Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Vodafone România scumpește abonamentele de telefonie mobilă

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
382 răspunsuri în acest subiect

#199
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.864
  • Înscris: 20.05.2013

 unknown_35, on 02 mai 2023 - 15:40, said:

Am reusit sa downlodez notificarea .. un 3% in plus, nu e mult, dar au tot fost revizuiri si astea ..

C\Acum serios: cursul de schimb e complet nesimtit - si la orange e la fel, am verificat, e media cursului primelor 3 banci sistemice) ( as prefera sa le platesc in Euro, cumpar la happy h la curs BNR),

In Noiembrie 2022 au modificat pretul abonamentelor cu 3 euro, si al fix si la mobil, si au introdus si o clauza da indexare de 3 % anual, in baza careia imi majoreaza tariful acum..

Posibilitatea de reziliere a fost oferita doar in Noiembrie, pt fraierii ( ca mine) care nu au bagat de seama, ( in SMS nu se specifica valoarea, trebuie sa downlodezi fisierul pt a vedea, ceea ce mi se pare o magarie, si ar merita o amenda de la ANPC) la urmatoarele jumuliri anuale cu 3% nu mai poti face nimic ...

Imi cer scuze, al doilea document atasat e de la abonamentul de internet si TV vodafone. Pt mobil schimbarea a fost facuta in August, tot printr-un SMS, in care au avut grija sa spuna ca va fi internet nelimitat ( nu ma intereseaza am pe abonamentul de la firma) dar au omis sa specifice in SMS restul modificarilor: modificari de clauze contractuale, introducerea faimoasei majorari cu 3% pt inflatie, si multe altele. Daca intereseaza pe cineva pot atasa documentul.

Ce vreau sa subliniez, e ca nu mi se pare OK sa ti se schimbe tipul abonamentului, incluzand pretul lui printr-un SMS in care se mentioneaza doar ce contine pachetul, nu si pretul. E o practica menita clar sa induca in eroare consumatorii comozi, sau care nu stiu/nu pot sa downlodeze un fisier pe telefonul lor mobil.

#200
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 321
  • Înscris: 26.10.2013

 unknown_35, on 02 mai 2023 - 17:43, said:

Au voie sa iti activeze oferte fara acordul tau?


nu au voie, de aceea in ultima parte a scrisorii, scris cu litere mai mici iti spune ca poti Renunta la Serviciile de Abonament fara a plati vreun cost. problema e ca oamenii s-au obisnuit comozi si uita sa se mai uite din cand in cand, de aceea si Providerii profita de aceasta neatentie. si eu am patit la Orange si in urma discutiilor avute cu ei ( mai aveam 1 luna pana la Renegociere Contract ) am decis sa Renunt la Abonament desi era unul Super Bun

#201
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 669
  • Înscris: 09.02.2007
În urma scumpirii de 3% proaspăt adăugată la abonamentul meu, după ce în urmă cu 3 luni am încheiat contract nou (în care scrie despre scumpire) și în urmă cu 22 de zile am primit SMS-ul în care mi se aducea la cunoștință despre scumpire, fără a se preciza cu cât se va scumpi, voi porta numărul. M-am săturat ca la câteva luni să stau să inițiez portare și/sau să contest scumpirea la Vodafone.

#202
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.108
  • Înscris: 04.10.2005
Vezi că dacă portezi acum îți cer justă despăgubire. Au în contract cei 3%

#203
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 165
  • Înscris: 16.03.2018
Poti porta si folosindu-te de motivul micsorarii datelor in roaming. Asta voi face si eu.Voi porta.

#204
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 321
  • Înscris: 26.10.2013

 sarighiol, on 23 mai 2023 - 23:34, said:

În urma scumpirii de 3% proaspăt adăugată la abonamentul meu, după ce în urmă cu 3 luni am încheiat contract nou (în care scrie despre scumpire) și în urmă cu 22 de zile am primit SMS-ul în care mi se aducea la cunoștință despre scumpire, fără a se preciza cu cât se va scumpi, voi porta numărul. M-am săturat ca la câteva luni să stau să inițiez portare și/sau să contest scumpirea la Vodafone.

aceasta scumpire / marire de pret abonament, vad ca este la toti providerii,
zici ca vor sa scape de clienti si toti sa mearga la DIGI unde pretul este FIX Posted Image) dar serviciile!

OFF Topic, tinand cont ca este despre un al Provider



o chestie interesanta care poate ajuta si utilizatorii Vodafone. exact cum spuneam, se pot rezilia contractele Fara a se plati vreo Penalizare numai ca trebuie sa fi atent la Factura, la subsolurile acesteia. vad ca cei de la Orange au notificat abonatii, posibil si Vodafone, dar sa nu fi fost careva atent!

Fișiere atașate


Editat de ser23vl, 24 mai 2023 - 13:02.


#205
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Nu mai deplange serviciile D, nu le mai plange de mila, sunt totusi 5.2 milioane de "necajiti", care sunt mult mai linistiti in privinta costului lunar pe care trebuie sa il plateasca dar si a serviciilor, care se inbunatatesc simtitor. Multumesc pentru intelegere.

#206
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.338
  • Înscris: 07.01.2014

 khristian78, on 24 mai 2023 - 01:49, said:

Vezi că dacă portezi acum îți cer justă despăgubire. Au în contract cei 3%

Faci o sesizare, menționezi anexa de la legea 193/2000 și rezolvi problema.

https://anpc.ro/anpc...2000_131017.pdf

Editat de daddypuff, 24 mai 2023 - 21:02.


#207
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 06.03.2004
E cel care spunea ca Vodafone are in Vâlcea acoperire totală. :)
Mă apucă râsul.Merg constat in Vâlcea si in rural e jale si cu Vodafone si cu Orange.

Editat de clader, 24 mai 2023 - 21:05.


#208
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
A inceput si vdf sa bage bani in influenceri. Csf, ncsf...

#209
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.242
  • Înscris: 29.12.2021
Am primit și eu azi notificare.
Dar, chiar nu îi înțeleg deloc cum pot să schimbe regulile în timpul perioadei contractuale după bunul lor plac.
Bătaie de joc!
Fișier atașat  IMG_20230609_184007-min.jpg   84,65K   110 download-uri

Editat de vladut12am, 09 iunie 2023 - 17:50.


#210
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postvladut12am, on 09 iunie 2023 - 17:42, said:

Am primit și eu azi notificare.
Dar, chiar nu îi înțeleg deloc cum pot să schimbe regulile în timpul perioadei contractuale după bunul lor plac.
Bătaie de joc!
Attachment IMG_20230609_184007-min.jpg
Eu le-am trimis deja e-mail că nu sunt de acord,acum aștept(cică în termen de 30 de zile)să mă sune să văd ce vrăjeală încearcă.

#211
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 560
  • Înscris: 17.08.2019
"Fericit" sunt Doamne, si eu de azi:
[ https://i.postimg.cc/tCf0J8R5/Screenshot-2023-06-09-19-47-32-85-0ce57feeccaa51fb7deed04b4dbda235.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iertata-mi fie stergerea unei parti din link, dar au pus mesajul cu titlul "confindential" Posted Image

#212
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 04.01.2022
Daca eu am ab Red 15 redus la 7,5 euro contractat pe 2 ani de black friday fara telefon și vreau să portez datorită majorării abonamentului ce consecinte suport?

#213
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postvladut12am, on 09 iunie 2023 - 17:42, said:

Am primit și eu azi notificare.
Dar, chiar nu îi înțeleg deloc cum pot să schimbe regulile în timpul perioadei contractuale după bunul lor plac.
Bătaie de joc!
Attachment IMG_20230609_184007-min.jpg
Pentru ca au vazut ca e profitabil, inclusiv sa faci asta cu cei ce abia au semnat contracte, nu doar cu cei aflati in prelungire tacita.
Lumea din necunostinta sau din comoditate nu se opune, si asa ajung sa incaseze mai multi bani fara sa faca nimic altceva decat sa trimita un SMS/Mail/Plic de instiintare.
Dar ulciorul asta nu stiu daca va merge de multe ori la apa... pe termen lung s-ar putea sa ajunga sa regrete ca facand mizeriile astea la foc continuu au stimulat oamenii sa se indrepte spre operatorul de pe ultimul loc, adica Digi.
Eu nu aveam nici un gand ca macar sa incerc serviciile mobile de la Digi, dar acum ma gandesc serios sa o fac, si cred ca o sa incep cu un prepay la ei, desi nu prea inteleg eu ce ofera la prepay la 2 euro, mi se pare destul de ciudate formularile de pe site de la Digi.
Ceva asemanator s-a intamplat si pe vremea Cosmote, apoi Vodafone nu stia cum sa mai concureze Cosmote-ul cand a vazut ca a prins avant Cosmote.

#214
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 06.03.2004
Cine e pe ultimul loc?
Cine e primul la abonamente PF?

#215
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.242
  • Înscris: 29.12.2021

View Postasffga, on 10 iunie 2023 - 18:23, said:

Eu nu aveam nici un gand ca macar sa incerc serviciile mobile de la Digi, dar acum ma gandesc serios sa o fac, si cred ca o sa incep cu un prepay la ei, desi nu prea inteleg eu ce ofera la prepay la 2 euro, mi se pare destul de ciudate formularile de pe site de la Digi.
Sincer, îți recomand mai bine să-ți faci abonament, dacă ai de gând să încerci Digi. Se poate semna și pe 12 luni contractul, dar nu beneficiezi de telefon.
Digi nu promovează opțiunile Prepay ca ceilalți operatori. În plus, pe Prepay, ai doar câțiva GB incluși, iar VoLTE și VoWi-Fi sunt indisponibile. În schimb, la abonament, ai VoLTE+VoWi-Fi și nelimitat totul, cu excepția netului care are trafic inclus la viteză maximă (ex: 50 GB incluși la viteză 4G), apoi după consumarea acestuia, scade la 256 Kbps atât download, cât și upload până la următoarea dată de facturare. Din păcate, nu ai SMS-uri incluse. E foarte bine de știut acest aspect.
Mai întâi, verifică pe aisemnal.ro, dacă semnalul Digi este bun în zonele de interes sau pe care le frecventezi, apoi îți portezi numărul, dacă ești mulțumit de ce arată harta.

Editat de vladut12am, 11 iunie 2023 - 15:44.


#216
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.242
  • Înscris: 29.12.2021

View Postvladut12am, on 11 iunie 2023 - 15:31, said:

Din păcate, nu ai SMS-uri incluse. E foarte bine de știut acest aspect.
Doar în rețeaua Digi, ai SMS-uri nelimitate incluse.
În celelalte rețele, sunt contra cost.

Editat de vladut12am, 11 iunie 2023 - 15:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate