Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probabil probleme placa video Nvidia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Salutare,
Am un pc:
Intel i3 3240 3.40
8gb ram
Nvidia geforce 750Ti
Ssd kingstone 120gb
Ssd crucial 480gb

Toate bune, nu este un pc wow dar imi fac treaba cu el, eu ma jos doar PES pe el si mai fac un stick cu muzica..etc. utilizare normala.
Inainte aveam un Hdd 1 TB Seagate dar a picat. Am luat in loc de Hdd un Ssd Crucial si l-am pus langa cel de 120gb pe unu sta windows si programe, pe celalt, adica pe crucial jocuri si ce mai pun eu.
E problema e ca de cand mi-a picat hardul si am luat ssd-ul, am pus si windows de la 0 cu drivere ... Cum se face totul nou. De atunci nu mai imi merge bine placa video cred. Nu doar in jocul meu pes2021 chiar si pe desktop iconitele sunt umpic distorsionate ca imagine asa iar in joc merge sacadat si se vede umpic prost asa, gen tot distorsionat, nu foarte rau dar se observa.
Inainte pe acelasi pc ma jucam linistit si totul era bine.
Eu cred ca este de la placa video, se intampla ceva acolo pentru ca acum am dezinstalat driverele placii si cu cea integrata se vede perfect doar ca nu ma pot juca fiindca nu face fata jocului meu.
Ce ma indrumati, ce e de facut? App eu tin pe televizor pc-ul prin HDMI. Dar tot asa il tineam si inainte, adica il tin asa de doi ani.
Poate aveti vreo rezolvare voi, ca eu nu stiu ce sa ii mai fac.
Daca nu ati inteles ceva din ce am scris, va rog intrebati.
O zi buna


#2
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Alta versiune de driver, alta rezolutie, adincime de culoare, (dez)activezi clear type si/sau alte "imbunatatiri" imagine din windows / driver.
Mai sint 180 de topicuri, cel putin unul recent, din ultimele zile....

#3
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Am pus acum si alta versiune de driver mai veche si este mai rau.
Am schimat si rezolutiile si degeaba.
Nu ma descurc cu clear type, de unde activez sau dezactivez si nici cu adancimea de culori, daca poti explica mai "ca la prosti".
Va rog mult ajutati-ma sa ii dau de cap, stiu ca mi sunt si alte tooicuri dar am vrut sa va spun problema mea, pentru ca pana acum 2-3 zile mergea bine. Aceleasi componente.
https://ibb.co/zJ2t39w
https://ibb.co/nBMKbZ9
https://ibb.co/9GGW05v

Am pus si ceva poza sa vedeti despre ce e vorba. Inafara ca se vede asa, merge si sacadat chiar si sagetuta pe desktop de la mouse.
Daca sterg driverul placii totul este ok. Nu stiu care era driverul care il aveam pana acum, nu il pot gasi decat pe ultimul sau altele mai vechi aleatoriu.
Cu stima

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
ce sursa ai ? model exact sau macar brand si putere....

Acum ai rezolutia si refresh rate corect pt monitorul tau ?

Daca da poti sterge driverul video cu DDU faci exact instructiunile.
Stergi si driverul video de intel ca prob il ai si pe ala.

Dupa care reinstall nvidia, cu mufa de monitor bagata in pl video nu mobo

Edited by sirgoofy, 14 August 2021 - 11:43.


#5
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
https://www.pcgarage...ent-smart-650w/
Aceasta este, am luat-o acum 5 ani.

Acum am sters cu DDUdriverul de nvidia, voi sterge si driverul intel video.
Reinstalez nvidia dar eu nu am monitor deloc, am televizorul cu hdmi, care este direct in placa video pe una din intrarile hdmi. Monitorul nu il mai aici in Bucuresti ca nu il foloseam.

#6
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 sirgoofy, on 14 august 2021 - 11:40, said:

si refresh rate

Asta voiam si eu sa zic, am nimerit altceva,,.,

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
da sursa e ok, merge tv-ul nu-i problema.

Ai verificat rezolutia si refresh rate sa fie conforme TV-ului ?

#8
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Nu am verificat, cand instalez driverul placi, pune automat rezolutie. Nu stiu care ar fi rezolutia tv ului, dar nici inainte cand merge bine, nu setasem nimic. Doar am bagat hdmi si atat. Voi cauta acum sa vad si rezolutia tv ului care este si la cat Hz merge. Fac tot ce spuneti pas cu pas numai sa o rezolv.

Rezolutia si refresh rate sunt
3840x 2160. Si 50hz.
Daca dau eu rezolutia aia, imi trebuie o mare lupa sa vad pe ecran. Nu o pot pune.

Edited by silvuple, 14 August 2021 - 12:19.


#9
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Am pus un driver putin mai vechi, am gasit o rezolutie 1600x900 care pe desktop a rezolvat problema. Merge bine si se vede bine. In schimb in joc foarte foarte putin a schimbat treaba, se vede umpic mai binisor dar se fac niste valuri cand treci prin meniurile jocului si cand joc un meci si pasez de la un jucator la altul se fac valuri ale imagini. De aici nu mai stiu ce sa ii mai fac sa isi revina.
La Screen refresh rate in setari imi da 60 Hertz, televizorul are am vazut 50Hz. Numai ca nu pot alege 50, am doar 60 acolo.

Edited by silvuple, 14 August 2021 - 12:59.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Eu procedam in felul urmator:
1. aflam pe forum nvidia care e ultima vers de driver cu updateuri pt 750 ti. Descarcam driverul pe stick sau hdd.
2. Dezactivam netul sau scoteam cablul de net inainte de instalare w10.
3. instalam driverul placa video si apoi activam netul.
4. faceam setarile optime pt monitor/tv

incerci rezolutii si rate de refresh pana esti multumit de imagine. Ai nvidia control panel.


Am si eu un monitor samsung full hd de 21.5 inch si placa video gt 730 si e un adevarat cosmar sa gasesc rezolutia ok.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
Daca face la fel si cu cele generice din windows atunci e ceva din hardware.

#12
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
1. Stiu care este ultimul driver pt placa mea, l-am instalat dar mi-a mers mai rau cu el decat cu asta care l-am pus acum.
2. Nu inteles la ce te referi cu w10, daca este windows 10, eu am win 7 pe 64. Win 10 imi merge greu mie, mananca resurse chiar si cand nu fac nimic, ori am nimerit eu versiune proasta... ori nu stiu.
3. Voi face
4. Am tot facut, am schimbat multe rezolutii, acum este mai bine ca la inceput, fara sa fiu in joc merge aproape perfect, 90% e bine. Cum intru in joc incep valurile de sus in jos. Exact ca atunci cand dai scrool la ceva de sus in jos si merge putin cu intarziere. Asa face imaginea.


#13
silvuple

silvuple

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 01.11.2013
Problema rezolvata. Am instalat din nou ultimul driver, nu stiu ce s-a intamplat in Geforce Experience ca l-a instalat calumea de data asta. De acolo am putut sa umblu la rezolutia din joc. Pana acum nu era decat 1280x720, acum am pus 1920x1080 si totul se vede lacrima. Merge bine si in joc si pe desktop, am pus aceeasi rezolutie.
Va multumesc mult tuturor celor m-ati ajutat. Cine mai are probleme ca mine, din rezolutie este.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate