Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplificator pentru Monitor Audio Silver 100

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Ce amplif recomandati pentru MA Silver 100?
As prefera Sh.
Am deja Nad 326bee, Onkyo 8450 si Nad 3240, dar as incerca si altul.

#2
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
De ce ai incerca si altul? Merge cu oricare din ele si sunt niste boxe usor de condus. Nu cred ca obtii nimic schimband amp-ul. E ceva ce te deranjeaza, sau ce?

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu ai ascultat, undeva, boxele alea si ti-au placut?

Raspunsul este foarte important pentru ca s-ar putea , pur si simplu, sa nu-ti placa boxele.

#4
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
@Notsure - Am momente cind nu imi place ce aud. Nad-ul vechi il tineam de back-up, o sa il vand, iar 326 suna usor infundat, dar un pic mai clar decit 8450, mai crisp cu inalte pronuntate, poate prea metalic, daca pot spune asa. La 8450 pare ca boxele au un val, desi sunetul cred ca e mai cald.
Imi pare ca ceva nu e in regula.
Senzatia am avut-o cind m-am intors dupa citeva zile acasa si cu Nad-ul suna altceva, nu mai recunosteam sunetul la aceleasi piese, fara schimbarea setup-ului.

@razor01 - Boxele le-am primit.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Incearca un cambridge audio a650 ori a640, cu triangle comete ( care tot sunt mai deschise de felul lor) se aude bestial. Nu se aude deloc strident cum era pe technics dar nici infunfat cum e pe nad sau HK. Inaltele sunt foarte clare si sclipitoare doar ca mai retinute, exact ce trebuie.

Am trecut si eu prin asa ceva. Technics-ul era cum descrii tu Onkyo, cu inalte clare dar cam metalice cateodata iar HK suna placut insa parca cam infundat.

Si boxele sunt tot cam din categoria aia de sunet ca si MA.

#6
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Exista un motiv pentru care nu prea face nimeni boxe pe 2 cai cu tweeter si mid-bass de 20cm.

Citisem mai demult despre Silver 100 dar nu imi mai aduc aminte unde, zicea cineva ca au inalte excelente, bass super dar nu stiu sa cante medii f bine.

Posibil sa auzi (de fapt sa nu auzi) chestia asta.

Nad-urile si Onkyo-ul tau sunt amplificatoare f misto, nu e de la ele problema, mai ales ca ai testat cu 3 diferite.

View Postvinciun, on 22 iulie 2021 - 20:42, said:


Am trecut si eu prin asa ceva. Technics-ul era cum descrii tu Onkyo, cu inalte clare dar cam metalice cateodata iar HK suna placut insa parca cam infundat.


Eu am 4 Onkyo-uri Integra dintr-alea cu 4 finali SanKen gigantici cum are si el si nu sunt cu inalte clare/pronuntate si nici metalice, sunt putin mai indulcite si mie imi plac exact asa. Mediile si joasele sunt mai prezente si f misto redate.

Revenind la subiect, poti incerca si un Yamaha care accentueaza mediile dar parerea mea ca daca nici cu yamaha nu te satisfac in nici o pozitie prin camera, sa le schimbi daca poti/ cat mai poti.

Yamaha-uri mai ieftine SH ar fi AX530 la gen 350 Ron sau un pic mai scumpe cu 8 finali AX730 la gen 700 Ron sau chiar AX870 daca il gasesti la un pret bun, desi nu cred.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTzur, on 22 iulie 2021 - 23:34, said:

Exista un motiv pentru care nu prea face nimeni boxe pe 2 cai cu tweeter si mid-bass de 20cm.

Nici ei nu prea fac, au experimentat cu Silver 100...

Silver 500 de exemplu, au doua woofere de 20 cm (probabil aceleasi de pe Silver 100) dar le utilizeaza doar pentru bass. Pentru medii au pus separat un difuzor de 10 cm.

Edited by razor01, 23 July 2021 - 00:04.


#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostTzur, on 22 iulie 2021 - 23:34, said:

Exista un motiv pentru care nu prea face nimeni boxe pe 2 cai cu tweeter si mid-bass de 20cm.

Din ce stiu eu, problema ar fi in zona de crossover. Wooferul nu poate fi la fel de rapid ca tweeterul.

Dar si klipsch face pe 2 cai cu woofer de 20.

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ala e mit cu mediile neredate bine. Poti reda si mult dincolo de crossover fara distorsiuni prea mari cu tehnologiile actuale pentru woofere. Problemele sunt dispersia restransa pe woofer in zona de crossover si apoi trecerea brusca la dispersie foarte larga pe tweeter si rezonantele de break-up, dar care de obicei sunt controlate din filtre pana devin inaudibile. Mit e si ideea cu rapiditatea, care a aparut dupa ce am scris mesajul initial.

Boxele alea nu sunt pentru cei slabi de inima. Am avut 2 perechi. Au sunet liniar spre bright si se simte totul pe ele. Plus, e bine sa ai tratament acustic serios, altfel pot deveni deranjante.

Faza cu valul este inevitabila. Si pe LS50 sau B&W sau orice alte boxe bright si cu membrane metalice o sa ti se para sunetul infundat daca treci de la niste boxe si mai bright. Eu cand am trecut la Sennheiser HD650 prima data, am avut un soc la cat de infundat si fara rezolutie imi pareau. Mi-era rusine si sa le vand mai departe, le-am folosit ca ceva temporar, pana iau altele, iar apoi m-am obisnuit cu sunetul. Cand ai sunet mai cald, automat pierzi din rezolutie pe anumite frecvente. Pot fi si mama boxelor. Pe Aria 906, de ex, simteam clar ca lipseste ceva la chitara electrica atunci cand comutam intre boxe, dar te obisnuiesti cu timpul si macar te bucuri ca nu te mai deranjeaza anumite sunete stridente.

Edited by Notsure, 23 July 2021 - 00:20.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostNotsure, on 23 iulie 2021 - 00:10, said:

Ala e mit cu mediile neredate bine. Poti reda si mult dincolo de crossover fara distorsiuni prea mari cu tehnologiile actuale pentru woofere.

Problema nu e ca nu pot reda frecventele ridicate ci ca exista o diferenta prea mare de viteza intre un tweeter si un woofer de 20 cm. Asta am citit-o de la producatori de boxe, nu inventez eu. La fel nu se imperecheaza ok boxe de raft cu woofere de 13cm cu subwoofer cu woofer de 30cm. Nu din cauza frecventelor redate, ca daca ai pune crossoverul la 80 ar fi ok din punctul asta de vedere.

Chiar si din practica mea  observat ca mai greu se impaca subwooferul pe care il am cu boxele triangle. Mereu spuneam, oriunde nu puneam subwooferul, oricum nu selectam crossoverul, se simtea ca sub-ul nu "se lipea", mereu se simtea ca nu e de acolo. Boxele alea aveau bas foarte rapid si precis. Cu boxele actuale subwooferul se integreaza perfect, zici ca asa canta boxele.

Si mai spun multi ca la subwoofer nu conteaza timbrul, ca nu trebuie ales sa se imperecheze cu boxele.

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu am ascultat Silver 100 comparativ cu Silver 200, care are doua woofere de 14cm cu aceeasi constructie. Au crossoverul la diferenta de 100Hz si am ascultat si cu tweeterele taiate, in afara de diferentele de dispersie, nu am observat nimic.

#12
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Mi-am propus de ieri sa merg pe Onkyo tot WE, sa vad ce se intimpla. Am rezolvat si cu reglarea volumului (celalalt topic), revin cu impresii.

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Hai sa vedem ce impresii ai, ca-s curios. Am avut 2 perechi de Silver 100. Si aproape ca ma tenteaza a 3-a, dar sunt niste chestii care inca ma retin.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu as fi mai curios sa aflu cat de mare este diferenta dintre aceste silver 100 si Gold 100. Constructiv par destul de diferite.

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postliviu_s, on 23 iulie 2021 - 17:14, said:

Mi-am propus de ieri sa merg pe Onkyo tot WE, sa vad ce se intimpla. Am rezolvat si cu reglarea volumului (celalalt topic), revin cu impresii.

Ce faci, sper sa nu dai bir cu fugitii

#16
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Un pic de rabdare!

#17
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Set-up folosit pentru MA Silver 100 (poza), boxele montate la cca 40 cm de perete si > 1m fata de peretele lateral, un usor toe-in, axele se intersecteaza in spatele punctului de auditie. Camera 4x7, boxele pe latura de 4.
Sursa: fisiere flac, dsd de pe NAS, web radio (diverse tipuri de posturi)
Player: Compute Module 4 cu Moode 7.3.0 (mpd)
DAC: Topping E30 legat pe usb la CM4
Amplificatoare: NAD 3240, 326BEE, Onkyo Integra 8450. La amplificator am fixat o setare cu cd direct (sau tone defeat) si volumul pe la ora 10.
Initial era pus pe pozitie NAD 326, am facut un test fulger cu NAD 3240. O prima concluzie (chiar daca memoria pe termen scurt e redusa) e ca MA cu 3240 da o scena mai buna decit cu 326, instrumentele se pot identifica mai bine. Am folosit web audio si Dire Straits aici. Mai mult, mi-a ramas parerea ca MA a sunat un pic infundat pe 326.
Am pus 8450 si l-am lasat aproape o ora sa se incalzeasca, fara sursa. Si am inceput un sir de teste cu un playlist cu web radio, Dire Straits (dsd si flac), Eric Clapton, Alan Parson, Diana Krall, Madonna, Sade (toate flac).
Ce am constatat:
- La volum scazut (-10db pe player) parca muzica e moale, lenesa, cu o perdea care acopera boxele. Mai putina energie fata de 326. Sunetele par a fi corecte, clare, insa inaltele (ex cinelul) la unele piese doar se intuiesc (Krall), unele se aud ok (Dire Straits – You and your friend) spre deosebire de web radio unde la unele posturi (Absolut relax, Frequence 3) sunt deranjante (probabil de la stilul de muzica si de la compresie).
- Bas mai putin bubuit decit la 326. Daca cresti volumul incepe sa bubuie (special pe web radio). Aici cred ca e camera de vina, nu boxele.
- La muzica cu putine instrumente (Krall, Eric Clapton Unplugged, Sade), acestea sunt clare. Aud bine contrabasul, pianul, dar uneori vocea acopera instrumentele (Krall). Aici poate fi inregistrarea. Mi-au placut anumite posturi de radio cu muzica veche si putine instrumente.
- La muzica cu multe instrumente (sau multe sunete) iese un ghiveci (muzica noua de pe web radio). Poate cu o exceptie, anumite posturi de radio cu muzica stil lounge/electronica
- Nu prea deosebesc chitara bas in anumite piese, dar poate fi o problema cu auzul meu, ce sa fac, varsta.
Am adaugat teste de joase 20-30-40-50-60hz. 20/30 hz nici nu se aude, se aude la 40, scade la 50, urca la loc la 60hz, daca cresc volumul (-6 db) incepe sa bubuie deranjant, si parca incepe ceva la 30hz sa se auda.
Am ajuns la concluzia ca MA Silver 100 sunt boxe ok, orientate pe muzica linistita, cu atit mai mult pentru ascultare la volum mic cum vreau eu. Scot mult in evidenta mediile. Depinde insa si de amplificator, pare ca nu se pupa bine cu Nad 326BEE. MA cu Onkyo e mai ok decit cu NAD, desi NAD parca e mai energic. Uneori moliciunea de la Onkyo e deranjanta.
Ce pot sa spun (ma asteptam de altfel) e ca daca asculti mai mult timp incepi sa te obisnuiesti si nu mai bagi in seama defectele (nu sunt aici sigur ca defectele sunt reale, nu am comparative). Sunt insa momente in care ai vrea ceva mai bun, desi nu pot sa explic ce. Ca atare am comanadat un Fine Arts A904, pentru teste.
As putea sa fac comparatie din amintiri cu Canton Karat 940 pe care am dat 500 lei sh, cu exceptia basului mai bun pe MA sunt cam la fel.

Attached Files



#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ok, hai sa iti zic si eu, avand in vedere ca am avut 2 perechi, trecute prin 3 amplificari si 2 camere.
Linia de chitara bass se va distinge greu la modul perfect pe absolut orice boxe si amp intr-o camera, pentru ca sunt note complexe sub 200 Hz (frecventa Schroeder) si practic canta camera, nu boxele, e complet diferit fata de ce auzi in casti, in aer liber sau intr-o camera foarte mare (care aduce alte probleme, insa, ecouri etc). Poate nearfield sa faci o treaba daca vrei sa distingi foarte clar linia de bass, sa te duci la 1-2m de ele.
Majoritatea lumii se plange de ele (si in general de Monitor Audio) ca tin vocile prea in spate si sunt acoperite de instrumente, mai ales pe inalte, care multora le par stridente. Aici impresiile tale sunt complet pe dos fata de ce zic multi. Eu cred ca adevarul e undeva la jumatate. Adica, vocile nu mi se par asa de in spate, dar inaltele imi par cam agresive si cam metalice, se disting prea clar si prea metalic. Acum, eu tind sa cred ca asa sunt inregistrarile, ca vorbim de metal la cinel, dar eu prefer ultima vreme niste boxe care redau sub forma de sasaituri catifelate, care nu redau caracterul real metalic al percutiei.
Pe bass, da, sunt usor bubuitoare, dar multe boxe sunt asa in ziua de azi.


Eu am renuntat la ele din cauza inaltelor si mediu-inaltelor. Sunt niste boxe extraordinare daca nu te deranjeaza caracterul metalic si patrunzator al tweeterului. A nu se intelege ca e ceva exagerat, e la fel ca multe alte boxe de pe piata. Am vandut si niste Elac 249 tot din cauza asta, boxe mult mai scumpe.

Apropo, mergi la 2m de boxe si asculta sa vezi daca devine linia de chitara bass mai clara.

Edited by Notsure, 27 July 2021 - 19:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate