Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Solicitare fisa fiscala persoana fizica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Salutare,

Stiti daca/cum se poate solicita de la ANAF un document care sa ateste veniturile realizate din salarii si contributile platite pentru un an calendaristic?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru persoane juridice este posibil si se numeste Acord de Consultare sau Interogare

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Angajatorul este obligat sa iti dea un extras din REVISAL. In caz contrar te adresezi ITM.
http://legislatie.ju...Document/195770

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
poate omul e PFA si nu are angajator

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostBogotta, on 07 iulie 2021 - 15:24, said:

poate omul e PFA si nu are angajator
daca are PFA nu mai e nevoie de Fisa Fiscala cu veniturile inregistrate ?

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
mie de la HR mi-au solicitat pentru semnarea Contractului documentele:  Diploma si Buletinul ,

apoi dupa ce am semnat Contractul doamna de la HR a zis ca atuncea cand am timp sa ai duc Fisa Fiscala cu Contributiile Sociale,
am intrebat pentru ce foloseste pentru CO? si a zis ca da pentru Concediu Medical
dar eu nu am avut niciodata la nici o firma Concediu Medical..... si nici nu vreau asa ceva ca nu am de ce sunt bine

apoi am auzit ca altui prieten care a lucrat anul trecut nu i-au solicitat Fisa Fiscala cu Contributiile Sociale.

Eu am luat Interviul si am trecut toate Testele de la interviul lor
eu nu mai lucrez de anul trecut si nu puteam sa le zic ca nu mai lucrez ca cei de la HR nu m-ar fi angajat datorita conceptiilor lor invechite
asadar eu nu am ce Fisa Fiscala cu Contributiile Sociale cu venituri actuale sa le duc la firma la HR
in caz ca nu le duc Fisa Fiscala cu Contributiile Sociale ma concediaza ?? sau ce se poate intampla daca nu le duc Fisa Fiscala cu Contributiile Sociale ?

Edited by July02, 09 August 2022 - 00:03.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Ești copil?
Ai mințit că ai lucrat până să vii la ei? Și nu te-au întrebat la ce firma ?
Nu au cum sa te concedieze pentru asta, daca ai semnat deja contractul, dar riști să pleci cu un handicap în relația cu angajatorul.
Mai bine omiți să spui o prostie, decât să minți.


Daca lămurești cu ei, cum sta treabă în realitate, probabil o să dai o declarație pe propria răspundere că nu ai lucrat in ultimele 12 luni... că au nevoie la dosarul de angajare.

Edited by wertyck, 09 August 2022 - 07:13.


#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postwertyck, on 09 august 2022 - 07:13, said:

desi am experienta multi ani si am trecut toate testele tehnice HR-istii in general sunt foarte rigizi ai cu privire foarte ingusta riscam sa nu ma angajeze daca i-as fi zis ca nu mai lucrez la acea firma de anul trecut

am spua ultima firma unde am lucat doar ca am zis ca inca mai lucrez la ei ca altfel nu ma angajau desi am experienta de ani de zile cei de la HR sunt persoane foarte suspicioase si riscam sa nu prind Jobul desi am trecut toate testele lor

La un alti nu le-a cerut Fisa Fiscala cu Contrivutiile Salariale de ce??

Daca nu duc Fisa Fiscala cu Contrivutiile Salariale are ceva?

Si pe de alta parte ce ai intereseaza pe ei ce salariu am avut eu la firma anterioara,
iti spun sincer in strainatate e mult mai usor sa te angajezi si nu te freaca atata cu tot felul de chestii ca aici, ((avem preturi mai mari ca in Germania si salarii mult mai mici, pentru ce atata frecus?))

Edited by July02, 09 August 2022 - 10:34.


#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Ti-am zis ca nu... doar o sa te tot pistoneze, ca e nevoie de ea la dosarul angajatului!

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
la altii de ce nu a fost nevoie de Fisa Fiscala cu Contributiile Salariale?

cel mai bine nu le -o duc ( asa cum nici ei nu au cerut-o la altii)
nu vad nicaieri Cerinta la angajare sa aibe Fisa Fiscala cu Contributiile Salariale

Edited by July02, 09 August 2022 - 10:49.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Oricum, nu mai continua cu textul ca ai fost angajat pana sa vii la noul loc de munca, ca vor vedea cand vor inregistra noul contract in sistemul online, in REVISAL....

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
In Revisal vad sectiunea lor nu cred ca vad ei toate joburile mele  anterioare, ( doar eu pot vedea toate informatiile de la joburile anterioare datele personale )

Edited by July02, 09 August 2022 - 11:14.


#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Tu cum le vezi in Revisal?
Ca exista legea care iti da dreptul, dar inca nu e functional accesul angajatului la propriul dosar de "carte  de munca"?

Edited by wertyck, 10 August 2022 - 09:00.


#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Iar Fisa Fiscala cu veniturile inregistrate eu nu le-as fi dat-o nici daca as fi lucrat in uiltima perioada
ca din Fisa aceea ei pot vedea/deduce ce Venituri am avut eu la Jobul anterior ,ori asta e ceva confidential
ca nu doresc eu sa imi fac publice lor Veniturile de la fostul job, nu e treaba lor asta , se baga prea mult in viata personala privata

ca mi-au cerut deja Recomandari de la un fost job si ma recomandat un fost manager, colegi cu care am lucrat

asta cu Fisa Fiscala cu veniturile inregistrate mi se pare o jmecherie de-a lor, ca nu mi-a mai cerut nimeni asa ceva la angajare
deci pot face angajarea si fara Fisa Fiscala cu veniturile inregistrate eu oricum am semnat contractul cu ei urmand sa il semneze si seful direct

acu daca nu ma vor fara Fisa aia eu ai las sincer ca oricum ce ma pun ei sa fac nu e nici proiectare/design sa justifice astfel de pretentii nefondate

(atata frecus pentru salariile mici oferite de ei nu se justifica mai ales cand ai 7,8 ani de inginerie in spate experienta)


View Postwertyck, on 10 august 2022 - 08:59, said:

in Revisal angajatorul poate vedea doar proprii angajati

Edited by July02, 10 August 2022 - 21:04.


#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
iar statea de sanatate rezulta din adeverinta de la medic care atesta ca nu am boli cronice si fisa medicala, si nu din Fisa Fiscala cu Veniturile realizate ,
asta cu Fisa reprezinta veniturile mele care sunt date Confidentiale (nu au nici un drept sa intre in viata privata e o incalcare a Confidentialitatii veniturilor pe care nu doresc sa le fac publice )

Edited by July02, 12 August 2022 - 07:32.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Că sa iti calculeze concediu medical, are nevoie de acele venituri, daca tu  îți iei concediu medical in primele luni. E parcă 85% din salariul tau .

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
deocamdata nu are ce Concediu Medical sa imi calculeze ca eu nu am intrat in nici un Concediu Medical

pai atuncea ai duc doar in caz ca iau concediu medical nu dinainte (eu nu am avut niciodata concediu medical)

Deci nu e musai sa ai duc deacu Fisa Fiscala cu contributiile salariale , o duc numai atuncea daca o sa fie cazul, nu o sa fie cazul la mine o sa lucrez de acasa dupa primele saptamani

Eu ma duc la ei sa lucrez nu sa stau in concediu medical

cei care nu au lucrat inainte le ia 85% din contributiile de la ultimul job la care au lucrat ?
iar cei care nu au lucrat niciodata la aceia nu le plateste concediu medical?

Edited by July02, 12 August 2022 - 09:35.


#18
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Concediul medical nu este platit daca nu ai minim 6 luni muncite in ultimele 12 luni anterioare concediului medical.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate