu realitatea, ce te face sa crezi ca etnobotanicele naturale te pun in stari ce au legatura cu realitatea ?

 KiloW, on 19 ianuarie 2022 - 12:35, said:

Dovada vie ca toceala dăunează Posted Image

Toceala da, e daunatoare, ies indivizi dastia ca maccip si parabellum care isi fac idoli din alti indivizi precum mdionis si au impresia ca idolatria poate sa compenseze pentru lipsa folosirii mintii in regim propriu. Dar invatatul pe baza de intelegere este sanatos.

#66
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 elevpopa, on 19 ianuarie 2022 - 15:09, said:

Pana nu exprimi matematic matematica, matematica poate fi falsa sau adevarata lejer.
Nici eu nu pot fi asa de meschin sa te chinui in asa hal, desi ma incearca.
Ma-ncearca, ncearca-n cearcan, ochii tai ma-ncearca-na, incearcana-ma ochii tai.
:D

#67
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Real sau nu putem vedea ce vedem si organiza ceea ce vedem. Vedem o organizare.  Ce organizeaza particulele si etc?  Ca o fi calculator , ca o fi etc etc.  Poate e ca la ceapa , o teorie a cepei, cosmos care are cosmos care are cosmos etc

Edited by karax, 19 January 2022 - 16:10.


#68
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

teoria relativitatii e tot doar o teorie, n-are treaba cu realitatea
Ah, vestita stupizenie creationista cu 'doar o teorie'.

#69
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 maccip, on 19 ianuarie 2022 - 16:04, said:

Nici eu nu pot fi asa de meschin sa te chinui in asa hal, desi ma incearca.
Ma-ncearca, ncearca-n cearcan, ochii tai ma-ncearca-na, incearcana-ma ochii tai.
Posted Image

Oricum s-a lovit Russell de asta cand a ajuns la bazele matematicii si i-a dat cu virgula, asta dovedind clar cum matematica e o inventie umana, si cum a fost inventata pe baza de peticeli, cand s-a ajuns sa puna peticelile laolalta au vazut ca raman gauri. Asa ca sa aplici o inventie umana cu gauri asupra realitatii si sa te astepti sa iasa ceva cu sens e de rasul curcilor.

#70
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Culmea ipocriziei religioase: folosesti calculatorul si internetul (printre cele mai importante rezultate ale stiintei si tehnologiei din ultimii 100 de ani) pentru a nega stiinta...

#71
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 karax, on 19 ianuarie 2022 - 16:08, said:

Real sau nu putem vedea ce vedem si organiza ceea ce vedem. Vedem o organizare.  Ce organizeaza particulele si etc?  Ca o fi calculator , ca o fi etc etc.  Poate e ca la ceapa , o teorie a cepei, cosmos care are cosmos care are cosmos etc

Nu e ca la ceapa. E un capat, iar acela e Dumnezeu. Totul e organizat de Dumnezeu.

 parabellum, on 19 ianuarie 2022 - 16:27, said:

Ah, vestita stupizenie creationista cu 'doar o teorie'.

Te invit sa folosesti teoria relativitatii ca sa descrii rotatiile galaxiilor.

 dani.user, on 19 ianuarie 2022 - 16:33, said:

Culmea ipocriziei religioase: folosesti calculatorul si internetul (printre cele mai importante rezultate ale stiintei si tehnologiei din ultimii 100 de ani) pentru a nega stiinta...

Faci confuzia logica intre stiinta si tehnologie. Tehnologia poate fi creata si pe baza de minciuni. NASA inca trimite sateliti in spatiu cu teoria lui Newton, desi Einstein a aratat clar ca e o minciuna. Scopul stiintei nu e sa faca tehnologie, ci sa afle adevarul. Iar adevarul nu e matematic, asta e doar o minciuna practica ca sa faci tu calculator sa debitezi elucubratii pe el.

#72
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 08.01.2021
Ce-ar fi sa încerci sa creezi tu niște tehnologie pe baza adevărului de la capătul cepei? Dacă se poate face pe baza de minciuni n-ar trebui sa ai nicio problema s-o faci pe baza de adevăr.

Edited by KiloW, 19 January 2022 - 16:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate