Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Xiaomi - viitorul lider in productia de telefoane

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Xiaomi a avut o crestere spectaculoasa. In plus de asta are un raport foarte bun pret-calitate. Vine cu inovatii sau cel putin nu ne da tehnologia cu taraita. Posibil si pentru a lua fata competitiei.

Nu am avut Xiaomi sau alt brand de genul (Oppo, Oneplus, Huawei etc). Insa ma bucur ca exista aceste multe branduri deoarece in acest fel concurenta functioneaza si noi beneficiem de preturi mai bune si inovatie/cercetare/dezvoltare etc. Am avut Samsung de-a lungul vietii, insa daca nu exista concurenta, am fi avut preturi mari si ni s-ar fi servit cu lingurita inovatia.

Citeam o stire"Specificații Xiaomi Mi 12: Snapdragon 895, cameră foto de 200MP și încărcare rapidă de 120W". Ok, nu avem nevoie de nspe mii de mp, de batreie cu n mAh, de ecran de x rezolutie etc. Asta nu inseamna ca trebuie sa incetam sa mai dezvoltam. In momentul de fata nu stim la ce o sa ne ajute in viitor.


Prevad ca in 5 ani va lua fata la toti ceilalti producatori.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 16:10.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Samsung e ramas cam tare in urma cu tehnologia iar Huawei nu prea se incadreaza la gramada "alt brand de genul"
Si tu cam pari ramas in urma cu informatiile, Xiaomi face telefoane foarte bune de ceva ani

#3
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Numa sa nu fie aia 200mpx de la xiaomi = cu 10mpx de la concurenta .

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
In familia mea am 3 telefoane cu  configuratii similare: Samsung,Energizer,Xiaomi.Dintre toate Xiaomi(al sotiei) este cel mai bun .Energizer(al copilului) locul 2(autonomie uriasa),iar Samsung-ul meu este doar bani cheltuiti aiurea.Xiaomi s-a lansat pe conceptul producerii de telefoane la un pret corect iar asta l-a adus ca lider binemeritat.Urmeaza si el sa fie lipsit de serviciile Google asa cum a patit Huawei.

Edited by PiticVerde, 15 July 2021 - 16:26.


#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Problema la Xiaomi e softul si nu ma refer doar la bloatware, bug-uri din alea nesimtite care stau nereparate cu lunile. A trebuit sa-mi fac script in Tasker pentru ca auto brightness-ul lor imi seta lumina la minim afara in plin soare.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Xiaomi făcea telefoane bune și ieftine, căști, chestii. Acum însă, face telefoane bune, dar scumpe că toată lumea. Aș lua oricând un Samsung, in Sony inaijyea lor, chiar daca Samsung are preturi nesimțite iar Sony e puțin în urmă. Puțină concurență nu strică, Samsung trebuie temperat.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaeon, on 15 iulie 2021 - 16:21, said:

Samsung e ramas cam tare in urma cu tehnologia iar Huawei nu prea se incadreaza la gramada "alt brand de genul"
Si tu cam pari ramas in urma cu informatiile, Xiaomi face telefoane foarte bune de ceva ani

Tu cam pari ramas in urma cu cititul. Am zis cumva ca Xiaomi face telefoane bune incepand de acum? Xiaomi a avut raport calitate pret bun de cativa ani. Acum a luat avant deoarece Huawei a decazut din pricina interdictiilor. Zici ca Huawei nu se incadreaza? Poate incepand cu acestan/anul trecut a devenit nerelevant, insa i-a cam mancat pe paine pe ceilalti producatori timp de mai multi ani. Faptu ca nu vrei sa recunosti cat de bun a fost Huawei, este doar problema ta. Daca tu iti cumperi doar Samsunge si Aifoane.. este iar problema ta.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 16:36.


#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 15 iulie 2021 - 16:09, said:

Am avut Samsung de-a lungul vietii, insa daca nu exista concurenta, am fi avut preturi mari si ni s-ar fi servit cu lingurita inovatia.
~
Citeam o stire"Specificații Xiaomi Mi 12: Snapdragon 895, cameră foto de 200MP și încărcare rapidă de 120W".

https://www.gsmarena...-news-48840.php
Posted Image Posted Image

#9
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
multe telefoane xiaomi au senzorul de camera si ecranul amoled tot de la samsung.. si probabil procesoarele vin tot din fabricile samsung (vorbesc de telefoanele cu qualcomm). au inca preturi ok, dar flagshipul lor, mi 11 ultra, il gasesti de la 7000 lei in sus.. adica macar la pretul flagshipului i-a ajuns pe samsung si apple. si de ce nu, si la calitate.

#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Evident ca preturile au fost mai mici si calitatea mai mare, ca sa-si faca loc printre granzii deja consacrati (Apple,Samsung..). Pana cand vor ajunge si ei la aceasta notorietate si nivel, iar atunci isi vor permite sa puna si ei preturi nesimtite la telefoane.
Cam asa merg lucrurile.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2021 - 16:36, said:


Nu a zis nimeni ca Xiaomi este "proprietarul" camerei de 200mp. Observ ca esti deranjat ca Xiaomi, oppo etc urca in top. Posted Image Te deranjeaza dar tare de tot. Eh uite ca Xiaomi tot urca. Eu am avut Samsung. Insa ma bucura enorm ca celelalte companii fac pasi mari spre varf. Iar samsung daca vrea sa ramana in varf, pai atunci sa puna osul la treaba.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 16:39.


#12
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostPiticVerde, on 15 iulie 2021 - 16:25, said:

Urmeaza si el sa fie lipsit de serviciile Google asa cum a patit Huawei.

Pe bune?

M-ar tenta si pe mine sa cumpar un Xiaomi Mi 10t, daca tot m-au spionat chinezii de pe mate 10 lite-ul meu .. m-am obisnuit Posted Image.

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 15 iulie 2021 - 16:38, said:

Nu a zis nimeni ca Xiaomi este "proprietarul" camerei de 200mp. Observ ca esti deranjat ca Xiaomi, oppo etc urca in top. Posted Image Te deranjeaza dar tare de tot.

Din ce naiba deduci asta ?
Ce observ e ca te ustura rau cand vezi ca inovatia e de la altii.
Mai bine vino si zi din super telefoanel alea ce e xiaomi, procesorul se pare ca nu, camera nu, ecranul nu...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 15 July 2021 - 16:42.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2021 - 16:42, said:

Din ce naiba deduci asta ?
Ce observ e ca te ustura rau cand vezi ca inovatia e de la altii.
Mai bine vino si zi din super telefoanel alea ce e xiaomi, procesorul se pare ca nu, camera nu, ecranul nu...

Am Samsung, am avut Samsung si cel mai probabil urmatorul telefon va fi tot Samsung pt ca sunt fan Samsung. Dar vad ca pe tine te oftica rau ca Xiaomi urca in varf Posted Image. Cu toate ca eu am Samsung, si urmatorul telefon va fi tot Samsung, sunt multumit ca Xiaomi/Oppo etc iau avant si ii bate la cur uneori pe ceilalti. Dar tu nici asta nu poti face, sa fii impartial Posted Image Tu vei continua cu samsunge si aifoane.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 16:46.


#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 15 iulie 2021 - 16:44, said:

Dar tu nici asta nu poti face, sa fii impartial Posted Image

Ba sunt foarte impartial:
Exista xiaomi fara camera samsung? Exista samsung fara camera xiaomi? Ai vazut telefon samsung cu procesoare xiaomi?
Iar te intreb, unde e inovatia? Sau nu te poti concentra suficient? Iti tremura ecranul la telefon, o fi de la dispaly-ul ala care e facut al nabii tot de samsung!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2021 - 16:49, said:

o fi de la dispaly-ul ala care e facut al nabii tot de samsung

Posted Image) Am Samsung sunt fan Samsung de ceva ani buni, dar tu se pare ca nu te poti concentra sa citesti clar. Iar displayul este fabricat tot de samsung. Nici macar atat nu stii.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 16:53.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Roboții preiau conducerea – Xiaomi va construi o fabrică pentru producția de telefoane complet automatizată"
https://zonait.ro/xi...fabrica-roboti/

"După estimările Xiaomi, roboții din fabrică vor fi capabili să asambleze, să testeze, să împacheteze și să scoată la înaintare câte un telefon la fiecare 3 secunde. Scopul final este ca producția de telefoane ale companiei să nu mai necesite niciun fel de intervenție umană, procesul fiind automatizat în totalitate."

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 17:19.


#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am un Xiaomi de aproape 2 ani. Am dat 900 lei pe el si merge ca in prima zi.

Incet incet, chinezii acapareaza pietele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate