Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De ce costa un camion de la Scaleart asa exagerat ?!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Ma nene, m-a luat ameteala aseara si doresc pareri, am vazut pe Youtube un camion cu telecomanda care cu telecomanda cu tot costa 12000 Euro ! Doar statia e 1500 Euro din astia 12000 cam.
Cand cu 2-300 euro luai o statie cu 8 canale ca lumea de tot in 2007.

Un automodel adica cam acelasi lucru ca mai sus de la Tamyia bate un 1500-1600 Euro cu telecomanda cu 8 canale cu tot, asa ca si comparatie.
Ala de 12000 il face firma Scaleart din Germania.

Aici e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZkaSDfBKBb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al meu arata asa:
https://www.amazon.c...00WRYFC  desi cred ca-l stiti deja.

Ce pana mea are ala de costa in halul ala?
Si camionu meu are de toate cu MFC-01 de la Tamyia, doar ca asta e cap tractor ptr camion, ala de 12000 e camion basculanta, dar asta n-are importanta.

Ce face ala si nu face camionu meu?! Mare rahat ca e din metal ala si al  meu nu, hai sa fim seriosi.
Vreo idee cum isi justifca aia pretul?!
Da-l dracu, pai cum facem? Cine pana mea da atata?! E, uite ca se cumpara.
Aaa, si daca mai pui si remorca aia mai mica, mai e si aia 3500 Euro, dar aia nici n-am mai pus-o la socoteala. O aberatie.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 10:56, said:

Ce pana mea are ala de costa in halul ala?

Ciudatenia nu e la camion, ci la cumparator. :)

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
"Nu e prost cine cere, e prost cine da"

N-as putea sa-ti raspund de ce costa atat, nu sunt in tema. Si eu cred acelasi lucru, pretul este exagerat.

Referitor la cine cumpara, nu poti condamna, pur si simplu, o mie de euro la unii e cat 10 lei la altii, hobby etc

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 10:56, said:

Ce pana mea are ala de costa in halul ala?
Si camionu meu are de toate cu MFC-01 de la Tamyia, doar ca asta e cap tractor ptr camion, ala de 12000 e camion basculanta, dar asta n-are importanta.

Ce face ala si nu face camionu meu?! Mare rahat ca e din metal ala si al  meu nu, hai sa fim seriosi.
Vreo idee cum isi justifca aia pretul?!


De ce cacat costa Bugatti Chiron cateva milioane de euro ? Ca si Loganul te duce din punctul a in punctul b ...
Mai era unu ce vindea sculpturi din sticla,... de exemplu asta (modelul Large) costa 125.000$ . Ce face in plus fata de pestele de sticla de pe televizor ? Ca de spart oricum se sparge daca il scapi

https://jackstorms.c...st-jack-storms/

Caz personal : de ce am dat aproape 5000E pe o tableta grafica cand puteam sa iau una cu 500E ?

Edited by Andreysc7, 18 August 2021 - 11:24.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Depinde si de piata. De exemplu, o panza de bomfaier costa 1 leu la Dedeman si 1000 lei la puscarie.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 10:56, said:

Aaa, si daca mai pui si remorca aia mai mica, mai e si aia 3500 Euro, dar aia nici n-am mai pus-o la socoteala. O aberatie.


Nu e chiar aberatie. In primul rand nivelul de detaliere este la maxim. Doi la mana, pentru un pasionat, nimci nu e prea scump. O locomotiva calumea costa cateva sute de euro dar sunt convins ca o gasesti si cu cateva mii. Daca vrei una la scara si facuta exact cum trebuie, dai banii si nu te mai uiti.

Plus ca uiti un lucru, puterea de cumparare din vest nu se prea compara cu puterea noastra de cumparare

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 Andreysc7, on 18 august 2021 - 11:14, said:

De ce cacat costa Bugatti Chiron cateva milioane de euro ? Ca si Loganul te duce din punctul a in punctul b ...
Mai era unu ce vindea sculpturi din sticla,... de exemplu asta (modelul Large) costa 125.000$ . Ce face in plus fata de pestele de sticla de pe televizor ? Ca de spart oricum se sparge daca il scapi

https://jackstorms.c...st-jack-storms/

Caz personal : de ce am dat aproape 5000E pe o tableta grafica cand puteam sa iau una cu 500E ?
Nu compara tu Bugatti si Loganu cu asta, ca aici nu e vorba de asta, arata f bine ambele in felul lor, deci nota e cam aceiasi, au aceleasi functii pe ele, calitate ambele, deci nu e ca la Bugatti ca are alta mecanica, alte functii, alta capacitate, viteza, etc.
Aici e ca si cum un Logan undeva e 12000 si altundeva e 1500, cam asa ceva.

Tableta aia de 5000 facea poate mai multe ca aia de 500, avea memorie mai mare, proc mai bun, avea alta calitate, nu facea cam aceleasi chestii ca aia de 500.

Bogotta, cum sa dai banii si nu te mai uiti, de unde dai tu 12000 chiar si in vest ? Ce faci stai sa strangi 12-15 luni ptr un amarat de camion ? Ca daca ai 1500-2000 E net salariu, consumi cel putin 1000 sa te intretii, si restu strangi.
Adica e cam exagerat viz-a-viz de ce ofera, hai era un 3500-4000 sa zicem, si nu 1500 ca asta cu detalii putin mai joase, dar nu 12000.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 11:35.


#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 10:56, said:

Ma nene, m-a luat ameteala aseara si doresc pareri, am vazut pe Youtube un camion cu telecomanda care cu telecomanda cu tot costa 12000 Euro ! Doar statia e 1500 Euro din astia 12000 cam.
Cand cu 2-300 euro luai o statie cu 8 canale ca lumea de tot in 2007.

Un automodel adica cam acelasi lucru ca mai sus de la Tamyia bate un 1500-1600 Euro cu telecomanda cu 8 canale cu tot, asa ca si comparatie.
Ala de 12000 il face firma Scaleart din Germania.

Aici e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZkaSDfBKBb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al meu arata asa:
https://www.amazon.c...00WRYFC  desi cred ca-l stiti deja.

Ce pana mea are ala de costa in halul ala?
Si camionu meu are de toate cu MFC-01 de la Tamyia, doar ca asta e cap tractor ptr camion, ala de 12000 e camion basculanta, dar asta n-are importanta.

Ce face ala si nu face camionu meu?! Mare rahat ca e din metal ala si al  meu nu, hai sa fim seriosi.
Vreo idee cum isi justifca aia pretul?!
Da-l dracu, pai cum facem? Cine pana mea da atata?! E, uite ca se cumpara.
Aaa, si daca mai pui si remorca aia mai mica, mai e si aia 3500 Euro, dar aia nici n-am mai pus-o la socoteala. O aberatie.
Al tãu, când dai click pe link, aratã așa:
I-ai ascuns antena in coadã?

Attached Files



#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Ce faci stai sa strangi 12-15 luni ptr un amarat de camion ?

1. Ce-i care cumpara astfel de camioane, nu castiga atat de putin incat sunt nevoiti sa economiseasca mai mult de un an pentru a-l cumpara. Sau si daca o face, o face pentru ca probabil are o colectie, nu il ia ca sa il dea copilului sa mearga cu el afara la nisip

2. Cum zicea cineva mai sus , e vorba de detalii

3. Conteaza foarte mult si brandul , iar daca sunt editii limitate, in timp, pentru colectionari , pretul creste.

4. E o firma privata , poate pune ce pret doreste

5. Am vazut pe site la ei ca au ceva award-uri pentru modele, ceea ce din start le mai creste pretul

Quote

consumi cel putin 1000 sa te intretii, si restu strangi.
S-o crezi tu :lol:

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din același motiv pentru care un Logan nou e hai 15 mii de euro și un Mercedes mai cu dotări e 70 de mii.
Calitate, brand, renume, etc

#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 10:56, said:

Al meu arata asa:
https://www.amazon.c...WRYFCÂ Â desi cred ca-l stiti deja.
Puneti un link functional. Imi plac si mie draciile astea..

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 11:31, said:

Bogotta, cum sa dai banii si nu te mai uiti, de unde dai tu 12000 chiar si in vest ? Ce faci stai sa strangi 12-15 luni ptr un amarat de camion ? Ca daca ai 1500-2000 E net salariu, consumi cel putin 1000 sa te intretii, si restu strangi.

Cine dă banii ăia ori e pasionat de chestia asta și chiar dacă strânge, o face cu drag, sau are bani căcălău.

Nu văd rostul topicului, te miri că ce ?
Că unii au bani și pasiuni scumpe ?

Orice hobby e cu bani.
Ciclism, tenis de masă, machete, etc

Uite și mie îmi plac modelele, dar n-aș da câteva sute de lei pe un plastic care să stea în vitrină.
Din punctul meu de vedere, și tu ai aruncat banii pe un plastic.
Na poftim

Price:  $675.95 + $5.99 shipping

Ai dat aproape 700 de dolari pe o mașinuță de jucărie.
Cheltuiala ta e legitimă, a ălora nu.


 Swerige, on 18 august 2021 - 11:42, said:

Puneti un link functional. Imi plac si mie draciile astea..

https://www.amazon.c...k/dp/B0000WRYFC

Edited by waterman, 18 August 2021 - 11:46.


#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012
Daca ai acelasi camion postat de waterman , pai se cam vede diferenta la detalii Posted Image . Chiar daca sunt ele sub si "nu se vad"

Link  :   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3E-q-Gkj_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Andreysc7, 18 August 2021 - 11:53.


#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Linkul cu camionu meu e asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oxx4PPNsvI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], arata cum merge si tot, lumini, sunet.

waterman, eu am dat 1500 Euro in 2007 pe ala din filmulet cu toate luminile, sunetul adica modulul ptr astea, telecomanda si manopera ptr montaj la cheie. Era cam 350 dolari in 2007 nu 600 si ceva ca acuma, adica fara motor si mai nimic, decat sasiul, carcasa si ce o mai fi fost.
Da, mi se pare un pret okey si legitim, ca na, e o tehnologie acolo totusi, dar nu 12000 pe o...tabla daca ne gandim asa. Al meu e din lexan nu din plastic, adica un plastic mai acatarii.
Si chiar daca-s mai multe detalii, nu cred ca alea costa asa mult.

Andreysc7, exact asa arata si camionu meu pe fund, ca ala din filmuleru tau ! totul full metal, etc, suspensii..misto.
Eu cred ca e speculatie ptr profit de la fraieri.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 11:55.


#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

 MinettoMatoi, on 18 august 2021 - 11:53, said:

Si chiar daca-s mai multe detalii, nu cred ca alea costa asa mult.

Tu nu crezi, dar unu care le colectioneaza cauta astfel de detalii. E clar ca nu costa mult, daca e sa luam materialele folosite probabil ca nu costa mai mult de 50$ , insa si acele detalii trebuie proiectate, gandite, asamblate, si il face sa fie si mai real , fapt pentru care urca pretul .

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1500 de euro... pe un plastic.

Probabil conduci Maserati, Maybach ceva...

Orice, da să fie mai scump decât macheta aia.

Acum înțelegi raționamentu ?

Uite mie îmi place tipul ăsta

Și le face singur modelele, am stat câteva ore bune să mă uit la ce face

https://www.youtube....QmeVmiYCAfRKHdA

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NwSIgDKvMHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cv3rV7Nll50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 18 August 2021 - 12:02.


#17
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu ai vazut  ca scrie mertan pe el. costa mult literele alea

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pai bun, daca eu am dat 1500 pe un plastic, de ce ar da unu 12000 pe o tabla ? Daca e sa o iei asa.
Da, diferenta exista mare intre un camion din ala de al meu jucarie si automode, acolo se justifica diferenta, ca de ex camionul King Hauler jucarie era in 2006  250 lei doar.
Era si mai mic ca marime putin, si nu avea nici pe departe ce are asta, nu era nimic din metal, etc, nu avea regulator de viteza, nu avea servo, lumini, etc, deci nu facea acelasi lucru ca celalalt.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 12:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate