Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

alegere liceu:stiinte sociale sau stiinte ale naturii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
shadowsy_moony

shadowsy_moony

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2021
in 3 zile trebuie sa fac fisa de admitere si nu stiu unde sa ma duc. am media de admitere 9,23(9,75 romana 8,35 mate). mie mi ar placea mai mult materiile de la sociale,ma descurc mai bine la romana,istorie,engleza. matematica,fizica,chimia si biologia nu prea imi plac. dar ma gandeam sa dau pe stiinte ale naturii deoarece dau bacul la mate,ceea ce inseamna ca am mai multe optiuni pt viitor. eu as vrea sa merg la o facultate de business in Europa,nu stiu insa daca trebuie bac la mate.

Mai pot face transferul,in caz ca fac o alegere gresita? adica de la sociale sa merg la naturale sau invers.

ce ore fac la ambele,cate ore si la ce dau teza?

nu stiu ce sa fac,as vrea niste sfaturi sau ceva de genul.

cei care ati fost la profilele astea,la ce facultati v ati dus si cum a fost?



#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Matematica te ajuta pe ambele planuri...te ajuta sa gandesti.

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postshadowsy_moony, on 15 iulie 2021 - 20:29, said:

in 3 zile trebuie sa fac fisa de admitere si nu stiu unde sa ma duc. am media de admitere 9,23(9,75 romana 8,35 mate). mie mi ar placea mai mult materiile de la sociale,ma descurc mai bine la romana,istorie,engleza
Clar, alege ce iti place stiinte sociale / filologie !

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Din motive de oportunitati, l-as recomanda pe cel de stiinte ale naturii.
Nu-ti place mate si fizica, ok, dar ele se pot invata.

Posibil ca-ti plac celelalte pentru ca sunt mai usoare, e normal sa respingi ceea ce ti se pare mai greu.
Cumnata-mea a ajuns olimpica pe tara la limba latina, a fost indrumata apoi prost si a ajuns profesoara de latina care intre timp s-a cam scos Desi e o femeie disciplinata si desi nu excela la mate ca la latina, era totusi bunicica si in mod sigur ar fi facut mult mai bine daca mergea pe un domeniu cu mai multe oportunitati.
Abia dupa multa vreme s-a prins ce prostie a facut si ce prost a fost indrumata de profesoara ei de latina care o vedea Cicero.  Acum e profesoara de franceza la un liceu, ca latina nu se mai preda dar sigur putea mult mai mult. Culmea, a uitat si o gramada de latina, dar vad ca stie binisor matematica, cel putin e capabila sa-i faca temele lu fii-su si are o gandire convergenta.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cam ai varsta la care sa te hotarasti cat de cat ce ti-ar place sa faci in viata. vezi cam ce optiuni iti deschide fiecare varianta si daca acele optiuni te incanta.

hint: de obicei calea usoara nu duce la o destinatie interesanta. ;)

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
In clasa a 8a, voaim  sa dau la un liceu de electronica, dar mama nu m-a lasat, a vrut ea musai sa ma dea la liceu teoretic. I-am reprosat o perioada ca nu m-a lasat si in loc de electronica sa stau sa invat limba latina, rusa si istorie, dar dupa aia mi-am dat seama ca acolo nu faceam nimic, era un liceu slab.
Nu prea e clar la varsta asta ce anume vrei, dar nici nu e clar daca ceea ce vrei tu e si oportun. Sunt mai multe variabile, de aia trebuie totusi o indrumare. De regula parintii ar trebui sa fie suficient de buni sa te indrume. Pentru facultate e mai greu, ar trebui dirigintele de liceu s-o faca, dar la noi nu o face nimeni, sau daca o face, o face prost, "pe sistemul" profesoarei de latina care vede ea ca esti bun la latina si te vrea latinist, din orgoliu personal, fara a tine seama de ce oportunitati ti se deschid tie, ca si invatacel.

#7
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
La stiinte ale naturii vei invata mai multe ore /saptamana si materiile"grele":mate,fizica,chimie,deci aceasta sectie iti faciliteaza la sfarsitul liceului posibilitatea de a alege orice facultate,chiar si pe partea de limbi straine,academie politie,sociologie.La stiinte sociale  vei putea opta la sfarsitul liceului spre o gama redusa de facultati.Parerea mea este ca sectia de stiinte sociale iti va asigura o viata usoara in liceu si stiu ca la facultatile la care se intra pe baza mediei din liceu+bac,ponderea cea mare si cele mai mari medii o au cei proveniti din clasele de stiinte sociale.
O varianta buna mi se pare clasa de stiinte ale naturii bilingv.

Edited by belisima, 16 July 2021 - 16:25.


#8
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Recomand stiinte ale naturii. Cu stiinte sociale pierzi vremea, nu inveti nimic util. Iar cand vei vrea la facultate vei constata ca singurele optiuni sunt facultatile proaste si inutile.
Ai grija ce alegi. Cu stiinte sociale ai sanse maxime sa ajungi somer cu diploma/ absolvent de facultate inutila.

#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Din păcate sau fericire pentru tine, profilul real e mult mai căutat și valoros. Așa că orice ai ales, mergi asumat.

#10
shadowsy_moony

shadowsy_moony

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2021
am ales stiinte ale naturii

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 shadowsy_moony, on 26 iulie 2021 - 12:56, said:

am ales stiinte ale naturii

O decizie foarte buna. Bafta pe mai departe !

#12
shadowsy_moony

shadowsy_moony

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2021
multumesc!

#13
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Științe sociale la mine, azi am fost înscris la Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret din Buzău. Tot aud că poți să intri la orice facultate după ce termini cu liceul și cu bacuri. Nu stiu daca să cred sau nu ce a zis @marianca mai sus, legat de alesul între științele naturii sau științele sociale. Totusi daca tot aud treaba cu ,,intri la orice facultate după ce termini pe Științe sociale" la mai multe persoane, chiar și necunoscute, înseamnă că ceva e real în toată chestia asta

#14
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 ALEXTheTrap22, on 26 iulie 2021 - 16:54, said:

Științe sociale la mine, azi am fost înscris la Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret din Buzău. Tot aud că poți să intri la orice facultate după ce termini cu liceul și cu bacuri. Nu stiu daca să cred sau nu ce a zis @marianca mai sus, legat de alesul între științele naturii sau științele sociale. Totusi daca tot aud treaba cu ,,intri la orice facultate după ce termini pe Științe sociale" la mai multe persoane, chiar și necunoscute, înseamnă că ceva e real în toată chestia asta

Științe ale naturii! De la sociale nu! Socialele te limitează după.

#15
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View PostALEXTheTrap22, on 26 iulie 2021 - 16:54, said:

Științe sociale la mine, azi am fost înscris la Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret din Buzău. Tot aud că poți să intri la orice facultate după ce termini cu liceul și cu bacuri. Nu stiu daca să cred sau nu ce a zis @marianca mai sus, legat de alesul între științele naturii sau științele sociale. Totusi daca tot aud treaba cu ,,intri la orice facultate după ce termini pe Științe sociale" la mai multe persoane, chiar și necunoscute, înseamnă că ceva e real în toată chestia asta
Exista facultati la care se solicita bac la matematica pentru a fi admis (de exemplu, cele de la politehnica, IT, automatizari si calculatoare). Daca ai fost la profil uman (stiinte sociale) nu dai bac la mate. Nu ai cum sa te inscrii la acele facultati. Profilul uman la liceu iti taie multe sanse pe viitor.

#16
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
iti recomand sa admiti la cel mai bun liceu teoretic din orasul tau,chiar daca e cam plin de tigani poti sa inveti ca nu degeaba ai intrat cu 8.70 acolo :)

#17
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@AlexNAC04 7,76 media. Și am intrat la Pedagogic pe Științe sociale. Deja toată lumea pe care o știu + persoane necunoscute îmi spun că e mai bine pe Științe sociale decât pe filologie

#18
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Ceva nu se leaga. Ultima medie de intrare la Pedagogic Stiinte Sociale e 7,91. Iar din cei cu media de admitere 7,76 repartizati in judetul Buzau, niciunul n-a intrat la Pedagogic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate