Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Prima data in Bulgaria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 28 iulie 2021 - 22:32, said:

Uneori si shopska are ardei copt ...

Păi aia am spus și eu când am zis "sporadic". Și nu doar ardei simplu, ci ardei capia.

Ce zic eu e că pentru a fi sigură că are ardei capia copt, atunci ceri selska. Dacă ceri șopska riști să nu aibă. Și de obicei nu are.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 July 2021 - 22:40.


#20
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View PostStryker_9, on 28 iulie 2021 - 16:38, said:

Doua persoane, cu masina, 12 nopti in septembrie cu plecare din Tm. Cam asta ar fi introducerea.
In ultimii ani am fost mai mult prin Sithonia, anul asta pas, din pacate.
Cerintele sunt deja cele clasice, plaja faina, lume nu foarte multa, ceva terase, taverne interesante. Nu am in vedere all inclusive sub nicio forma, probabil rezervare prin airbnb. In sithonia mergeam in fiecare zi la alta plaja, nu imi place sa stau doar intr-un loc.
Am citit din threaduri dar am zis sa imi fac totusi si unu al meu. Deci cam ce recomandari ati avea ?
Multam anticipat.
Eu as imparti cele 12 nopti. Șase nopti doar cazare in zona Kranevo, care mie mi se pare că seamănă un pic cu Grecia, este totul mai rural, mai necomercial. Vă recomand să mâncati la Restaurant Izvora din Kranevo,  apoi puteti face o plimbare în Balcic,  seara faleza de acolo are un farmec aparte, recomand Terasa Deva. Următoarele 6 nopti aș merge in Nisipurile de Aur sau Sunny Beach. Dacă alegere este Sunny Beach nu aș rata o vizită la Nesebar. Pentru ultimile șase nopți aș lua  demipensiune sau de ce nu și  all inclusive, cred că ar trebui ca niciodată să nu spui niciodată, poate fi plăcută și o asfel de vacanță. Noi anul trecut am fost in Sithonia, in Sarti, dar anul acesta in august vom merge in Sunny Beach cu demipensiune. Mie imi place și in Bulgaria, deși drumul este și până acolo destul de lung deoarece și noi suntem din vestul țării.

Edited by AlinaFulg, 28 July 2021 - 23:15.


#21
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Probabil tot prin Serbia - ai avantaj autostrada - eu pe 2 iulie (din Severin) am prins in vama sute de mașini cu numere De, Be... adică turci iar după vama am mers vreo ora pe drum de pământ (10-15 km) - se lucrează... La întoarcere am preferat Nicopol-TrMagurele că trebuia sa ajung in Craiova din Tsarevo.

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bulgaria are un litoral imens si foarte frumos, iar in septembrie este o perioada foarte buna. Ce as face eu:
- cazare Kavarna - oras mic, de unde poti vizita plajele salbatice de la Krapets si imprejurimile, Tyulenovo, capul Kaliakra. La Balgarevo ai o ferma de melci, la Dalboka una de scoici. Spre sud poti vedea Balcicul, Albena.
- cazare Obzor - oras-statiune mic, vezi Kamchia, Scorpilovtsi, care sunt salbatice, vezi Irakli, capul Emine, Sunny Beach, Sveti Vlas, Nessebar, Burgas si plajele si statiunile mici de la sud de Burgas.

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006
Sunny Beach.
Cazare doar cu mic dejun inclus.

Edited by marius.bunu, 29 July 2021 - 07:28.


#24
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Noi am fost anul trecut in Obzor, acum doi ani in Nessebar, tot in septembrie, cam din 7 sept. Anul acesta am rezervat la Sveti Vlas, din 5 sept.
Nessebar este foarte frumos de vizitat, la fel si Burgas, ai atmosfera greceasca, daca nu ar fi fost limba vorbita as fi zis ca sunt acolo. Fiind mai in sud, vremea a fost foarte buna, o singura zi am prins cu nor de ambele dati, cand am vizitat imprejurimile, apa calda, neaglomerat. La Obzor ai o faleza lunga pentru plimbare, doua parculete cu verdeata, plaja foarte mare. Am pus poze la topicul dedicat. Noi am rezervat prin booking, dar cauta cazare cu parcare, parcarea poate fi o problema. Daca te decizi la una din cele doua, iri pot recomanda pe privat unde am stat noi, nici noi nu agreem all inclusiv. Pentru noi, Bulgaria este al doilea concediu din an, dupa Grecia, si este un concediu de odihna. Cum a mai spus cineva, nu asemana cu Grecia, nu poti face plaja in fiecare zi in alta parte.

#25
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postrinaldoparaipan, on 28 iulie 2021 - 17:47, said:

Recomand cu caldura Sozopol.Chiar acum sunt aici, e splendid.
Atentie, terasele de pe riviera au niste preturi gen Mamaia.Peisajul si atmosfera sunt ca in Grecia , dar...
Sunt o gramada in orasul nou, langa plaja Harmanite, la un sfert de pret si mancare super.

Hai ca asta e tare cu faptul ca Sozopol e pitoresc, splendid si ca orasele din Grecia :))))Ati baut gaz?

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Da' tu ai fost vreodata in Sozopol sau doar ai trecut prin el? Daca ai fost, poti pune niste fotografii? Multumesc....

#27
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Balanta inclina spre Sozopol acuma, i-a cazut cu tronc consoartei :) . Desi nu prea se incadreaza in cerintele ce le-am expus la inceput. A auzit careva de hotel Onegin,cica ar fi foarte aproape de plaja Harmanite ?


#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Sozo este mai liniștit, mai puțin comercial fata de Nessebar. Dar în drumul vostru merita sa vizitați și Nessebarul. Sau stați o zi acolo pentru plaja și vizitare plus masa la vreo taverna. Citește topicul despre Sozopol

#29
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostStryker_9, on 29 iulie 2021 - 11:06, said:

A auzit careva de hotel Onegin,cica ar fi foarte aproape de plaja Harmanite ?
Am trecut pe langa el de cateva ori.
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Cum stai cu fata la hotel, in partea stanga se face o straduta. In 5 minute esti la plaja.
Foloseste Google Maps si plimba-te prin oras, filmarile sunt din 2019. Am vazut ca nu aveti mic dejun inclus. Aveti un Lidl, la 10-15 minute de mers pe jos. Legume si fructe proaspete aveti pe strada paralela cu plaja Harmanite.

Edited by florinbad, 29 July 2021 - 12:16.


#30
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
O varianta de cazare f buna in Bulgaria sunt complexele de apartamente. Am prins anul trecut un apartament in Byala, cu o terasa enorma agatata fix deasupra plajei, la vreo 60 eur pe noapte. La mijloc de august. Complexul e pe booking, dar nu si apartamentele de care zic, cu vedere completa la mare. Daca este cineva interesat am doua nr de telefon de acolo. Si in Shkorpilovti un mega complex din asta, partial functioneaza ca hotell cu allIncl, in rest inchiriaza apartamente - aici plaja este f frumoasa, mie mi-a placut mult. Ca preturi un pranz in 3 50-max 60 leva, seara daca luam peste si vin ne ducea si spre 90.

#31
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Salut,
Ma intorc maine din Nessebar catre Bucuresti (oprire de 1 seara in drum spre casa). Pe unde e mai bine sa vin?
Negru Voda - Constanța - Buc via A2
sau
Ruse - Giurgiu - Bucuresti?

In BG am venit prin Vama Veche ca facusem un scurt popas la noi la mare.



#32
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postalexneo, on 01 august 2021 - 09:41, said:

Salut,
Ma intorc maine din Nessebar catre Bucuresti (oprire de 1 seara in drum spre casa). Pe unde e mai bine sa vin?
Negru Voda - Constanța - Buc via A2
sau
Ruse - Giurgiu - Bucuresti?

In BG am venit prin Vama Veche ca facusem un scurt popas la noi la mare.
Ruse - Giurgiu - Bucuresti ce naiba să cauți la Negru Vodă și cu atât mai mult la Constanța. E mult mai lungă orice variantă care presupune trecerea Dunării pe la Cernavodă vs. Ruse cu atât mai mult că vii de la S de Varna.
https://www.google.c...6601365!3e0!5i1

#33
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Stiu sunt 100km in plus, dar e mai multa autostrada.
Mi-e teama sa nu prind blocaj in trafic la Ruse la pod. Am stat de multe ori cand ma intorceam din Grecia.
Pe Google maps e doar 30 min diferenta de timp

Edited by alexneo, 01 August 2021 - 11:10.


#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
In timpul saptamanii nu este aglomeratie in vama Ruse. Doar sambata si duminica sunt timpi mari de asteptare.

#35
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Prin Bulgaria se circulă foarte lejer pe DN-uri, nici comparatie cu aglomeratia din Romania. De fapt am mers de 2 ori la munte, vara, in Bulgaria traversand practic toata Bulgaria de la N la S. Ai vazut ca a doua varianta e traversarea cu bacul de la Silistra, nu stiu insa cat costa si cat de dese sunt bacurile. Am fost acolo in 2006 cand se trecea Dunarea prin Romania, cu bac romanesc, nu trecere intre tari Silistra-Chiciu ca acum. Si pe A2 si la Ruse depinde ziua si ora cand treci, eu nu am prins aglomerat. Daca te uiti pe harta vezi ca orice ruta prin Dobrogea romaneasca presupune un ocol major in km pe care nicio autostrada nu il compenseaza.

#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Bacul de la Chiciu a ajuns la 70 de lei. Mai e cel de la Aydemir Bulgaria tot pana la Chiciu dar la cca 100 de metri unde este și PCTF. Asta era 40 de lei în primăvara dar te duce la vreo câțiva kilometri la vest de Silistra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate