Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Deschidere succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Anomis17

Anomis17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2021
Buna ziua,


Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat privind urmatorul caz de succesiune:

Sora bunicii a decedat in februarie 2021, bunica mea fiind singurul mostenitor direct. Am facut rost de aproape toate actele necesare deschiderii succesiunii. Singurul document lipsa este certificatul de deces pentru cea de-a 2 sora a defunctei. Stim locul decesului si o perioada aproximativa (1948-1951). Am luat legatura cu starea civila si cu parohia din orasul respectiv dar din pacate nu au gasit niciun document care sa ateste decesul.

Ce anume este de facut pentru a putea deschide succesiunea la un cabinet notarial?

Multumesc frumos,
Simona

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
trebuie să-ți cauți notarul potrivit

#3
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
si martori.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAnomis17, on 21 iulie 2021 - 11:45, said:

Ce anume este de facut pentru a putea deschide succesiunea la un cabinet notarial?

Simona


Simona, nu mai bine intri in primul cabinet notarial si intrebi acolo ? Daca iti aduc aia aminte de acel certificat, le explici situatia. Stiu ei unde sa te indrume.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru a obtine un duplicat, este necesara o cerere la starea civila de la primaria de la ultimul domiciliu stiut. Notarul ar putea sa inceapa demersurile astea.

Tot notarul poate face rost:
  • ce proprietati are defunctul (ar fi util sa specificati localitatile unde stiti ca a avut)
  • daca exista testament (daca am inteles bine, de la inceputul anilor 2000 sunt arhivate electronic)
  • poate trimite cereri la diverse institutii (ANAF, Primaria de domiciliu, etc) pentru informari (ce obligatii si ce drepturi are de platit sau incasat)
  • etc
Primul lucru privind inceputul succesiunii este sa va programati la un notar si sa semnati cererea de incepere a succesiuni. (programarea este obligatorie, intrucat sunt multe de discutat).

#6
Anomis17

Anomis17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2021
Multumesc frumos pentru raspunsurile oferite. Am luat deja legatura cu un cabinet notarial dar am ramas blocati de acest document lipsa :( Speram ca poate exista ceva in genul unei declaratii pe propria raspundere.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Adica sperai sa iti dam noi aici pe forum solutia asta si nu notarul ? Tu te auzi ce spui ?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Da, asa spera.
Aria de Drept este fix pentru intrebari de genul acesta. Nu toti notarii sunt priceputi sau bine pregatiti. Poate chiar avem pe forum notari sau persoane care au trecut prin asemenea situatii si au rezolvat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate