Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Credeti ca poti descoperi ceva in fizica doar cu instinct?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Personal am problemele cu boala mea si datorita injectiilor nu prea pot sa fac calcule.  Dar citind alt topic am gasit o ratiune ca cei din vechime nu stiau carte si nu aveau formule si cu toate astea au inventat chestii.  O ratiune ok, asa ca o sa continui  pe topic despre ratiunea scrisa de user. Oare poti descoperi ceva doar din instinct? Stiu instinctiv cate ceva despre comportamentul particulelor , atomilor, am citit despre termodinamica , cateva legi etc etc
Oare e destul ca oameni fara sa stie formule sa poata descoperi ceva? Nu eu neaparat.  Orice om
Credeti  ca dupa citit si rascitit de legi si formule, ca am facut si asta, e posibil sa pricepi oarecum instinctiv comportamentul particulelor si atomilor, fara sa poti exprima o formula  de fizica ?

Pot moderatorii sa adauge si poll la topic , as fi vrut sa adaug si poll?Posted Image

Dar am uitat

Edited by karax, 27 August 2021 - 07:24.


#2
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Fizica nu merge pe 'instincte'. De fapt, multe chestii sunt foarte neintuitive. Creierul uman n-a evoluat nici la temperaturi foarte mici, nici foarte mari, nici in campuri gravitationale intense, nici la nivel microscopic in interiorul nucleului unui atom, nici la viteze apropiate de viteza luminii, etc...

Aia din vechime or fi inventat 'chestii', bazandu-se pe intuitie, doar ca la nivelul actual al stiintei sunt banalitati, daca sunt chestii care s-ar putea numi stiintifice.
Foarte multi insa au inventat 'chestii' false, precum zei, pamant plat, cer ca un dom solid deasupra prin care se deschid ferestre ca sa ploua... si alte tampenii uriase.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EYPapE-3FRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu trebuie sa stii formule ca sa descoperi ceva. Te poti pur si simplu impiedica de acel ceva.
Dar pentru a face mai mult decat 'a descoperi ceva' (adica vreun fapt experimental) trebuie sa fii capabil sa calculezi consecinte. Caz in care trebuie niste formule, ceva.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am citit cate ceva si despre atomi la temperaturi si viteze mari etc, o fi ramas ceva la creier?

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Nu stiu. Dar a ramas 'ceva' degeaba daca nu poti calcula consecinte.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Karaxe, e ca si cum ai cauta diamante cu lopetica de jucarie.
Se poate, dar trebuie sa te nasti de vreun milion de ori.

#6
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Faraday a fost un autodidact, deci nu prea avea scoala si nici matematica multa nu stia, teoriile lui au fost demonstrate de un matematician, Maxwell parca. Pe vremea aia se putea ce întreabă karax, cunostintele erau mai putine si nu asa complexe.

Edited by omuspan, 14 September 2021 - 19:33.


#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

View Postkarax, on 27 august 2021 - 07:26, said:

....

Dar am uitat

This is the problem. E posibil ca tu sa fi descoperit ceva dar ai uitat.
PS Aia de pe vremuri stiau carte, taman d'aia au ramas Teoremele lor.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postomuspan, on 14 septembrie 2021 - 19:33, said:

Faraday a fost un autodidact, deci nu prea avea scoala.
Dar avea cunostinte. Pana la urma asta conteaza. Scoala e doar un mod de a-ti forma cunostintele, cel mai bun mod dar, uite, ca nu-i singurul.
Fiecare inventator, fiecare om de stiinta major are de fapt o doza de autodidact.

#9
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Faraday a fost un autodidact, deci nu prea avea scoala
Si Green a fost in situatia aia... accentul e pe 'autodidact'.

Se poate. Dar nu pentru omul tipic, ci pentru ala care e unul la un miliard. La nivelul exemplificat.

La fiecare Green exista miliarde de ne-scolarizati care au descoperit rahat pe bat.

#10
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmaccip, on 15 septembrie 2021 - 09:42, said:

Dar avea cunostinte. Pana la urma asta conteaza. Scoala e doar un mod de a-ti forma cunostintele, cel mai bun mod dar, uite, ca nu-i singurul.
Fiecare inventator, fiecare om de stiinta major are de fapt o doza de autodidact.

Sigur, Faraday nu stia prea multa matematica la baza, dar stia sa puna mana in laborator. Pentru asta a avut un maestru de lux in persoana lui Humphry Davy care l-a promovat ca laborant si l-a invatat meserie la nivel de top.
Pentru a raspunde la intrebarea din topic: cu instinct se pot descoperi o gramada de adevaruri si astazi. Marea lor majoritate (ca sa nu zic toate) au fost deja descoperite si de altii in trecut. Ca sa descoperi ceva nou si valabil, probabilitatea este cvasi nula.

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Si totusi un brevet de inventie cred ca poate obtine oricine. Au "inventat" astia toate prostiile ce le-au trecut prin cap. Si cu cat are mai mult timp omul, cu atat numarul brevetelor de inventie creste.
Ma rog, nu in fizica probabil. Dar e posibil ca lumea sa se indrepte si inspre acolo, sa poti scrie orice prostie si sa devina automat inventie in ideea ca, naiba stie!
In pseudomedicina de exemplu, a devenit o moda sa ai vreo 5-10 brevete de inventie puse pe perete. Toti apciupaliticii sunt mari inventatori.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 30 august 2021 - 00:35, said:

Karaxe, e ca si cum ai cauta diamante cu lopetica de jucarie.
Se poate, dar trebuie sa te nasti de vreun milion de ori.
Asa e

nu vorbim de pseudo medicina si pseudo fizica
Vorbim de jurnale de fizica serioase
Asa ca e o probabilitate prea redusa

Am citit jurnale de fizica, avem in familie pe cineva ce lucreaza pe la o universitate de prin america , si am citit de curiozitate lucrarile pe care le scrie la facultate.  Nu am priceput marea majoritate din notatie desi asa oarecum am priceput ce vrea sa zica articolul. Luati voi articole de pe jurnale de fizica si eu pot, oarecum, sa explic ce vrea sa zica articolul, fara sa pot explica fiecare notatie ce vrea sa zica.  Sa explic in mare ca sa zic

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Abordeaza-l pe american si spune-i sa-ti trimita o lucrare sa o corectezi inainte sa o predea. Te ajutam noi (sa o faci praf). Cel mai misto e ca o sa-l bagi in ceata pe omu' de peste ocean.

La a doua lucrare te dai ranit, ii spui ca lucrezi la un material pentru Magurele si esti f grabit/ocupat, ai deadline.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ma uit sa scrii si tu ceva serios
Cum draq sa ma uit eu pe lucrarea la cineva ce e cercetator de zeci de ani , eu care habarn-am nici de bazele fizicii?  Eu am zis ca pot pricepe in mare , nu ca pricep ce legi si notatii is acolo

Pot sa ma uit la legile fizicii la care se refera la articol si pot scrie ce vrea sa zica articolul.  Dar eu uit si pana dupa cateva zile , ore uit ce a vrut sa zica articolul

Pe loc pot citi la ce se refera si cauta toti termenii si pot zice la ce se refera

#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Pe tine te sacaie tare fizica asta.   Insa cea actuala e greu de "simtit" pe baza de instict. Pe vremuri mai mergea cate un "experiment mental", o intuitie, o aia aia, insa acum e matematica multa si realitati (aka mai bine zis modelizari ale unei unor asa-zise "realitati" care in plus nu sunt unice si obiective ci dependente de observator)  fara legatura cu instinctele sau intuitiile unui primat, care au fost  adaptate si optimizate pentru fugarit iepuri si gagici, umplut burta si facut pui, si nu pentru explorat legile fundamentale ale universului.  

Mai bine incearca psihologia, poate aia merge abordata pe baza de instincte Posted Image

Edited by KiloW, 15 September 2021 - 14:43.


#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

View Postkarax, on 15 septembrie 2021 - 14:32, said:

ma uit sa scrii si tu ceva serios

Nu e destul ca viata e serioasa!? De ce-as mai fi si eu? Un zambet are darul de a descreti fruntile. Poate cineva isi da un restart si uita pentru o secunda problemele care-l apasa. Si e gratis, nu costa nimic.

#17
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Fizica are multe multe subdomenii. In unele se pot (s-au putut ) face descoperiri de catre neinitiati . In alea care te intereseaza pe tine nu se poate .

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cu americanu o sa vorbesc eu , dar nu acum, dupa ce citesc , dupa ce rezolv cu boala ce se poate rezolva si vedem dupa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate