Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Resoftare Redmi Note 9T

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Am cumpărat un Redmi Note 9T de la Orange, văd că are un MIUI brand-uit Orange. Cum aș putea resofta telefonul cu soft-ul global sau cel EEU?

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pierzi garanția.

#3
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu se pierde garantia. Trebuie sa ai cont Mi, sa faci cerere de deblocare bootloader, astepti 1 sau 2 saptamani(depinde de cont), abia apoi poti schimba softul.
Trebui sa-i pui TWRP si apoi softul.
Daca nu ai facut asta pina acum s-ar putea sa ti se para complicat, dar in realitate e foarte simplu, urmezi pasii de pe xiaomi.eu sau tutoriale de pe youtube.
Numai ca trebuie sa fii atent la model, ce anume descarci(TWRP si soft)

Edited by blue74lion, 17 August 2021 - 13:56.


#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Ar trebui sa-i spuneti un tutorial full.
Vezi ca daca bagi cablul in portul usb 3 se face caramida telefonul.
Apoi trebuie folosit numai cablul original, daca se foloseste alt cablu posibil sa  nu functioneze cum trebuie flash-ul. nu stiu de ce asa am citit si eu.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
ATENTIE! Ce urmeaza sa faci, faci pe propria raspundere. Nu este nimeni responsabil pentru ce faci tu cu telefonul tau. Nu stiu daca iti perzi garantia, eu nu am pierdut-o.

Nu iti trebuie niciun cont MI, daca faci flash la o imagine originala din fastboot.

Ca sa intri in fastboot, tii apasat butonul Power + Volum Minus pentru cateva secunde. Cand apare fastboot nu le mai tii apasate.

Apoi, pui cablul USB la calculator si conectezi telefonul. Pentru a face flash ai nevoie de MI Flash Tool si de firmware-ul EEA.

Mi Flash Tool - google it, vezi sa fie ultima versiune, altfel da eroare.

Firmware EEA - https://bigota.d.miu..._cea3dbbc15.tgz - E o varianta mai veche, dar isi face apoi update OTA. Ii dai extract si vei avea un folder, pe care trebuie sa il pui in Mi Flash Tool. Apoi, jos selectezi flash_all_lock.bat si astepti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zXi-aRCAmLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - Ai un tutorial pentru Redmi Note 8 Pro, dar merge si pentru asta. Metoda este similara.

 Varonul, on 17 august 2021 - 13:56, said:

Ar trebui sa-i spuneti un tutorial full.
Vezi ca daca bagi cablul in portul usb 3 se face caramida telefonul.
Apoi trebuie folosit numai cablul original, daca se foloseste alt cablu posibil sa  nu functioneze cum trebuie flash-ul. nu stiu de ce asa am citit si eu.

Eu am facut flash pe port USB 3.0 si nu s-a facut caramida. Ideea e ca trebuie un patch, nu mai stiu de unde l-am luat. Sau cel putin trebuia, pentru Poco F1, pentru Poco F2 Pro nu mai e nevoie. Ii fac flash pe USB 3.0 fara probleme. Cat despre cablu, nu stui daca trebuie neaparat cablu original, dar nu am testat cu alt cablu.

#6
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Am mai resoftat Xiaomi, doar că era acum mult timp, era un Xiaomi Redmi Note 3. Pașii descriși de miki07 erau și pe atunci. Mă gândeam că s-a schimbat ceva. Oricum, nu credeam că Orange își mai bagă coada în soft-uri dar văd că m-am inșelat. Am întrebat pe chat-ul Orange când va veni Android 11 pe terminal, și vă dați seama ce răspuns am primit Posted Image  Total paraleli.

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Acum toatw telwf9anele xiaomi au bootloader blocat si nu poti face nimic pana nu il deblochezi

#8
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Așa este...nu poți face nimic cu bootloader-ul blocat. Am făcut cerere de unlock, 7 zile timp de așteptare.

#9
asgardxx

asgardxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.12.2003
Salut, ai reusit sa pui softul global pe Redmi Note 9T? Sunt in aceeasi situatie cu tine.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostVaronul, on 17 august 2021 - 13:56, said:

Vezi ca daca bagi cablul in portul usb 3 se face caramida telefonul.
Deci asta sa fie motivul pentru care am brickuit un Mi A3 ?

#11
Decebal1984

Decebal1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2021
se poate pune android 11 pe acest telefon daca mergeti la un service orange, ii pus un firmware global la care au fost dezactivate unele servicii, spuneti ca vreti sa treceti pe android 11. noul soft trebuie sa fie unul pe europa.

#12
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019

 kopilu_198, on 17 august 2021 - 15:27, said:

Acum toatw telwf9anele xiaomi au bootloader blocat si nu poti face nimic pana nu il deblochezi

Corect si bine punctat!
`toatw telwf9anele xiaomi au bootloader blocat`

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate