Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce costa un camion de la Scaleart asa exagerat ?!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi fix pentru același motiv pentru care și tu ai dat 1500.
Buieceală.

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Mana de lucru in germania Euro/ora este mai scumpa raportat cu mana de lucru in... China/India. Doi la mana, brand. Trei la mana, cerere.

View PostAndreysc7, on 18 august 2021 - 11:14, said:

Caz personal : de ce am dat aproape 5000E pe o tableta grafica cand puteam sa iau una cu 500E ?

Pentru ca esti un special :lol:

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAnn0nyym0us, on 18 august 2021 - 12:08, said:

Pentru ca esti un special Posted Image

1. Pentru ca e mai mare
2. Materiale mai de calitate (nu pocneste plasticul de pe ea ca la concurenta)
3. Imi aduce profit Posted Image
4. Imi plac gadget-urile, si tot timpul mi-au placut ceve fancy Posted Image . Si chiar daca nu am avut bani de acea chestie pe care mi-am dorit-o, am preferat sa adun si sa o cumpar decat sa iau ceva mai low level Posted Image
5. Optiuni pe care altele nu le au , sau nu le aveau la vremea respectiva

Era doar o comparatie , referitor la postare . Cand preferi sa dai un ban in plus pe ceva anume , stiind ca exista si alternative mai ieftine, o faci cu un motiv anume Posted Image (unele dintre ele, insirate mai sus)

Edited by Andreysc7, 18 August 2021 - 12:26.


#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAnn0nyym0us, on 18 august 2021 - 12:08, said:

Mana de lucru in germania Euro/ora este mai scumpa raportat cu mana de lucru in... China/India. Doi la mana, brand. Trei la mana, cerere.



Pentru ca esti un special Posted Image
Pai si camionu meu e facut in SUA, deci tot mana de lucr scumpa ca si in Germania.
Brandu mda, dar e o porcarie sa dai bani pe brand, tu dai sa te joci cu ala, sa faca ce trebe sa faca, sa aiba functiile alea pe care le are.
Si daca e cerere nu e normal sa urci pretu asa, ca poate vor sa mai ia si altii, nu doar aia f bogati.

De aia la alt topic am zis ca economia de piata nu regleaza nimic, piata o fac aia cu cei mai multi bani, chestie aiurea, ca multi oameni nu au banii aia, in mod normal piata ar trebui sa o faca majoritatea, nu o minoritate.
Pune un pret mai okey ca oricum vei avea destul profit si asa, dar iau si altii. Dar asa cum am zis, e grija ptr om zero.
Tot super bogat esti si daca dai cu 5000 in loc de 12, nu asta e problema.

#23
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Esti pe aria de modelism, pentru machete fiecare miime de milimetru "la scara" costa.. iar daca are si control radio (+tot ce e in video) e si mai bine. Conteaza si materialele.
Daca esti sef la Iveco Belgia si ai un venit de 30 ori cat costa macheta si vrei Truck din video .. iti permiti.
Cum de ce costa atat? Poate pentru romani e o intrebare.. pentru ca 12k e mult.. Dar nu suntem singuri pe planeta.. pasionati de modelism.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMinettoMatoi, on 18 august 2021 - 12:43, said:

Si daca e cerere nu e normal sa urci pretu asa, ca poate vor sa mai ia si altii, nu doar aia f bogati.

Pe motiv că așa vrei tu sau cum ?

Vrei calitate, plătești.
Nu vrei, nu poți, te muți la altă coadă.

Nu reduce nimeni prețu că vor unii mai săraci, dar nu pot.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos de hobbyuri scumpe. Era o data (acum vreo 10 ani) un documentar pe Discovery parca, in care un milionar cu o ditamai vila si cu muuuult teren jur imprejur isi cumparase un excavator.

Ei bine, omul, ca sa se relaxeze, se urca in el si excava pamant, apoi il punea inapoi si facea tot felul de manevre cu utilajul. Nu era vreo extravaganta insa era placerea omului. Nahhh

Asa si cu jucariile astea. Si dupa parerea mea e cam scump insa altii probabil si-l permit fara probleme.

#26
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostBogotta, on 18 august 2021 - 13:24, said:

Apropos de hobbyuri scumpe. Era o data (acum vreo 10 ani) un documentar pe Discovery parca, in care un milionar cu o ditamai vila si cu muuuult teren jur imprejur isi cumparase un excavator.

Ei bine, omul, ca sa se relaxeze, se urca in el si excava pamant, apoi il punea inapoi si facea tot felul de manevre cu utilajul. Nu era vreo extravaganta insa era placerea omului. Nahhh

Asa si cu jucariile astea. Si dupa parerea mea e cam scump insa altii probabil si-l permit fara probleme.
Sa nu vorbim de cantareti renumiti care nu au carnet, dar au masini de 2-3-4 mil euro adunate. Nu le conduc, le plac, le tin acolo si mai fac cate o poza :-D

Gusturile nu se discuta. Nici buzunarul fiecaruia

#27
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Exemplu:

"Cardi B. are un garaj plin de maşini luxoase pe care nu le poate conduce personal. Artista nu are un permis auto, iar asta se întâmplă pentru că nu şi-a putut lua examenul auto, deşi, în trecut, a mai încerca să dea testele de şofat..."

Masini:
Lamborghini Urus.
Lamborghini Aventador.
Chevrolet Suburban.
Maybach Mercedes S Class.
McLaren 720S Spider.
Lamborghini Huracan.
Mercedes G Wagen.
Bentley Bentayga
Rolls Royce Cullinan
Maserati Levante

Edited by 2Unlimited, 18 August 2021 - 13:42.


#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
ca tot am revenit : de ce sa dai sute de mii de dolari sau euro pe o haine sau poseta ? Pentru ca poti ,... la fel si cumparatorii camionului :) Isi permit

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu este numai brandul care ar da această diferență de preț, calitatea detaliilor pare extraordinară în cazul modelului german.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 18 august 2021 - 14:02, said:

Pentru ca poti ,...
Si pentru ca unii vor sa se diferentieze de toti saracii care nu-si permit. :D

Cum era aia? Ca au scapat romanii de mentalitatea de comunisti in 1990? Am ras.

#31
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Probabil modelul care are si pedale in cabina + schimbator de viteze costa vreo 18.000...

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
La 12000 eur iti iei un cap tractor pe la un milion de km. https://www.autovit....ane/cap-tractor

#33
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View PostBogotta, on 18 august 2021 - 13:24, said:

Apropos de hobbyuri scumpe. Era o data (acum vreo 10 ani) un documentar pe Discovery parca, in care un milionar cu o ditamai vila si cu muuuult teren jur imprejur isi cumparase un excavator.

Ei bine, omul, ca sa se relaxeze, se urca in el si excava pamant, apoi il punea inapoi si facea tot felul de manevre cu utilajul. Nu era vreo extravaganta insa era placerea omului. Nahhh

Asa si cu jucariile astea. Si dupa parerea mea e cam scump insa altii probabil si-l permit fara probleme.
Sper sa NU mor inainte sa-mi cumpar si eu un utilaj mititel, cu care sa ma relaxez framantand pamantul din gradina.
Nou-nout, bobcat, senilat, cu mai multe accesorii.

#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Ala cu escavatorul in curte il intelege e placerea omului si e f ok, insa daca cu alt escavator care arata la fle, face acelasi lucru, de ce ar da 100000 euro in loc de 30000 sa zicem, e doar un exemplu.

Faptu ca da ca-si permit nu e un motiv, asta e prostie, sa ii imbogatesc pe aia ca-mi permit, daca-mi trebe si are ceva in plus, as da, sigur, daca merita.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
colegu, mie 600e pe o macheta mi se pare enorm. e deja o pasiune bla bla bla.
judecand asa 12k e decent. pretul in sine e irelevant. conteaza daca au cumparatori.

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Or avea cumparatori din moment ce firma exista.
Oricum camionu meu e brici si face de toate ca si ala, deci sunt multumit asa, si daca aveam bani de ala nu l-as fi luat ptr simplu fapt ca nu ma ajuta cu nimic in plus fata de asta de il am, bine, ca ala e basculanta si are cuva aia care o ridici, o cobori stanga si dreapta, insa oricum nu ma ajuta nici asta ca in casa era inutila, ca mie prin casa imi place le rulez modelele, al meu e cap tractor camion, n-am mai avut loc in casa si de remorca ca arata mult mai bine cu remorca, si oricum o frumusete de remorca tip cisterna din metal sau alta era 300 si ceva de dolari, nu 3500 de euro ca remorca astuilalt care e si mai mica.

View Postwaterman, on 18 august 2021 - 13:00, said:

Pe motiv că așa vrei tu sau cum ?

Vrei calitate, plătești.
Nu vrei, nu poți, te muți la altă coadă.

Nu reduce nimeni prețu că vor unii mai săraci, dar nu pot.
Pai exact ce spuneam, in sistemu actual liberal fie si in UE si SUA nimanui nu ii pasa de omul de rand, scopu e doar imbogatirea unora, zic asta la general.

Edited by MinettoMatoi, 18 August 2021 - 19:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate