Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Vederea se adapteaza greu in intuneric

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#19
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 29.10.2010

 reventon, on 23 august 2021 - 08:09, said:

Motivul principal pentru care arzi retina este ca nu egalezi luminozitatea surselor de lumina cu cea a mediului inconjurator.
Foloseste cu incredere modul de luminozitate automata la telefon si nu mai sta deloc cu ochii in ecran pe intuneric.
Doar pentru ca reduci lumina albastra nu inseamna ca te poti uita la surse puternice de lumina in intuneric.

Adevarul e ca nu prea am facut asta, am sa incerc sa folosesc telefonul asa!

 eiffel, on 23 august 2021 - 10:14, said:

Adaptabilitatea la intuneric e data de Vitamina A.
Ai deficit, ai probleme.

Acuma la initiator mai poate fi si varsta - nu a zis cati ani are.

Mai ar fi o solutie - piratii pe vremuri de-aia purtau un petic pe ochi - ala il pastrau ptr intuneric...

E ciudat pentru ca de cand a inceput sa reapara problema, iau vitamina a zilnic cate o pastila, si problema tot persista

 underb, on 23 august 2021 - 17:06, said:

Adaptarea completa la intuneric dureaza vreo 30 de minute.
Si se poate pierde imediat Posted Image
Lumina rosie slaba ajuta la pastrarea adaptarii daca vrei sa vezi ceva noaptea si nu vrei sa pierzi adaptarea.

E un proces chimic la mijloc dependent de vitamina A.

Poate ai pus becuri mai puternice in camera si de aia ti se pare ca de ceva timp ai o scurta perioada in care nu vezi nimic dupa ce opresti lumina. Daca e asa, e normal.

Nu e de la becuri, ca nu le-am schimbat recent, insa mai tot timpul ma deranjeaza cand inchid brusc lumina si se face intuneric, am perioada ia in care vad negru, si se intampla si invers, cand trec dintr-o camera mai intunecoasa catre exterior in plina zi, ma deranjeaza lumina pt o perioada de cateva minute..

 odastramosilor, on 22 august 2021 - 21:51, said:

afectiunea asta poarta denumirea (in final, nu in faza asta) de retina arsa.
daca o tii tot asa ai sa-ti pierzi vederea, intai treptat apoi...
se poate opera intr-un anumit stadiu dar chiar vrei sa ajungi pana acolo?
se vede ce filtre ai...
daca e musai sa belesti ochii in ecran, ia-ti masuri mai drastice, fa-ti ochelari profesionali cu filtre, fa pauze si alimenteaza-te bine

luteina si extractul de afine le iei pe perioada simptomelor, nu in fiecare zi a vietii tale, dar ai grija sa iei marfa buna ca altfel dai banii degeaba
iti recomand purebulk.com . O sa ai de-a face cu taxe vamale dar au marfa foarte buna, chiar daca din China, e nota 20.
sau de unde stii, dar nu de pe piata RO
ai sa sesizezi efectele de la primele doze
daca nu, inseamna ca nu ai luat ce trebuie
odata aveam simptome de conjuctivita, lucrasem cu niste cherestea.... tamplarie... si am zis ca e firesc, praf, mizerie.. oboseala de la ecrane... fost la doctor, picaturi... servetele speciale... o groaza de bani.... apoi mi-am amintit de combinatia ce ti-am zis si stiam ca mai am ceva ramasa... a doua zi nu mai aveam nimic....
eu mai patesc daca am de-a face cu lumina puternica sau intru din lumina in casa (intuneric)
unii colegi de pe aici pot fi papagali uneori, vorbesc pe langa subiect
sa vezi o singura culoare timp de 2-3 minute cand schimbi de la lumina la intuneric te sperie de te c4c1 pe tine...
vorbesc sa se afle-n treaba doar aia care nu stiu sau care nu sunt sensibili sa treaba asta.

chiar tu ai zis in primul mesaj ca a fost bine dupa extractul de afine prescris

Am sa incerc luteina si inca odata voi lua acele pastile cu extract de afine. Si chiar si o a treia parere.

Mersi de sfaturi!

Editat de csm_1, 26 august 2021 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate