Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ASUS VivoBook 15 X512DA - Drivere pt. Win 8.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am achizitionat, de curand, laptop-ul ASUS VivoBook 15 X512DA.
https://www.emag.ro/...2/pd/DFXZ3TMBM/
Am instalat Windows 10 si driverele, fara probleme. Dar dupa ce am pus si 8.1 (in dual-boot), m-am trezit ca nu exista drivere.
Am incercat sa pun driverul WLAN pt. Windows 10, am zis macar netul sa mearga. Dar mi-a dat ca nu se potriveste cu sistemul meu.
Ce pot sa fac?
M-am obisnuit cu doua sisteme...

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Buna dimineata! Incearca sa te dezobisnuiesti! Asus,acel model si altele, nu au drivere pentru sisteme de operare "pe cale de disparitie".Asus nu a mai dorit sa ofere suport decat pentru Windows 10 si ce va fi mai departe.Si nu este numai cazul firmei Asus,la fel se intampla si la ACER, si la HP si la Dell, la cine vrei tu ca brand.
Si eu am laptopuri de ultima - ultima generatie, 2 ACER-uri de gaming si un Asus X515 MA cu procesor Intel Pentium Silver 5030. Pentru niciunul din ele nu exista drivere decat cele alocate. Hai ca mai revin,acum sunt pe fuga.

Edited by Ravy, 30 June 2021 - 15:11.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In general producatorii de componente nu ofera suport decat ptr sistemele de operare existente in momentul lansarii acelor componente si eventual viitoare.
Nu ptr sisteme mai vechi.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Poti sa pui un Windows 11 din programul insider.

#5
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu merge Windows 11, pe el.

Attached File  WN.png   172.1K   4 downloads

Oricum, n-as pune un sistem care e inca in faza preliminara.
Ideea ar fi ca si pe sistemul meu desktop am Windows 10 + 8.1. Si uitandu-ma acum pe site-ul oficial, nu au drivere decat pt. 10. Nu stiu cum am facut sa am net si pe 8.1.
Placa de baza este Gigabyte X570 Aorus Elite. Dar o am de 2-3 ani. Chiar nu mai stiu ce am facut.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Instalezi windows 8.1 intr-o masina virtuala.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Windows 8.1 - lansat 2013, se va renunța la suport în 2023. În 2015 deja a apărut Windows 10

Ryzen 5 3500U - lansat în 2019

Microsoft nu a visat in 2013 că AMD va inventa Ryzen, producătorii de componente nu au interesul să dezvolte drivere pentru un sistem ajuns la sfârșitul vieții, pentru o platformă hardware lansată recent. Iar AMD abia e în stare să dezvolte software pentru propriile produse, sunt necesare multe versiuni de BIOS pentru MB sau drivere video pentru GPU, până ajung să funcționeze corect.

Dar tu insistă... Instalează ceva "de pe net" și te așteptăm apoi cu un topic despre ransomware.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate