Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Metoda psihologiei inverse in investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Nu e chiar psihologie pentru ca vizeaza niste informatii date de media dar e tot ceva pe acolo.
Sunt informatii care tot apar periodic, cum ca X se va scumpi in urmatoarea perioada.
Oamenii se panicheaza si cumpara preventiv, sau mizeaza pe crestere si investesc in X (investitorii mici)
Peste cateva luni, surpriza: se intampla opusul, pretul X scade. Oamenii raman cu X pe cap sau isi pierd investitia pentru ca nu mai pot tine pozitia. Observati cum niciodata aceste informatii nu o sa prevesteasca o scadere, tot timpul se vor axa doar pe cresteri de pret. De ce? Pentru ca investitorul mic nu poate miza pe scadere atat de usor iar ei vor sa prinda in plasa cat mai multi.

Care va fi urmatorul X? Cupru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6LBC8ntzgIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observati acelasi sablon. Se si ofera justificare credibila, cu masini electrice care au nevoie tot mai mare de cupru.

Peste 6 luni - 1 an, reveniti pe acest subiect sa vedeti ca aveam dreptate.

Nu e o previziune a mea bazata pe supranatural,e o deductie logica care are la baza psihologia maselor si logica simpla.
Daca 1 om poate convinge 1000 ca pretul X creste,e foarte probabil ca pretul X nu va creste pentru ca acel om stie ca se va intampla opusul si incearca sa profite din asta. In cazul cuprului avem baieti destepti care au imperii media si acces la informatii la care omul de rand nici nu viseaza.
Si chiar daca admitem ca pretul ar creste in conditiile initiale,el tot nu poate sa creasca pentru ca conditiile se schimba prin transmiterea informatiei. Adica daca toti se vor inghesui sa mizeze pe crestere, e logic ca brusc vor aparea si mai multi furnizori care sa satisfaca cererea, pentru ca este o ocazie pentru ei de a face niste profit, deci pretul va scadea inevitabil

#2
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
semiconductoare, placi video,argint, nichel,bitcoin,eth

#3
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
420stocks

nu stiu daca e neaparat aspectul asta de conspiratie.
sa stea cineva in spate sa faca pumpndump pe un sector intreg, ca sa arunce cartoful la omul de rand

e un efect de bulgare pentru ca ideea are caracterul asta de a prinde, oamenii in sinea lor o cred, devine meme
global
la un moment dat creste peste valoarea reala
apar corectii

Edited by ionfacatoru, 05 August 2021 - 09:12.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Asta se intampla mereu si cu bursa, crypto, nimic nou.
Mereu s-a mers pe zvonuri...

Edited by tehnics, 05 August 2021 - 09:39.


#5
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
mare parte a bursei e un fel de piramida in care sacu il tine.. ultimu fraier
toti jucam pe valul cresterii. (pe valul scaderii cfd-urile sun atat de in dezavantajul tau ca iesi mai bine la camatari.

cresterea e data de ...ultimu fraier

valoarea reala e o fractiune din ce vedem in pret, profiturile sunt inglobate pe ani de zile si incluse in pret, pret platit de noi. la fiecare tick
toti jucam pe valul asta.

Edited by ionfacatoru, 05 August 2021 - 09:57.


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
da de ce sa ne limitam la investitii cand metoda e folosita in aboslut orice ?  tu cum crezi ca brusc inainte de euro nu mai erau cazuri covid, imediat dupa aia panica cu valul 4. sau amenintarile cu pasaportul covid si de ce e necesar, cand in momentul de fata avem toate metodele necesare pentru a te proteja, doar bunavointa sa ai. crezi ca scopul pasaportului e protectia fata de covid ?  eu as zice ca nu, dar se folosesc de frica generata de pandemie pentru a obtine votul majoritatii.  manipularea maselor prin tehnici psihologice se face din cele mai vechi timpuri, cateodata scopul adevarat e mai eviednt si usor de determinat, cateodata nici prin cap nu iti trece care e dedesubtul. cat timp suntem doar niste pioni..sau nici macar, doar ne dam cu parerea

#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Asa este si normal - cand pulimea cumpara un lucru tu trebuie sa vinzi.
In 1929 inainte de criza Morgan-Stanley si-a sfatuit investitorii sa profite de preturile mari si sa vanda.
Un mare investitor - imi scapa numele acum - s-a oprit pe strada la un baiat sa ii lustruiasca pantofii. Cum astia dau din gura tot timpul a ramas uimit ca lustragiul pleava societatii, stia cotatiile la o gramada de actiuni. Cum a revenit la birou a ordonat sa se vanda tot si ei au scapat (mai ieftin)
De auzi femeia de servici vorbind de investitii intr-un anumit sector stai departe de el. De exemplu la mine la firma femeia de servici vorbeste despre investitii imobiliare in Zalau, cum ar lua inca 2-3 apartamente, desi are unul si numai 1 copil si i-a trecut vremea de altii. Evident eu nu o sa cumpar in Zalau. Preturile sunt atat de mari fata de ce groapa de cacat este orasul, de vanzare este cat vrei dar nimeni nu cumpara.
Avantajul romanilor este ca la noi daca nu platesti banca nu te strange de co@ie si ramai cu propietatea, asa ca preturile nu tocmai se prabusesc. Am vizat odata 3 propietati - o casa si 2 apartamente. Nici macar nu s-au cactadisit sa ii dea afara pe datornici si au zis ca asta este atributia mea. SERIOS? Cum sa cumpar ceva executat silit in care mai sta propietarul?
Una din propietati un apartament - era ceva mult prea tentant si am mers acolo cu cineva sa il vad. Propitarul a iesit a inceput sa urle sa se vaiete si a amenintat ca ii da foc la apartament. Evident am renuntat. Toti 3, unii cred ca si de 4 ani stau tot acolo. Banca cu banii luati, propietarii bine mersi.

Edited by AztecWarrior, 05 August 2021 - 11:44.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postionfacatoru, on 05 august 2021 - 08:51, said:

semiconductoare, placi video,argint, nichel,bitcoin,eth
eu am rămas cu pita pe cap.cred că am luat prea multă pe zvon

cuțu îți dau o franzelă?

#9
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
propietati

propietati

propietarii

cum vrei sa devii bogat daca nu cunosti limba ro?

Edited by mediasick, 05 August 2021 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate