Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Este posibila slabirea rapida fara piele lasata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
"Dietă" făcută de manichiurista nevestei pt ca nu mai încăpea în rochia de nuntă (devansată 1 an din cauza plandemiei): 5 zile fără mâncare, doar apă/cafea/ceai. Rezultatul: 1kg/zi dat jos, fără lăsare de piele.

Ideal ar fi să mâncăm de vre-o 2 ori pe zi, multe grăsimi (brânză, șuncă, ouă, carne grasă etc) și legume fermentate (varză, murături etc). În felul ăsta obișnuim corpul să consume din rezervele proprii de grăsime adunate din cauza carbohidraților și zaharurilor îngurgitate.

#56
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cat de multe grasimi ( bransa, sunca, oua, carne grasa) trebuie de consumat?

#57
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Te rog nu mai da sfaturi. Clar cu sunca slabim cel mai usor si sanatos si fara piele lasata si scapam eventual si de cancer.

#58
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Alxdava, on 07 septembrie 2021 - 08:12, said:

În felul ăsta obișnuim corpul să consume din rezervele proprii de grăsime adunate din cauza carbohidraților și zaharurilor îngurgitate.

Daca mananci suficiente calorii prin branza grasa, oua, carne grasa etc, ce te face sa crezi ca corpul va apela la rezervele proprii? Plus, rezervele nu-s doar din cauza zaharului si carbohidratilor, ci si din carne grasa, branza, oua. Nu mai pacaliti lumea.

#59
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Poți să mănânci și broccoli cu gândul că e sănătos până pocnești, dacă ai făcut surplus caloric din el, te îngrași, inevitabil.

#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Teoretic da, practic e imposibil sa te ingrasi cu brocoli.

#61
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 vinciun, on 07 septembrie 2021 - 10:55, said:

Teoretic da, practic e imposibil sa te ingrasi cu brocoli.

Da, e cam nesustenabil .
Da imi plac dietele alea .. 2 saptamani mananci numai varza.. Eu nu as numi-o viata

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 vinciun, on 14 august 2021 - 21:19, said:

Pai daca nu mananca 16 ore din 24 crezi ca nu se infometeaza?
In urma cu vreo doua saptamani am luat-o  pe sor'mea la piscina si m-a blocat cand a intrebat daca nu mi-am pus niste sandwichuri de mancare, mie nici nu-mi trecuse prin cap asa ceva.

Eu de cativa ani mananc doua mese, ultima la ora 17, dar apoi beau niste vin sau bere si uneori mananc seminte ca sa acopar deficitul caloric daca consider ca nu am mancat suficient in ziua respectiva, pana in maxim ora 20 pentru ca dorm mai bine cu stomacul gol. La ora 20 trec pe apa.

Dimineata merg la inot, fac 1,5km de 5 ori pe saptamana. Cand am chef sa fortez bag in scarba o banana inainte, pentru ca altfel nu mi-e foame deloc. Dar in 30 de minute de efort se cam consuma rezervele si pierzi perfomanta daca nu ai ceva carbo rapid de digerat. Mananc pentru prima oara dupa 12. In niciun moment nu simt ca ma infometez.

Incercati postul intermitent facut corect si nu veti regreta.

Edited by Mizu, 07 September 2021 - 14:44.


#63
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

 mkdan2004, on 07 septembrie 2021 - 08:20, said:

Te rog nu mai da sfaturi. Clar cu sunca slabim cel mai usor si sanatos si fara piele lasata si scapam eventual si de cancer.

Da, dar nu orice sunca, ideal e sa fie grasa:))

#64
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

 vinciun, on 04 septembrie 2021 - 19:02, said:

Nu deregla ceva ce functioneaza. Ramai la 1200 kcal.

Poti sa dai un exemplu de meniuri pentru o zi?

Nu am meniuri ca mi-ar fi dificil sa calculez numarul de calorii dintr-o portie de mancare gatita. Prefer alimentele ambalate cu cod de bare si numar de calorii pentru ca folosesc o aplicatie Lose It! care are optiunea de scanare cod de bare de pe produse si pe cele mai multe le identifica. Pentru chestii fara cod de bare folosesc un cantar de bacatarie - bag in aplicatie numele alimentului si cantitatea afisata pe cantar si imi calculeaza numarul de calorii.
Pe multe ambalaje scrie numarul de calorii per suta de grame iar in pachet este ori mai mult ori mai putin si atunci calculez de asa natura incat sa-mi dea numarul exact de calorii la cantitatea din pachet cu ajutorul calculatorului.
Am inceput sa slabesc al optulea kg., din pacate ochiometric inca nu se cunoaste, dar eu ma simt mai light, de asemenea am un corset modelator care acum se inchide mult mai usor. Pielea momentan imi pare ok dar nu stiu cum va fi daca voi reusi sa slabesc toate kilelele pe care am de gand sa le slabesc. Scopul ar fi sa ajung la 50 kg, dar n-am mai avut atat de cand am fost in liceu, deocamdata e un vis.

#65
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
O sa ajungi sa mananci 300 calorii pana la 50 kg in ritmul asta. Ce miscare faci?

#66
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Depinde de pielea fiecarei persoane, de genetica, dar si de varsta. La unii se lasa repede, altii raman fara urme.
Desigur, masajul regulat, cremele hidratante si sportul ajuta le mentinerea elasticitatii pielii.

#67
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostWinc, on 14 august 2021 - 12:45, said:

Pai da - am mancat pe fond nervos. Din moment ce m-am apucat de dieta plus sala e clar ca vreau sa slabesc. Ideea e ca ma gandeam sa tin o dieta mai drastica gen sa mananc de ex. doar 1 ou si o felie de paine diet pe zi sau o rosie si inca ceva acolo - plus sala - asa cred ca as slabi cam cat de repede ma astept dar mi-e sa nu ma aleg cu pielea lasata ca si efect secundar.
Ma intreb daca mai sunt persoane care au slabit 20-30 kg in 3-4 luni si care nu s-au ales cu pielea lasata din cauza asta si ar dori sa impartaseasca din experienta lor. Asta e tot.
Mâncatul emoțional (compulsiv, bulimia) se rezolva la psiholog.

Lăsarea pielii depunde de mai mulți factori; vârstă, sex, nr de kilograme eliminate, rapiditatea slăbirii, structura pielii etc.

#68
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostWinc, on 14 august 2021 - 12:45, said:

Pai da - am mancat pe fond nervos. Din moment ce m-am apucat de dieta plus sala e clar ca vreau sa slabesc. Ideea e ca ma gandeam sa tin o dieta mai drastica gen sa mananc de ex. doar 1 ou si o felie de paine diet pe zi sau o rosie si inca ceva acolo - plus sala - asa cred ca as slabi cam cat de repede ma astept dar mi-e sa nu ma aleg cu pielea lasata ca si efect secundar.
Ma intreb daca mai sunt persoane care au slabit 20-30 kg in 3-4 luni si care nu s-au ales cu pielea lasata din cauza asta si ar dori sa impartaseasca din experienta lor. Asta e tot.

Am slăbit 35 kg in 5 luni, nici o problemă cu pielea.

P.S. Am mâncat pe săturate, nici o aplicație de numărat calorii.

Edited by AMDG, 20 June 2023 - 13:13.


#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 BucsaMobilul, on 07 septembrie 2021 - 14:12, said:



Da, e cam nesustenabil .
Da imi plac dietele alea .. 2 saptamani mananci numai varza.. Eu nu as numi-o viata
Daca ar fi careva sa-mi gateasca, eu as manca 2 sapt. numai varza: calita, ciorba, la cuptor, salata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate