Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Domnul ministru Bode si joaca de uite lucrarea de doctorat/nu e lucrarea de doctorat

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#37
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostBloodRa, on 02 noiembrie 2022 - 07:35, said:

Nu, morala este că pute prostia in Romania.
In sfarsit, esti si tu de acord cu Daco_Get!

View PostBloodRa, on 02 noiembrie 2022 - 07:35, said:

Nu sunt in stare să dezvăluie fapte penale și caută orice chițibuș posibil.
Vezi ca, si cu o justitie aproape complet pusa pe butuci, infractorii uslamisti tot intra la inchisoare...
https://romania.euro...

#38
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postgarett, on 02 noiembrie 2022 - 05:54, said:


https://www.g4media....i.html#comments
https://www.hotnews....-nu-plagiat.htm
Morala fiind că bode e cu 26% mai puțin plagiator decât kodrutza! :lol:
Bode nue plagiator,el nu a scris nimic i-a scris-o....

#39
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostTS030, on 02 noiembrie 2022 - 09:45, said:


In sfarsit, esti si tu de acord cu Daco_Get!

Vezi ca, si cu o justitie aproape complet pusa pe butuci, infractorii uslamisti tot intra la inchisoare...
https://romania.euro...
Rolul presei e de a investiga, nu de publica zvonuri. Nu e întâi aprilie în fiecare zi din an.

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci pentru tine o condamnare in instanta este "zvon"? :rolleyes:
Bag de seama ca rolul presei este de a ascunde rahatul uslamist, si a scrie ode conducatorilor mareti...

Sa revenim insa la plagiatul jegos al lui Bode, a avut si Emilia Sercan vreo doua vorbe de spus:
https://www.podul.ro...ste-una-politic

#41
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostAlecsandru010, on 01 noiembrie 2022 - 20:15, said:


Daca bagi in soft, ala inroșește si citatele daca ghilimelele nu sunt puse ok, după tipic, is tot felul de chichițe. Stiu ca am folosit un soft de genu ( viper )  pt lucrarea de grad a lui sora-mea, inainte sa o predea. A inrosit la citate, la titluri, a trebuit luat totul prin mână iar, totu ca la carte ca sa nu înroseasca. A mai înroșit si la parafrăzări - efectiv e f greu sa mai zici cutare a spus x, y, altu a spus altceva, parerea mea e asta etc, cum era in eseele de pe vremuri. Se ajunge la exprimari robotice doar cu citate, ca la americani. Asta e.

Acu mai multi ani, am cumparat 2 studii pe psihologie de la asociatia psihologilor din SUA, 10 dolari per studiu, ca sa am bibliografie mai faina pt o lucrare. Am ramas surprinsa ce stupide erau, ce stangaci erau scrise ca de niste retarzi - erau de fapt o colectie de citate legate intre ele. Contributie originala ioc, pareri personale ioc. De teama plagiatului cred. Erau foarte multe citate si conjunctii de legatura.

La acuzații de-astea cu plagiat, pana nu am lucrarea in mâna, bibliografia + soft, sa controlez personal, eu prefer sa nu zic nimic de nimeni. Sa se pronunțe instanțele.

Imi amintesc ce circ a fost si cu Kovesi, pe juridic softul practic inroseste legile. lol

Edited by tipareth, 03 November 2022 - 07:49.


#42
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttipareth, on 03 noiembrie 2022 - 07:44, said:

Daca bagi in soft, ala inroșește si citatele daca ghilimelele nu sunt puse ok, după tipic, is tot felul de chichițe. Stiu ca am folosit un soft de genu ( viper )  pt lucrarea de grad a lui sora-mea, inainte sa o predea. A inrosit la citate, la titluri, a trebuit luat totul prin mână iar, totu ca la carte ca sa nu înroseasca.
Bun, deci la o lucrare de gradul I un cadru didactic de preuniversitar s-a preocupat să facă totul ca la carte ca să nu înroşească softul. Numai mie mi se pare că şi la o lucrare de doctorat ar trebui ca autorul să se preocupe să facă totul ca la carte?

View Posttipareth, on 03 noiembrie 2022 - 07:44, said:

La acuzații de-astea cu plagiat, pana nu am lucrarea in mâna, bibliografia + soft, sa controlez personal, eu prefer sa nu zic nimic de nimeni. Sa se pronunțe instanțele.
Imi amintesc ce circ a fost si cu Kovesi, pe juridic softul practic inroseste legile. lol
Circul a început cu dottore Ponta, o comisie de jurişti a spus că e ok, o comisie condusă de un chimist, cred, a spus că e plagiat, o altă comisie compusă din jurişti a spus că e plagiat.
Din datele disponibile cred că orice persoană cu minime cunoştinţe de drept şi cu o minimă experienţă în redactarea de lucrări similare (licenţă disertaţie grad etc) îşi poate da seama de plagiatul grosolan.

Similar, şi din datele prezentate privind lucrarea doamnei Kovesi, dacă ai o minimă experienţă în redactarea de astfel de lucrări şi ai lucrat în perioada respectivă cu softuri de ocr concluzia că în lucrare există fragmente pur şi simplu copiate cu scanare+ocr fără a verifica măcar dacă această copiere s-a făcut cu acurateţe. Un amănunt care poate că ar părea semnificativ, de care îmi aduc aminte, este că la un moment dat este citată o autoare, Tamara Makarenco, dar atât în nota de subsol cât şi în bibliografie este ortografiată "Tamam M." E fix ca şi cum Mihai Eminescu ar fi citat ca "Minai E.", că softul a confundat h cu n :)

View Postshiva, on 03 noiembrie 2022 - 08:28, said:

DAR asta nu înseamnă câte o hidrocentrală sau una mini pe unde se cacă porumbelul sau a zis Ceaușescu, excavatorul prin albie și tot râul tras prin țeavă cum s-a făcut șmecherește la noi. La ce secetă e de câțiva ani buni la noi, nici debitele râurilor nu mai sunt așa mari și probabil nu pot susține o hidrocentrală (gen pe Jiu).
Dacă nu s-ar fi făcut la timpul când s-a făcut, hidrocentrala de la Porţile de Fier nu ar fi mai fi fost construită niciodată. Orice construcţie are un impact asupra mediului existent, mai mic sau mai mare. Contează raportul cost/beneficiu

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Comisia de etică a UBB a adoptat în data de 09.01.2023 Hotărârea Nr. 1 din 2023 ca urmare a autosesizării în urma unor noi informații cu privire la suspiciuni de plagiat în teza de doctorat a Dl. Lucian Bode.
Concluzia analizei este că suspiciunile de plagiat se confirmă în marea lor majoritate.
În lipsa posibilității legale de a aplica sancțiuni disciplinare unei persoane care nu este membru al comunității academice, Comisia ii solicită corecturi la teză și retragerea cărții publicate pe baza tezei, și se vor sesiza consiliile naționale (CNATDCU/Consiliul Național de Etică a Cercetării) pentru demersuri suplimentare, în condițiile legii.

https://news.ubbcluj.ro/punctul-de-vedere-al-ubb-cu-privire-la-teza-de-doctorat-a-domnului-lucian-bode/


(1) Se confirmă și alte abateri de la etica cercetării decât cele reclamate anterior și analizate de
Comisie – plagiat și citare defectuoasă sau incorectă.
(2) Abaterile etice constatate sunt suficient de importante pentru a concluziona că teza este
profund viciată.

https://www.ubbcluj.ro/ro/despre/organizare/files/etica/Hotararea_1_2023_a_Comisiei_de_Etica_comunicat.pdf

Edited by pasilla, 11 January 2023 - 15:42.


#44
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpasilla, on 11 ianuarie 2023 - 15:39, said:

În lipsa posibilității legale de a aplica sancțiuni disciplinare unei persoane care nu este membru al comunității academice, Comisia ii solicită corecturi la teză și retragerea cărții publicate pe baza tezei, și se vor sesiza consiliile naționale (CNATDCU/Consiliul Național de Etică a Cercetării) pentru demersuri suplimentare, în condițiile legii.
Puţină răbdare, se adoptă legea învăţământului acuşica, i se taie nasul lui cnatdcu ăsta :)

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu mai conteaza.
Pentru mine s-a facut dreptate.

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Ar trebui mers mai departe. Coordonatorul tezei de doctorat a fost Adrian Ivan, seful scolii de spionaj din Romania: rectorul academiei SRI. Pai asta si-a dat acordul la plagiatul lui Bode. Un profesionist desavarsit pus sa pazeasca siguranta nationala.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si eu sunt curios daca domnul in cauza va mai avea dreptul sa fie coordonator de doctorate.

#48
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 16:55, said:

... Adrian Ivan, seful scolii de spionaj din Romania: rectorul academiei SRI.
Șeful scolii de spionaj din ro e un Ivan?!?
Mno, nici nu știu de ce ma mir*...


#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpasilla, on 11 ianuarie 2023 - 17:01, said:

Si eu sunt curios daca domnul in cauza va mai avea dreptul sa fie coordonator de doctorate.
UBB n-ar fi declarat teza plagiata, daca domnul Ivan nu se asigura ca nu se atinge nimeni de el. Probabil Bode va fi sacrificat, toata lumea fericita si gata.

Edited by Bursul, 11 January 2023 - 17:11.


#50
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Dpmdv s-a ajuns prea departe cu țircul asta legat de diplome, plagiate și rahaturi de analize 2 bani.

Daca omul ii bun pe ce face lasati-o dracului de diplomă, iar bășinoasa aia de Șercan n-ar fi rău să-și găsească un bărbat ceva să-si mai mananace și ea energia. Că o folosește tot scormonind pe unul și pe altul in cur.

Domnul Bode sper sa aibă puterea și inspirația să corecteze ce e de corectat asa cum a sugerat și UBB-ul și asta e.

Edited by Bucifon, 11 January 2023 - 18:34.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBucifon, on 11 ianuarie 2023 - 18:33, said:

Domnul Bode sper sa aibă puterea și inspirația să corecteze ce e de corectat asa cum a sugerat și UBB-ul și asta e.
Daca dispare definitiv din spatiul public, atunci poate primi nota 5/10

#52
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBucifon, on 11 ianuarie 2023 - 18:33, said:

Domnul Bode sper sa aibă puterea și inspirația să corecteze ce e de corectat asa cum a sugerat și UBB-ul și asta e.
Se spala și e ca noua :)

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Deci, ca rezumat, UBB s-a făcut de cacao,  legea învățământului se dorește a fi votată curând, Bode a deschis proces că justiția 'ie independentă'.

#54
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,616
  • Înscris: 10.08.2009
Solutia e simpla, doctoratul sa nu mai aduca beneficii salariale sau avantaje la angajare.
Din pacate ii ftm in gura pe aia 5 % care il fac pe bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate