Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Xiaomi - viitorul lider in productia de telefoane

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,323
  • Înscris: 21.03.2020
OPPO Becomes Number 1 Smartphone Brand in China for First Time Ever

#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,108
  • Înscris: 18.09.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2021 - 16:49, said:

Ba sunt foarte impartial:
Exista xiaomi fara camera samsung? Exista samsung fara camera xiaomi? Ai vazut telefon samsung cu procesoare xiaomi?
Iar te intreb, unde e inovatia? Sau nu te poti concentra suficient? Iti tremura ecranul la telefon, o fi de la dispaly-ul ala care e facut al nabii tot de samsung!

Exista o tona de modele fara camera de la Samsung, cu IMX-uri.

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postmiki07, on 15 iulie 2021 - 17:23, said:

Exista o tona de modele fara camera de la Samsung, cu IMX-uri.

Aha, deci alea care nu au camera Samsung se lauda cu Sony, bun!
Unde e inovatia Xiaomi in asta?

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 iulie 2021 - 17:30, said:

Unde e inovatia Xiaomi in asta?

Ok, am inteles, nu iti place Xiaomi, atunci du-te la samsungele si aifoanele tale si nu mai polua topicul.
O zi buna!

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 17:43.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,323
  • Înscris: 21.03.2020
Posted Image

#24
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Cumparati in continuare produse care sustin direct regimul comunist care ne-a dat covidul.

#25
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 10.01.2019
Eu stiam ca rusii sunt cu propaganda comunista. Din cate vad,vin puternic chinezii din urma. Xiaomi,lider mondial! Da, daaaa, haaai, hai, mai taie din ele, da-le dreacu!!! :))))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yk7O0iRWMYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostBucsaMobilul, on 15 iulie 2021 - 16:37, said:

Evident ca preturile au fost mai mici si calitatea mai mare, ca sa-si faca loc printre granzii deja consacrati (Apple,Samsung..). Pana cand vor ajunge si ei la aceasta notorietate si nivel, iar atunci isi vor permite sa puna si ei preturi nesimtite la telefoane.
Cam asa merg lucrurile.

Da, multi producatori de telefoane, in primii ani, isi fac intrarea pe piata cu preturi care le ofera profituri foarte mici.

Tinta este sa ia o felie suficent de mare din piata si sa poata pune preturi din care sa iasa, in final, adevatele profituri.

Edited by razor01, 15 July 2021 - 19:01.


#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 15 iulie 2021 - 17:32, said:

Ok, am inteles, nu iti place Xiaomi, atunci du-te la samsungele si aifoanele tale si nu mai polua topicul.
O zi buna!
Scuze, dar nu prea pari fan Samsung, ci Xiaomi.
Profetul a pus o întrebare pertinentă: ”unde e inovația Xiaomi?” iar tu nu ai un răspuns, e evident, din moment ce l-ai trimis la plimbare.

View Postrazor01, on 15 iulie 2021 - 19:01, said:


Tinta este sa ia o felie suficent de mare din piata si sa poata pune preturi din care sa iasa, in final, adevatele profituri.
De parcă nu ai putea alege oricând alt producător.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 15 iulie 2021 - 19:26, said:

Scuze, dar nu prea pari fan Samsung, ci Xiaomi.

Daca eram fan Xiaomi, aveam acum in mana Xiaomi. La fel sunt fan Intel, dar ma bucura enorm cand vad cum AMD ii trage cateva bate pe spinare lui Intel. De cand a aparut Ryzen, am o satisfactie continua, ma incanta cand lui Intel ii tremura nadragii.
Si la fel ma bucura cand vad cum uneori si-o Samsung de la astfel de producatori.

Am avut doar placi video Nvidia. Inca ma deranjeaza tare ca AMD inca nu reuseste sa aiba o cota de piata mai mare ca Nvidia si inca nu a venit cu un produs care sa rupa gura targului. Dar nu este timpul pierdut.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 19:30.


#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 15 iulie 2021 - 19:30, said:

Daca eram fan Xiaomi, aveam acum in mana Xiaomi.
Ok, cum zici tu.
Dar întrebarea rămâne valabilă: unde e inovația Xiaomi?

#30
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 06.09.2008

View PostYOUR_GOD, on 15 iulie 2021 - 16:30, said:

Xiaomi făcea telefoane bune și ieftine, căști, chestii.
Acum însă, face telefoane bune, dar scumpe că toată lumea.
Aș lua oricând un Samsung, in Sony inaijyea lor, chiar daca Samsung are preturi nesimțite iar Sony e puțin în urmă.
Samsung cu configuratie similara e de aproape 2x pretul Xiaomi, deci nu stiu ce vorbesti.

#31
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Mie-mi plac xiaomi ca sunt destul de performante si ieftine si la naravul meu de a sparge telefoanele nu ma ustura la buzunar . Dar sa fim seriosi , camera de 48mpx ( de pe tel actual , e mai slaba ca si camera de 12mpx de la iphone 7 plus deci de la o vechitura ).
Samsung e pt snobi care vor sa epateze si ei cu ceva ca de altceva nu sunt capabili....Posted Image

Edited by BaXXon, 15 July 2021 - 20:45.


#32
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Postericmario, on 15 iulie 2021 - 19:44, said:

Dar întrebarea rămâne valabilă: unde e inovația Xiaomi?
Inovatia in telefonia mobila nu prea exista, toate modelele sunt doar variatii pe aceeasi fundatie. Binenteles ca pretul dicteaza cat de bune sunt componentele, mai multi bani dati inseamna o optica ceva mai buna, un senzor ceva mai mare, un procesor ceva mai bun, ceva mai mult ram, un ecran mai bun, o baterie un pic mai mare.
Toate companiile asambleaza doar niste componente facute de diversi producatori, mai scumpe sau mai ieftine, in diverse carcase, nu ai ce inovatii sa faci cat timp toata lumea are la dispozitie cam aceleasi piese.

Edited by Getodacul, 15 July 2021 - 20:57.


#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,108
  • Înscris: 18.09.2008
Pentru cei care spun ca cei de la Xiaomi nu inoveaza. In poza aveti viitorul telefon Xiaomi Mi Mix 4, cu ecran pe aproape toata partea frontala si camera ascunsa in ecran.

Si, da, stiu ca cei de la ZTE au fost primii, dar la ei camera se vedea, aici din ce se pare, nu va fi cazul.

Attached Files


Edited by miki07, 15 July 2021 - 20:58.


#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Am un rahat de Samsung Aceva de la serviciu. Daca scot Huaweiul de 3 ani la care mai tine bateria de dimineata pana dupa-amiaza din sertar se misca mai bine decat Samsungul nou. Practic pe telefoane de buget nu mai conteaza decat chinezii, dupa ce isi fac mana si inteleg care e strategia castigatoare sigur ajung pe primul loc in lume. Xiomi insa va fi castigator, are penetrare enorma prin magazine si comunitate de fani care nu prea exista la alti chinezi.

#35
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 04.09.2013
Daca tot vorbim despre inovatii, detest destul de mult notch-urile cu care a venit Apple, eliminarea jack-ului pentru casti cu care tot apple a venit, punch hole-ul cu care nu stiu cine a venit si cred ca as mai gasi cateva. Mi se pare ca lucrurile astea au fost duse prea la extrem. Si imi este teama ca in viitorul nu foarte indepartat aceste "inovatii" vor ajunge si pe laptop-uri.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwld-ro, on 15 iulie 2021 - 22:47, said:

punch hole-ul

Va fi eliminat. Asta este mersul firesc. Axon ZTE parca este la a doua generatie de under-screen selfie camera. Poze cu probleme insa macar se fac pasi catre imbunatatire.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 22:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate