Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Prima data in Bulgaria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Doua persoane, cu masina, 12 nopti in septembrie cu plecare din Tm. Cam asta ar fi introducerea.
In ultimii ani am fost mai mult prin Sithonia, anul asta pas, din pacate.
Cerintele sunt deja cele clasice, plaja faina, lume nu foarte multa, ceva terase, taverne interesante. Nu am in vedere all inclusive sub nicio forma, probabil rezervare prin airbnb. In sithonia mergeam in fiecare zi la alta plaja, nu imi place sa stau doar intr-un loc.
Am citit din threaduri dar am zis sa imi fac totusi si unu al meu. Deci cam ce recomandari ati avea ?
Multam anticipat.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
bulgaria = mare multa, plaja putina Posted Image
aia cu alta plaja in fiecare zi, n-ai unde s-o aplici!
iar in septembrie... e foarte posibil sa fii singur pe plaja... deja noptile sunt racoroase...
locatiile bune sau care merita, sunt deja rezervate...
in septembrie e foarte posibil sa nu mai poti ajunge nici in bulgaria.

Quote

Nu cauta Grecia (Sithonia) in Bulgaria ca nu ai sa o gasesti si te intorci dezamagit.
corect!
dar nici preturile din bulgaria nu le gasesti la greci.

atat ca bulgaria/turcia sunt mai accesibile daca locuiesti in zona de sud.

Edited by apocalipsul, 28 July 2021 - 17:06.


#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Nu cauta Grecia (Sithonia) in Bulgaria ca nu ai sa o gasesti si te intorci dezamagit.

In Bulgaria ai doua variante:
1. Cazare la hotel in statiuni cu AI sau fara, puteti foarte bine sa mancati la diverse terase/restaurante
2. Sistem mai rustic cu cazare in camping sau in diverse sate.

Plajele nu difera atat de tare intre ele, marea tot Marea Neagra este, plajele cu nisip, mai difera textura nisipului si peisajul din spate, poti avea deal/padure sau campie.

In septembrie e cu dus si intors daca prindeti vreme de plaja si baie in mare, s-ar putea in unele zile da, in altele ba.

Edited by mdt, 28 July 2021 - 17:07.


#4
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
In Grecia in anii anteriori doar in septembrie am fost, vremea a fost de vis.
Nu am specificat, 1 septembrie as vrea sa fie prima noapte de cazare, deci nu cred sa prind vreme chiar asa nasoala.
Clar ca-s diferente destul de mari intre cele 2. Am fost si in Croatia, Muntenegru, daca nu era faza cu restrictiile nu m-as fi gandit la Bulgaria.

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Diferenta este ca intre litoralul din Croatia, Muntenegru, Grecia si restul continentului este un lant de munti si asta face diferenta intre zona de clima mediteraneana si cea de clima temperata. In Bulgaria este clima temperata, ca si la noi. De aici si diferentele de vegetatie dar si diferenta privind starea vremii in septembrie.

Uita-te la Nessebar si Sozopol; sunt orasele pitoresti, au si plaja si ma gandesc ca gasesti si cazare pe Airbnb.

Edited by mdt, 28 July 2021 - 17:40.


#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 13.02.2006
Recomand cu caldura Sozopol.Chiar acum sunt aici, e splendid.
Atentie, terasele de pe riviera au niste preturi gen Mamaia.Peisajul si atmosfera sunt ca in Grecia , dar...
Sunt o gramada in orasul nou, langa plaja Harmanite, la un sfert de pret si mancare super.

#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Am fost de multe ori la mare în septembrie și în Bulgaria și în România, prima jumătate a lui septembrie e vremea foarte bună și apa caldă. Dar nu aș compara Bulgaria cu Grecia ci cu România, Grecia e un pic altfel. În Grecia ai vreme bună chiar și în primele zile din octombrie. Iar stilul de cazare și masă e diferit, Bulgaria se aseamănă mai mult cu România decât cu Grecia.

#8
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View Postmdt, on 28 iulie 2021 - 17:30, said:

Diferenta este ca intre litoralul din Croatia, Muntenegru, Grecia si restul continentului este un lant de munti si asta face diferenta intre zona de clima mediteraneana si cea de clima temperata. In Bulgaria este clima temperata, ca si la noi. De aici si diferentele de vegetatie dar si diferenta privind starea vremii in septembrie.

Uita-te la Nessebar si Sozopol; sunt orasele pitoresti, au si plaja si ma gandesc ca gasesti si cazare pe Airbnb.

De Obzor si Cajka ce parere ai ?

#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Nu am fost dar poate iti raspunde altcineva.

Poate iesi un concediu reusit in Bulgaria daca va stabiliti o baza buna iar in posibilele zile mai reci va plimbati. Ar fi de vizitat Balcic, Nessebar si Sozopol, capul Kaliakra, manastirea Aladja, chiar si orasele mai mari, Varna si Burgas. Ar mai fi rezervatia naturala Pobitite Kamani; plaja Bolata este si ea intr-un golf frumos.

Noi am fost anul trecut in concediu in Bulgaria tot din cauza pandemiei dar cele din lista de mai sus le-am vizitat de-a lungul vremii, in concedii mai vechi sau in week-end-uri.

O sugestie mai ales daca aveti copii - noi am fost anul trecut o dupa amiaza in aquapark-ul Aquamania din Albena, a fost un mare succes, curat, tobogane faine, s-au distrat fetele foarte bine. De fapt ne-am distrat toata familia :)

Cat priveste cazarea noi cand am fost in concediu “plin” de doua ori am avut hotel cu mic dejun, o data cu demipensiune iar cand mergem doar pe week-end ne luam cazare (pensiune/minihotel) cu mic dejun. Cand am avut demipensiune simteam ca pierdem toata distractia, mancarea de la hotel fiind sub ce am fi putut manca la restaurant/terasa. Si pana la urma face si asta parte din farmecul vacantei, sa iti alegi unde mananci.

Anul trecut am mancat scoici foarte bune, proaspete si bine gatite la multe restaurante cu exceptia locului celebru “Dalboka” unde suntem clienti de vreo 10 ani dar calitatea, cantitatea si serviciul au tot scazut in timp spre deosebire de preturi care au crescut. Nu mai calcam pe acolo.

Pestele (dorada si lup de mare, numit la ei lavrak) sunt si ele mereu proaspete si bine pregatite la gratar. Mai au si diverse feluri traditionale (gatite in vase de lut sau pe plita incinsa) si e interesant sa le incerci. Salata lor traditionala shopska cam place tuturor.

Edited by mdt, 28 July 2021 - 19:04.


#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Stai in Timisoara si mergi tocmai in Bulgaria?  Sa ce, sa stai langa shaormarul din sectorul 3? Mergi linistit in Croatia sau Albania

Edited by carturarulobosit, 28 July 2021 - 19:12.


#11
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Eu am rămas cu o mare mirare... cum a ajuns o salata sa coste cat un fel principal! :)
Am stat 6 zile la Tsarevo și am cheltuit ca în Grecia... e drept că am ajuns neplanificat.
In rest toate bune - te poți simți că în orice concediu "la mare"... dar s-au cam dus mirajul bugetului redus :)

Edited by dansysro, 28 July 2021 - 20:06.


#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansysro, on 28 iulie 2021 - 20:04, said:

... Am stat 6 zile la Tsarevo și am cheltuit ca în Grecia ...

Foarte ciudat. Totdeauna în Bulgaria am cheltuit pe mâncare pe jumătate față de Grecia.
Am impresia că v-ați dat voi în bărci. Sau v-ați pus pe îngrășat sau pe îmbătat, altfel nu-mi explic.


Sănătate și tcb !

#13
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
@mdt, multam de raspunsuri. Pentru mine partea gastronomica e foarte importanta in concediu, deci demipensiune sau allinclusive nici vorba. Șopska mananc des si pe la sarbi si la carciuma, nu e o noutate :)  Clar ca o sa vreau sa vizitam cat mai multe locuri si daca e vreme buna.

@dansysro, pana la urma e important ca raportul pret/calitate sa fie ok, nu caut neaparat cele mai mici preturi


@carturarul, in Croatia am fost de cateva ori. Mai schimb peisajul. Albania e pe lista, in viitorul apropiat, clar.

Traseul, ma gandesc ca pe la sarbi e cel mai ok ?

#14
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
(3 pers) In Grecia dădeam 35-45 euro la o masa... in Bg cam 70 leva peste tot...
Singura diferență a fost că la Bg am luat mereu și câte 2 deserturi...
Suntem cumpătați - masa e strict utilitara :)

Vama Kalotina (srb-bg) eu n-aș recomanda... dar și să mergi prin Ro până la Vidin sau Tr.magurele ... grea alegere

Edited by dansysro, 28 July 2021 - 22:00.


#15
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdansysro, on 28 iulie 2021 - 21:54, said:

(3 pers) In Grecia dădeam 35-45 euro la o masa... in Bg cam 70 leva peste tot...
Singura diferență a fost că la Bg am luat mereu și câte 2 deserturi...
Suntem cumpătați - masa e strict utilitara :)

Vama Kalotina (srb-bg) eu n-aș recomanda... dar și să mergi prin Ro până la Vidin sau Tr.magurele ... grea alegere

Si totusi tu ce-ai alege ? :)

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Daca pleci dinspre Timisoara spre Bulgaria la inceput de septembrie nu va mai fi trafic de turci din Germania spre tara natala ci inapoi. Deci la dus ma astept sa fie lejer prin Serbia.
De fapt si prin Romania ar trebui sa fie Ok ne mergand in week-end.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostStryker_9, on 28 iulie 2021 - 21:47, said:

... Șopska mananc des si pe la sarbi ...

Eu totdeauna în Bulgaria prefer selska salata. Adică salată țărănească. E mai bună decât șopska, fiindcă are și ardei capia copt în compoziție. Șopska nu are, deși am întâlnit sporadic.
Oricum, cere selska și nu dai greș.


Sănătate și toate cele bune !

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Uneori si shopska are ardei copt. Mai variaza :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate