Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Beci/racitor la nivel cu fundatia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Din pacata, asa am luat casa. Lipit de ea este acest beci/magazie, perete in perete cu baia.
Are un o camera - ca si beci , fara aerisire(nu consideram usa aerisire, cu exceptia a 2 gemulete lipsa de sus; e veche)

Este foarte cald totusi, mai frig ca in casa dar doar cu vreo 5 grade zic eu.



Izolatia e serioasa, pe toate laturile , BCA cu polistiren au total vreo 45 cm grosime, poate 50 .
Problema e lipsa aerisirii.

M-am consultat cu diverse echipe de mereriasi . Cei cu care sunt pe cale sa incep lucrarile au spus sa pun geam chiar langa usa

Din ce am vazut trebuie 2 conducte aeririsre opuse, verticale , care sa aiba si cot la suprafata si un picutator, sau o nisa sa alte conducta pentur colectare apa care curge din condens.


Ce pareri aveti ? Eu m-am uitat si pe ce a zis [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXxI2SvUw3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], un om foarte bine informat, urmaresc de mult.

Stiu ca nu e deloc ideal, dar as vrea sa mai scad temperatura, pe cat posibil, si voiam sa va intreb ,daca credeti ca un geam sau doua opuse, ar echivala cu aceste conducte.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
vrei sa racesti beciul bagand aer cald in el?

#3
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cat de adanc e, si mai ales cat e de la tavanul beciului la suprafata?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu cred ca acela poate fi considerat beci fiind mai mult la suprafata.
Ar necesita izolare peste izolare pentru a satisface cerinta .
Poti incerca un aer conditionat de mica putere pe timp de vara doar pentru a-l transforma in "racitor" sa zicem ca mentii un 17-18 gr, dar te va rupe la consum de energie.

Edited by keta, 16 July 2021 - 18:48.


#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Dacă nu-i sub casă, nu cred că poți face nimic. La mine beciul este îngropat pe jumătate, are izolație și 2 aerisiri, iar temperatura acum este de 24 grade.

#6
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postketa, on 16 iulie 2021 - 18:47, said:

Poti incerca un aer conditionat de mica putere pe timp de vara doar pentru a-l transforma in "racitor" sa zicem ca mentii un 17-18 gr, dar te va rupe la consum de energie.

Un mic aparat de aer condiționat ar putea fi o soluție foarte bună pe timpul verii dacă ar fi alimentat de la panouri solare, cu costuri zero de operare (dar costuri medii inițiale de instalare).

Alternativ, ar putea folosi un puț canadian, îngropând niște conducte în curte și pompând aerul mai rece în cameră, eventual tot cu ajutorul unui panou solar (de o putere mult mai mică decât panourile necesare operării aparatului de aer condiționat).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate