Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Vederea se adapteaza greu in intuneric

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Salutare.
Am 30 de ani, si de ceva timp am observat cum se adapteaza vederea greu noaptea. Cam de la inceputul anului asa, si nu s-a schimbat nimic.
Acum 1 an jumate am patit pentru prima data lucrul asta si m-am dus la oftalmolog. Acolo am facut examinare fund de ochi, camp vizual, totul a fost ok, mi-a zis sa nu-mi fac griji ca am vedere ff buna, probabil am avut asta de la niste medicamente pe care le-am luat in momentul acela, desi nu tin minte exact ce.. si mi-a dat sau iau 30 zile niste pastile cu afine si vitamina a, ca ar face bine la ochi. Dupa asta parca si-a revenit adaptarea, si acum 8 luni parca a inceput din nou.
Simptomele sunt in felul urmator: daca se intampla sa inchid lumina noaptea intr-o camera in care totusi intra lumina de la felinarele de pe strada, vederea se adapteaza destul de greu. Daca lumina de afara e slaba, parca am un moment de vreo 30 sec in care vad doar negru, apoi usor usor incep sa disting obiectele din camera. Daca ma uit spre sursa de lumina, in cazul acesta fereastra, o vad, si vederea se adapteaza mai bine in jurul ei, dar parca tot mai greu decat alta data. Cu toate astea, daca stau destul de mult in intuneric reusesc sa vad bine dupa mai multe minute, nu putem vorbi de night blindness aici. De altfel, daca se intampla sa ma scol noaptea in intuneric, parca adaptarea e mult mai buna si disting mai repede obiectele. Insa pe mine ma ingrijoreaza aceasta adaptare mai lenta de la lumina la intuneric, fata de alta data. Totusi am 30 de ani, nu 60..
Trebuie sa mentionez ca am si un job in care stau 8 ore cu ochii in calculator, si destul de mult pe telefon, si seara in intuneric la  filme, seriale, cu blue light filter insa.
Ultima data cand am fost la oftalmolog pt ca am obiceiul sa merg anual, a fost prin martie, la alt medic, mi-a facut examinarile de rutina, insa fara fund de ochi, si cand i am zis de treaba cu adaptarea greoaie pe timp de noapte, a zis ca nu e nimic, sa stau chill. Deja nu stiu ce sa mai cred.

Ce poate fi? Sa mai cer si o a treia parere?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Te crezi omul paiangan ? :))
E normal sa nu vezi nimic de la lumina cand dintr-o data se face intuneric. Inchide ochii cateva secunde si ajuti procesul prin care te adaptezi la "intuneric".

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cred ca n-ai nimic. ti s-a pus tie pata pe chestia asta si nu ti-o poti scoate din cap.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
fa-ti rost de niste luteina si extrcat de afine de buna calitate
eu am luat din america ultima data
pe la noi nu gasesti
si renunta la ecrane luminoase
asta e...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 csm_1, on 22 august 2021 - 20:38, said:

Totusi am 30 de ani
Trebuie sa mentionez ca am si un job in care stau 8 ore cu ochii in calculator, si destul de mult pe telefon, si seara in intuneric la  filme, seriale, cu blue light filter insa.

Nu inteleg de ce te mai intrebi.

#6
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
consuma din cand in cand ficat de pui pt vitamina A si oua pt luteina

Edited by ClaudiuCC, 22 August 2021 - 20:47.


#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 maccip, on 22 august 2021 - 20:44, said:

Eu cred ca n-ai nimic. ti s-a pus tie pata pe chestia asta si nu ti-o poti scoate din cap.
eu cred ca vb fara sa stii, daca n-ai experimentat pe chelea ta n-ai cum sa intelegi, e o senzatie care produce multa panica, am trecut prin asta
m-am vindecat cu luteina si extract de afine, luat direct de la un laborator american
adica de calitate, nu ce e pe piata la noi

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Se numeste adaptabilitate si la ochi e normala.
https://www.scribd.c...Si-La-Intuneric

Pe aceeasi idee, un miros dupa scurt timp nu il mai simti.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007

 odastramosilor, on 22 august 2021 - 20:47, said:

eu cred ca vb fara sa stii,
Corect. Dar spun cea ce cred. Sunt mai multe variabile, inclusiv psihologice.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 maccip, on 22 august 2021 - 20:52, said:

Corect. Dar spun cea ce cred. Sunt mai multe variabile, inclusiv psihologice.
n-are ce sa fie psihologic in cazul de fata, nu e nimic mistic aici, omu sta cu ochii in ecran 8 ore la munca, plus acasa si plus in etelefon (care de obicei au ecrane f puternice)
de aia isi si face griji omu, a si specificat
fapt remarcat de colegul pasilla
e chiar foarte nasol pt ca daca e dependent de ecrane (la locul de munca) o sa aiba probleme grave pe viitor.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TruculMagic, on 22 august 2021 - 20:43, said:

Te crezi omul paiangan ? Posted Image)

Omul ce? Posted Image

On. Dacă ar fi vreun oftalmolog pe recepție, aș avea și eu vreo 2-3 întrebări, dar doar dacă.

Edited by ericmario, 22 August 2021 - 21:16.


#12
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010

 odastramosilor, on 22 august 2021 - 20:47, said:


eu cred ca vb fara sa stii, daca n-ai experimentat pe chelea ta n-ai cum sa intelegi, e o senzatie care produce multa panica, am trecut prin asta
m-am vindecat cu luteina si extract de afine, luat direct de la un laborator american
adica de calitate, nu ce e pe piata la noi
Ai fost la vreun doctor care ti-a recomandat luteina? Are vreo denumire afectiunea asta? Luteina o iei continuu, sau doar pe perioada simptomemlor? Ce varsta ai?
De ecranul de telefon sa zicem ca pot sa ma mai las, dar jobul meu implica ecran  din pacate, nu am ce-i face. Stau cu filtru de lumina galbena care blocheaza lumina albastra.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
afectiunea asta poarta denumirea (in final, nu in faza asta) de retina arsa.
daca o tii tot asa ai sa-ti pierzi vederea, intai treptat apoi...
se poate opera intr-un anumit stadiu dar chiar vrei sa ajungi pana acolo?
se vede ce filtre ai...
daca e musai sa belesti ochii in ecran, ia-ti masuri mai drastice, fa-ti ochelari profesionali cu filtre, fa pauze si alimenteaza-te bine

luteina si extractul de afine le iei pe perioada simptomelor, nu in fiecare zi a vietii tale, dar ai grija sa iei marfa buna ca altfel dai banii degeaba
iti recomand purebulk.com . O sa ai de-a face cu taxe vamale dar au marfa foarte buna, chiar daca din China, e nota 20.
sau de unde stii, dar nu de pe piata RO
ai sa sesizezi efectele de la primele doze
daca nu, inseamna ca nu ai luat ce trebuie
odata aveam simptome de conjuctivita, lucrasem cu niste cherestea.... tamplarie... si am zis ca e firesc, praf, mizerie.. oboseala de la ecrane... fost la doctor, picaturi... servetele speciale... o groaza de bani.... apoi mi-am amintit de combinatia ce ti-am zis si stiam ca mai am ceva ramasa... a doua zi nu mai aveam nimic....
eu mai patesc daca am de-a face cu lumina puternica sau intru din lumina in casa (intuneric)
unii colegi de pe aici pot fi papagali uneori, vorbesc pe langa subiect
sa vezi o singura culoare timp de 2-3 minute cand schimbi de la lumina la intuneric te sperie de te c4c1 pe tine...
vorbesc sa se afle-n treaba doar aia care nu stiu sau care nu sunt sensibili sa treaba asta.

chiar tu ai zis in primul mesaj ca a fost bine dupa extractul de afine prescris

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Tataicule Op-   macar stii cum cum functioneaza ochii?   Pata galbena/bastonase(treaba serioasa)/retina?  Da stii ceva? FML,se invatau in gimnaziala/liceu!    Si ca unul care a ,,rupt,, 3 autovehicule din cauza vederii----- lasa prostiile cu alimentatia ,,naturista,,    3 centre de control(habar nu ai ce diferente apar contradictorii intre e;ele|) I  mai zi-mi odata:,,  IN FUNDUL OCHILOR,,,,  zisa de ceva oftalmologPosted Image

#15
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 csm_1, on 22 august 2021 - 20:38, said:

Trebuie sa mentionez ca am si un job in care stau 8 ore cu ochii in calculator, si destul de mult pe telefon, si seara in intuneric la  filme, seriale, cu blue light filter insa.
Ultima data cand am fost la oftalmolog pt ca am obiceiul sa merg anual, a fost prin martie, la alt medic, mi-a facut examinarile de rutina, insa fara fund de ochi, si cand i am zis de treaba cu adaptarea greoaie pe timp de noapte, a zis ca nu e nimic, sa stau chill. Deja nu stiu ce sa mai cred.

Ce poate fi? Sa mai cer si o a treia parere?

Motivul principal pentru care arzi retina este ca nu egalezi luminozitatea surselor de lumina cu cea a mediului inconjurator.
Foloseste cu incredere modul de luminozitate automata la telefon si nu mai sta deloc cu ochii in ecran pe intuneric.
Doar pentru ca reduci lumina albastra nu inseamna ca te poti uita la surse puternice de lumina in intuneric.

Edited by reventon, 23 August 2021 - 08:11.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Adaptabilitatea la intuneric e data de Vitamina A.
Ai deficit, ai probleme.

Acuma la initiator mai poate fi si varsta - nu a zis cati ani are.

Mai ar fi o solutie - piratii pe vremuri de-aia purtau un petic pe ochi - ala il pastrau ptr intuneric...

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Are 30 de anisori.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Adaptarea completa la intuneric dureaza vreo 30 de minute.
Si se poate pierde imediat :)
Lumina rosie slaba ajuta la pastrarea adaptarii daca vrei sa vezi ceva noaptea si nu vrei sa pierzi adaptarea.

E un proces chimic la mijloc dependent de vitamina A.

Poate ai pus becuri mai puternice in camera si de aia ti se pare ca de ceva timp ai o scurta perioada in care nu vezi nimic dupa ce opresti lumina. Daca e asa, e normal.

Edited by underb, 23 August 2021 - 16:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate