Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

izolație termică mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
costin.belea

costin.belea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2007
Salutare prieteni,
aflat intr-o dilema, după zeci de ore de citit și discuții cu prea multe firme, vin către voi cu rugămintea de a ma ajuta cu un sfat, in special către cei care au trecut prin situația mea.

Trebuie sa fac izolația termică a mansardei.
suprafața aproximativa 110 mp

In suprafața am inclus acoperișul, intr-o singura apa și 2 pereți laterali.
Acoperișul are căpriorii de 8 cm, astereală de lemn (cam rară), folie, lemn și țigla metalica.
Pereții laterali au structura de lemn de 10cm, OSB, izolatie exterioara de polistiren și decorativa. Ambii pereți laterali au câte o fereastra termopan.

Care credeți ca este cea mai buna soluție de izolatie.

am auzit, citit, primit, etc informații contradictorii.
Vata minerală e toxica!
Polistirenul este cel mai prost!
Spuma este chimie pura care emite vapori toxici!
Celuloza este prea grea.

Alții mi-au explicat ca trebuie sa permi vaporilor de apa sa migreze in exterior, alții ca nu trebuie. Și tot așa.

Practic, as fi optat pentru spuma, dat fiind ușurintă aplicării.
Acum, după atâtea cercetări, nu mai știu.

Voi cei care v-ați izolat mansarda, ce ați folosit și de ce?

mulțumesc



#2
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cel mai simplu e perete dublu facut la interior si la acoperis si la peretii laterali. Din rigips cu interior plàci din vatà mineralà. Grosime aprox 10cm.

#3
costin.belea

costin.belea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2007

 Ger0nimo, on 27 iulie 2021 - 22:15, said:

Cel mai simplu e perete dublu facut la interior si la acoperis si la peretii laterali. Din rigips cu interior plàci din vatà mineralà. Grosime aprox 10cm.

poți sa îmi spui componenta de la exterior la interior? Multumesc

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
vata, folie bariera de vapori ( daca nu are deja vata preaplicata ), profile si placi de gips carton.

#5
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 costin.belea, on 27 iulie 2021 - 22:18, said:

poți sa îmi spui componenta de la exterior la interior? Multumesc

Pe tavan si peretii laterali fixezi structura pentru urmatoarea foaie de rigips, profile C din tabla tipic rigips. Se fixeaza cu cleme specifice. Distanta dintre profile, cat sà permita sà intre intre ele placa de vata minerala. Si aceste plàci se fixeaza, in special pe plafon.  Deasupra a tot intinzi foile de rigips.
Trebuie putina indemanare mai ales  daca ai diferite planuri, pereti neuniformi, etc.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
daca astereala e rara pune un rand de osb, cel mai subtire, intre capriori. Inchide bine de jur imprejur. Pune spuma de polistiren la imbinari.
N-o sa stii de ce dar o sa-ti fie bine.
La tavan 40 cm de vata. Doua randuri de rigips.

#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Spuma

Attached Files



#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
eu mansarda am facut asa
celuloza la dusumea,osb si parchet,pereti la terali si tavanul am pus vata bazaltica de 10 si osb,casa izolata cu vata tot de 10,zidul din caramida de 40 parca,e o caramida veche zidita invers(nu am facut eu asta)
la mansarda nu am incalzire,iarna am 4-5 grade,in functie de cat este de frig

#9
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Off topic...si nu prea..

Apropo de OSB....mi-am placat Casuta de Gradina...cand mi-am facut prima data Bugetul...OSB de 8 mm...~ 40 lei...
Acum am dat 105 lei pe placa...poate va ajuta sa va faceti calculele..

Edited by Adrianradu, 28 July 2021 - 09:09.


#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, au luat-o razna preturile. peste noapte. Nu-s ce naiba s-a intamplat. daca erau asa cand m-am apucat, renuntam.... la 3/4 din casa. faceam o coliba.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 costin.belea, on 27 iulie 2021 - 22:04, said:

Alții mi-au explicat ca trebuie sa permi vaporilor de apa sa migreze in exterior, alții ca nu trebuie. Și tot așa.
1. Dinspre interiorul casei catre izolatie trebuie sa BLOCHEZI cat de bine se poate migrarea vaporilor. Pentru asta se monteaza bariera de vapori, materiale IMPERMEABILE la vapori.

2. Dinspre izolatie catre exterior trebuie sa permiti migrarea vaporilor (pentru uscarea izolatiei de la umiditatea care mai scapa de bariera de la pct. 1)

Izolatia te ajuta si vara si iarna.
Grosimea ideala a izolatiei este 40 cm. Cu cat te apropii mai mult de asta, cu atat mai bine.

Cel mai bun material este vata bazaltica. Izoleaza si termic si fonic si are cel mai bun comportament la foc.

Eu am pus 10 cm polistiren expandat grafitat intre capriori si inca 10 cm polistiren expandat grafitat transversal sub capriori. Apoi bariera de vapori si rigips.
Am pus polistiren pentru ca n-am gasit in timp util echipa care sa fie dispusa sa lucreze cu vata si venea iarna peste mine...
Imi pare rau ca n-am pus grosime dubla.

Edited by kolfleading, 28 July 2021 - 10:43.


#12
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 kolfleading, on 28 iulie 2021 - 10:40, said:


1. Dinspre interiorul casei catre izolatie trebuie sa BLOCHEZI cat de bine se poate migrarea vaporilor. Pentru asta se monteaza bariera de vapori, materiale IMPERMEABILE la vapori.

2. Dinspre izolatie catre exterior trebuie sa permiti migrarea vaporilor (pentru uscarea izolatiei de la umiditatea care mai scapa de bariera de la pct. 1)

Izolatia te ajuta si vara si iarna.
Grosimea ideala a izolatiei este 40 cm. Cu cat te apropii mai mult de asta, cu atat mai bine.

Cel mai bun material este vata bazaltica. Izoleaza si termic si fonic si are cel mai bun comportament la foc.

Eu am pus 10 cm polistiren expandat grafitat intre capriori si inca 10 cm polistiren expandat grafitat transversal sub capriori. Apoi bariera de vapori si rigips.
Am pus polistiren pentru ca n-am gasit in timp util echipa care sa fie dispusa sa lucreze cu vata si venea iarna peste mine...
Imi pare rau ca n-am pus grosime dubla.

Vezi vreun dezavantaj polistiren (grafitat) Vs vata bazaltica? Au coef de transfer termic asemanator? Cum se comporta polistirenul dupa ani de stat la temperaturile verii?

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Ca Castelul Bran, on 28 iulie 2021 - 11:09, said:

Vezi vreun dezavantaj polistiren (grafitat) Vs vata bazaltica?
Izolarea fonica si comportamentul la foc. Vata bazaltica sta mult mai bine.
Polistirenul nu izoleaza fonic aproape deloc. La mine nu-i problema pentru ca mansarda este camera tehnica si atelier de bricolaje, dar daca e sa fie vreun dormitor la mansarda, ar fi mai bine sa pui vata bazaltica pentru antifonare.

 Ca Castelul Bran, on 28 iulie 2021 - 11:09, said:

Au coef de transfer termic asemanator?
Mai bun la polistiren.

 Ca Castelul Bran, on 28 iulie 2021 - 11:09, said:

Cum se comporta polistirenul dupa ani de stat la temperaturile verii?
Probabil similar cum se comporta pe fatade.

#14
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008

 costin.belea, on 27 iulie 2021 - 22:04, said:

Salutare prieteni,
aflat intr-o dilema, după zeci de ore de citit și discuții cu prea multe firme, vin către voi cu rugămintea de a ma ajuta cu un sfat, in special către cei care au trecut prin situația mea.

Trebuie sa fac izolația termică a mansardei.
suprafața aproximativa 110 mp

In suprafața am inclus acoperișul, intr-o singura apa și 2 pereți laterali.
Acoperișul are căpriorii de 8 cm, astereală de lemn (cam rară), folie, lemn și țigla metalica.
Pereții laterali au structura de lemn de 10cm, OSB, izolatie exterioara de polistiren și decorativa. Ambii pereți laterali au câte o fereastra termopan.

Care credeți ca este cea mai buna soluție de izolatie.

am auzit, citit, primit, etc informații contradictorii.
Vata minerală e toxica!
Polistirenul este cel mai prost!
Spuma este chimie pura care emite vapori toxici!
Celuloza este prea grea.

Alții mi-au explicat ca trebuie sa permi vaporilor de apa sa migreze in exterior, alții ca nu trebuie. Și tot așa.

Practic, as fi optat pentru spuma, dat fiind ușurintă aplicării.
Acum, după atâtea cercetări, nu mai știu.

Voi cei care v-ați izolat mansarda, ce ați folosit și de ce?

mulțumesc

salut,

dacă acoperișul are căpriori de 8 cm, înseamnă ca te-au cam furat meșterii la materiale, ori te-ai zgârcit. Exclud ca structristul a dat soluția cu 8 cm grosime.

Mai e o varianta:

tigla metalica
sipci
folie anticondens
astereala
capriori
+ extensie căpriori minim 5 cm
+ fibre de lemn injectate la 35 kg/m3 = 4,55kg/m2
+ bariera de vapori activa
structura rigips și apoi plăcile de rigips.

cost, undeva la 55 de lei/mp la partea de termosistem
nu o sa fie grozav.... dar, nu ai o greutate suplimentară prea mare și vei beneficia de o defazate termică de aproximativ 8 ore, la grosimea asta.

Sfatul meu e sa mai măsori o data capriorii, sau sa dai distanta exactă dintre reazame.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
în ultimul moment, când terminasem de pus scândura acoperișului peste casă (P+M) mi-a venit ideea salutară:
-am pus, în loc de tablă chioară, panouri sandwich cu poliuretan de 5 cm
-sub scândura acoperișului am pus polistiren de 10 cm
-sub polistiren am pus OSB
-apoi am închis cu rigips un strat de aer între 20 cm și 60 cm (în funcție de geometria acoperișului)

mă pot lăuda că am casa la care se topește cel mai târziu zăpada de pe acoperiș :)

PS: acum, cu mintea cea de pe urmă, aș pune panouri de 10 cm grosime!

PPS: panourile vin și cu alt motiv de bucurie: când plouă NU se aude răpăiala pe tablă
având în vedere că la mansardă am dormitoarele...

#16
costin.belea

costin.belea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2007
salutare tuturor și va mulțumesc pentru sfaturi!
am lipsit o perioada și nu am avut timp sa verific toate mesajele și sa răspund eventualelor întrebări.
@claudiu_1 - căpriorii au 8 cm. casa nu e construită de mine, așa am cumpărat-o și nici nu am proiectele inițiale. exista la 2/3 din distanta între coama și streașina un scaun făcut din lemn de 10x10.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate