Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recomandare biciclete 1500-2000 RON

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#91
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Revin catre voi pentru cateva sfaturi/recomandari pentru achizitionarea bicicletei pentru sotie.

Am reusit pana la urma sa probam si MTB Rockrider ST500 26" - 1200 RON. Ca marime si pozitie a parut ok (putea sa stea in picioare fara sa fie incomoda), dar pe termen lung personal nici eu nu cred ca este o varianta buna. Este totusi o bicicleta de copii, construita putin diferit. Ca si echipare baietii de acolo nu au stiut sa imi ofere prea multe detalii.

Ma gandesc totusi ca ar fi mai potrivita o bicicleta cu cadru tip stepthrough (acel cadru tip V) sau de o marime mai mica (14" sau 16"). Am in vedere urmatoarele modele:
PS: Nu stiu exact care este diferenta dintre WS simplu si WS EAZ.

Ce recomandari ati avea? Dar alte modele ati lua in calcul?


-----------------
Pentru mine, sunt la capitolul accesorii. Ce accesorii mi-ati recomanda (pentru Riverside 700). Eu ma gandesc la urmatoarele:
  • Antifurt - Ma gandesc la asa ceva: https://www.decathlo...563?mc=8593563. Ceva simplu de pus cand intru rapid la un magazin pentru perioade scurte de timp.
  • Ciclocomputer - Ceva nu foarte basic (adica doar viteza), dar nici foarte scump. Evnetual ceva de genul: https://www.decathlo...7535?mc=8587535
  • Bidon + Suport bidon apa - nimic special aici.
  • Geanta bicicleta - ceva basic, de pus telefon, niste cheii, chestii mici. Am si un ghiozdan mic de la decathlon ce il mai iau cu mine daca am nevoie de ceva mai mare: https://www.decathlo...192401-122-2138
  • Oglinda bicicleta - ceva basic (una singura ar trebui sa fie suficienta).

Multumesc anticipat.

#92
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Am mai zis, daca mergeti in general prin oras ii va fi greu cu mtb cand tu mergi cu bicla de oras pe 28', deci inclin spre Liv.
Ori vreun mtb cu anvelope profil mixt, sa fie mai ok pe asfalt.
Acum au bagat in stoc riverside marimi S la mai multe modele...

View Postionutnegru87, on 27 aprilie 2022 - 13:05, said:

...am testat un riverside 500 marime S, dar parea o idee cam mare.
Nu putea sa stea in picioare fara sa atinga ghidonul bicicletei.
A testat in schimb un RockRider ST120, marime S, si a fost ok.
Cum adica atingea ghidonul ?
Se sta acolo unde cadrul e indoit in jos... ce treaba are cu ghidonul.

Accesorii, antifurtul ulock e bun dar treaba cu alarma,....  cam fara sens imo.
imo si un ulock de 150-200lei se descurca. (Luma)
Ia ce crezi pana la urma..

Vitezometru nu folosesc (nu vad rostul), geanta de bicla n-am, merg cu rucsac prin oras.
Geanta sau vitezometru montate pe bicicleta legata prin oras posibil/ probabil la un moment dat nu le mai gasesti la intoarcere.
Si sa o legi de cadru sau de roata spate prin triunghiul spate... e o tehnica.
Fiindca rotile sunt cu QR-uri si se dau jos in secunde.

Adica sa NU o legi asa
[ https://thebestbikelock.com/wp-content/uploads/2015/06/badly-locked-bike.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 02 July 2022 - 00:47.


#93
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Am reusit pana la urma sa probam si MTB Rockrider ST500 26" - 1200 RON. Ca marime si pozitie a parut ok (putea sa stea in picioare fara sa fie incomoda), dar pe termen lung personal nici eu nu cred ca este o varianta buna. Este totusi o bicicleta de copii, construita putin diferit."

Pai de aia ii si vine bine. Ca e construita putin diferit.

De ce sa nu fie buna pe termen lung? Sotia/prietena ta va mai creste?

Chiar daca e de copii, e o bicicleta din categoria "practicare consecventa" iar ca restrictii are:
"Restricții de utilizare
Se recomandã purtarea cãºtii. Greutate maximã utilizare: 80 kg"

Vezi pe ce biciclete mai gasesti la ei textul "produs conceput pentru xyz(mtb in cazul asta), practicare consecventa".

La cele mai multe biciclete vandute la preturi rezonabile vei vedea descrieri de genul:
"Produs conceput pentru deplasãri MTB de pânã la 1h30, pe vreme uscatã."

Si la restrictii vei vedea de obicei:
"Restricții de utilizare
A nu se folosi pentru MTB XC, All Mountain, Enduro, BMX."



Dar, evident, poti da si dublu pe altceva. De preferat daca se si simte bine pe bicicleta.

La ST500, poti lua niste cauciucuri mai de asfalt si aia e tot dpmdv.

Edited by underb, 02 July 2022 - 08:24.


#94
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La bani mai multi decat ST500 m-as uita direct la o bicicleta cu viteze in butuc. Pt o fata e perfecta. Trebuie doar sa pedalezi fara sa iti bati capul cu altceva. Ca ai oprit in viteza gresita mai ales la deal, ca tii lantul stramb daca esti in 3 cu 1 sau 1 cu 7 si tot asa.
Si va merge perfect de fiecare data mult timp de acum inainte cu mentenanta minima.

Edited by underb, 02 July 2022 - 09:21.


#95
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
@sirgoofy.

Am gresit eu cand am mentionat "ghidon", era vorba de cadru. Chiar si la marimea S atingea, ar avea nevoie de marimea XS, dar din ce am inteles la Decathlon nu prea se aduc astfel de marimi.

Multumesc frumos de sfaturi pentru accesorii si pentru cum sa leg bicicleta.
Asa este, cam tot ce pun pe ea este posibil sa dispara. Voi achizitiona un Ulock cand mai trag o fuga pe la decathlon.

Pentru Ciclocomputer ma gandeam sa iau ceva sa nu fiu nevoit sa mai pun telefon pe bicicleta (mi-ar trebui si un suport bun) si sa risc sa cada.

Sotiei i-a placut mai mult cum arata cea de la Cube decat cea de la Giant. Pare sa fie mai atrasa de varianta MTB.
Cam acolo este bugetul maxim - mai sus de atat nu mai urcam bugetul in nici un caz.

View Postunderb, on 02 iulie 2022 - 08:23, said:

"Am reusit pana la urma sa probam si MTB Rockrider ST500 26" - 1200 RON. Ca marime si pozitie a parut ok (putea sa stea in picioare fara sa fie incomoda), dar pe termen lung personal nici eu nu cred ca este o varianta buna. Este totusi o bicicleta de copii, construita putin diferit."

Pai de aia ii si vine bine. Ca e construita putin diferit.

De ce sa nu fie buna pe termen lung? Sotia/prietena ta va mai creste?

Chiar daca e de copii, e o bicicleta din categoria "practicare consecventa" iar ca restrictii are:
"Restricții de utilizare
Se recomandă purtarea căştii. Greutate maximă utilizare: 80 kg"

Vezi pe ce biciclete mai gasesti la ei textul "produs conceput pentru xyz(mtb in cazul asta), practicare consecventa".

La cele mai multe biciclete vandute la preturi rezonabile vei vedea descrieri de genul:
"Produs conceput pentru deplasări MTB de până la 1h30, pe vreme uscată."

Si la restrictii vei vedea de obicei:
"Restricții de utilizare
A nu se folosi pentru MTB XC, All Mountain, Enduro, BMX."



Dar, evident, poti da si dublu pe altceva. De preferat daca se si simte bine pe bicicleta.

La ST500, poti lua niste cauciucuri mai de asfalt si aia e tot dpmdv.

Ma refeream mai mult la drumuri mai lungi, nu va fi la fel de comoda ca o bicicleta de adulti, dar cu cadru mic.
Am fost si putin reticient deoarece nu m-a putut ajuta nimeni cu informatii tehnice pentru aceasta bicicleta, daca este ok sau nu. Scopul este sa o achizitionam pe termen lung.

Oricum, multumesc de recomandare.

#96
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postionutnegru87, on 02 iulie 2022 - 09:28, said:

Sotiei i-a placut mai mult cum arata cea de la Cube decat cea de la Giant. Pare sa fie mai atrasa de varianta MTB.
Daca ii vine bine, oricum treaba cu ce-i place e relativa, toti incepatorii sunt mai atrasi de mtb-uri.

Ii iei anvelope mai de asfalt daca se misca greu cu actualele,
Dar e posibil sa fie ok si cele stock, pe aceste mtb-uri se monteaza anvelope ce ruleaza ok pe asfalt fiindca se stie cine le cumpara...

Diferenta la cuburi e ca cel mai scump are furca un pic mai buna si frane hidraulice nu mecanice... or mai fi si altele dar astea sunt mai esentiale.
Intre cele 2 merge cel mai scump,

Edited by sirgoofy, 02 July 2022 - 12:44.


#97
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Slabe, slabe șanse să facă împreună vreo plimbare pe biciclete vara asta în ritmul ăsta. Îmi aduce aminte de asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3k9TNhTaP6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Am achizitionat pana la urma Cube Access WS.

Tinand cont ca nu vine cu nici un accesoriu, am mers pe varianta aceasta in detrimentul modelului EAZ, mai ales ca sotia nu va merge excesiv cu ea si nu va fi abuzata extraordinar. Am adaugat un cric si niste luminite de baza si deja a crescut pretul :D.
A facut ieri o plimbare scurta cu ea, dar nu a fost ideal. Mai are nevoie de timp de acomodare, plus ca astazi am dus-o inapoi la reglaj deoarece franele nu tineau bine iar lantul incepuse sa cada (putin neasteptat la o bicileta de genul acesta).

De asemenea, in partea de jos a cadrului am observat niste fire(parca de plastic) ce ies afara, este normal? Mi s-a spus mai spus ca este normal sa mai sara lantul deoarece am folosit foaia mare si pinionul cel mai mare si nu ar fi voie, asa este?
Voi pune si niste poze cu ea cand o iau de la service.

Edited by ionutnegru87, 07 July 2022 - 13:09.


#99
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Daca te zgarcesti la 300lei, apoi dai bani pe accesorii,... pedaleaza doamna noaptea ? Ma indoiesc.

Si au dreptate, nu se merge foaie mare pinion mare, n-ar trebui sa sara lantul nici asa dar la ce deraior kk are asta e.

#100
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Luminile au costat doar 30 RON.
Cricul a fost mai scump, 155 RON.

De tinut cont ca bugetul a crescut de la 1500-2000 la 3000.

Dar totusi, din specificatii nu pareau sa fie asa mari diferentele.
Asa ma gandeam si eu, ca nu ar trebui sa sara lantul. Chiar daca nu este indicat, poate atinge putin lantul sau nu trage ok in sarcina neffind lantul chiar drept, dar nu sa sara in mers.

#101
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
La acei bani sper ca e cric specific Cube,... altfel gasesti si la 30lei



E transmisie de bicicleta de 1000-1300lei, acum te astepti sa mearga cu lant incrucisat ? Posted Image
Sa mearga si ea pe pinionul 2 sau 3, adica cele de langa cel mai mare...

Edited by sirgoofy, 07 July 2022 - 14:11.


#102
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Da este cric original Cube: Kickstand FM.

Dar tocmai ce am primit o veste mai putin placuta. Sistemul de franare este defect. Am 3 variante:
  • O las in service si astept pana vin piesele (posibil sa fie vorba de saptamani)
  • O inlocuieste cu alta bicicleta (dar nu mai au aceeasi culoare - asteptam un raspuns de la furnizor pentru acelasi model)
  • Imi sunt returnati banii si o achizitionez online de la alt magazin (nu pareau sa doreasca sa ajunga la asta totusi).

Maine vor primi un raspuns de la furnizor si vad exact cum procedez.

Din pacate, o prima experienta cu biciclete Cube, cam neplacuta.

#103
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Schimb-o pe varianta mai scumpa daca ii place pozitia, pe asta o dai inapoi.
Plus ai deja cric pt cube...

Edited by sirgoofy, 07 July 2022 - 14:24.


#104
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Din pacate nu au varianta EAZ, marime XS la magazinul respectiv.

#105
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dupa cum spuneam,

View Postunderb, on 02 iulie 2022 - 09:16, said:

La bani mai multi decat ST500 m-as uita direct la o bicicleta cu viteze in butuc. Pt o fata e perfecta. Trebuie doar sa pedalezi fara sa iti bati capul cu altceva. Ca ai oprit in viteza gresita mai ales la deal, ca tii lantul stramb daca esti in 3 cu 1 sau 1 cu 7 si tot asa.
Si va merge perfect de fiecare data mult timp de acum inainte cu mentenanta minima.

Daca o schimbi si vrei neaparat "carma" langa roata spate pt ca asa are toata lumea, macar ia cu o singura foaie.

Daca depasesti totusi ideea de derailleur sau cum naiba se scrie, stii ce ai de facut :)
Nexus sau altceva similar si uiti de griji.

Eu am rezolvat-o altfel. Ca si a mea voia neaparat MTB. Am luat o nakamura ieftina pt ca avea prindere reglabila pt roata spate. Am cautat special treaba asta ca sa pot intinde lantul cand ii pun roata cu butuc nexus dupa ce incepe sa faca figuri schimbatorul. Ca va face.
Evident, ca si a mea merge cu lantul stramb uneori dar inca n-a sarit ca are putine pinioane.

View Postsirgoofy, on 07 iulie 2022 - 14:06, said:


E transmisie de bicicleta de 1000-1300lei, acum te astepti sa mearga cu lant incrucisat ? Posted Image
Sa mearga si ea pe pinionul 2 sau 3, adica cele de langa cel mai mare...

L-ai spart. Dupa ce l-ai umflat putin inainte :D

View Postsirgoofy, on 07 iulie 2022 - 13:30, said:

Daca te zgarcesti la 300lei, apoi dai bani pe accesorii,... pedaleaza doamna noaptea ? Ma indoiesc.


Nici aici nu sunt de acord. Noaptea te mai si "prinde" uneori. Chiar daca nu iti propui asta cand pleci de acasa.

E bine sa ai o lumina utilizabila pe bicicleta, chiar daca nu e cine stie ce. Adica sa si vezi ceva cu ea, nu doar sa fii vazut. Plus ceva rosu pe spate.
Da, stiu ca adauga niste zeci de grame si nu da bine.

Ca o parere personala, e trist la ce sa ajuns pt o simpla plimbare cu bicicleta. Vb la modul general, nu neaparat despre situatia colegului.

Edited by underb, 07 July 2022 - 21:10.


#106
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Dupa cateva discutii, se pare ca vor putea aduce totusi modelul Acess WS EAZ, XS.
Un model identic nu mai aveau decat pe alta culoare, dar nu prea era pe gustul sotiei.

In final voi achita diferenta pentru acest model (300 RON) si vor schimba accesoriile pe noua bicicleta.
Sper sa nu mai fie cu probleme. Singura problema este ca vom mai avea de asteptat pana saptamana urmatoare (sper ca pe Luni-Marti sa ajunga).

In final a cam depasit bugetul, dar sper sa merite pe termen lung si sa nu am probleme cu bicicleta, garantia sau alte lucruri de genul acesta.

#107
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postunderb, on 07 iulie 2022 - 21:06, said:

Nici aici nu sunt de acord.
Care e primul punct cu care nu esti de acord ?

View Postunderb, on 07 iulie 2022 - 21:06, said:

...Noaptea te mai si "prinde" uneori. Chiar daca nu iti propui asta cand pleci de acasa.

E bine sa ai o lumina utilizabila pe bicicleta, chiar daca nu e cine stie ce.
Adica sa si vezi ceva cu ea, nu doar sa fii vazut. Plus ceva rosu pe spate.
Da, stiu ca adauga niste zeci de grame si nu da bine.
E relativa treaba, ne prinde noaptea pe noi care pedalam pe bune, cand iesi la plimbare in parc mai greu.

Ideea era ca 300lei nu e mare lucru in ziua de azi... a dat 200 pe 1 cric si lumini.
Iar pt 300lei primeste frane hidraulice, deraior care nu e chiar cel mai ieftin, o furca utilizabila (nu doar de forma), are sens dpmdv.

View Postionutnegru87, on 08 iulie 2022 - 07:04, said:

.... sper sa merite pe termen lung si sa nu am probleme cu bicicleta, garantia sau alte lucruri de genul acesta.
Merita daca o foloseste, daca sta pe balcon/ in garaj/ boxa e inca un bibelou Posted Image
Ca raport pret/ calitate evident nu straluceste, pt asta cauti SH (cand stii sa le verifici si ai chef sa mai lucrezi /schimbi piese)
Astea-s preturile actuale.

Edited by sirgoofy, 08 July 2022 - 14:01.


#108
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu mai stiu care e primul punct ca erau mai multe :)
Niste dezacorduri partiale nu absolute dar trecem peste.

Cricul de 150+ lei nu stiu la ce foloseste. Luminile de cate zeci de lei, da.

Legat de "noi", cei pe care ne prinde seara si de "ei" cei care ies in parc (desi nu cred ca e cazul de parc aici), in parc e suficient un single speed de 700 lei.


Legat de cei care merg mult si pe care ii prinde sau cauta noaptea ca e racoare, sunt 2 categorii mari si niste exceptii. Aia care nu isi aglomereaza ghidonul si ingreuneaza bicicleta cu prostii si aia la care sub mia de lumeni prin copaci nu e viata.

Legat de meritat si de stat prin balcon, cine nu are "drive" isi va pierde interesul.
Nu vreau sa discut prea mult despre conformatia corporala si de restul aspectelor fizice (ca bun sau rau augur) dar nu e greu de intuit cine isi va pierde interesul si cine nu, cine a cedat la greu cautand confortul si cine a a avut placere si a cautat greul.

Stii si tu cum se zice. Oricat ai progresa, tot nu iti va fi mai usor decat la inceput pt ca vei dori sa mergi mai repede decat la inceput fiindu-ti la fel de greu.

Fiecare cu mitocondriile pe care le-a mostenit :)

Edited by underb, 08 July 2022 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate