Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa merg la Cluj cu trenul

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
tocmai mai uitam pe mersul trenurilor, IR346 pe Brasov Sighisoara 120 km 3 ore !

#20
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postvalirex, on 27 iunie 2021 - 16:22, said:

Pe la stiri arata ca e jale, intarzieri uriase, mizerie, caldura, etc.
Nu e chiar așa rău. Nu te gândi că pe o cursă IRN vei avea condiții demne de un personal pe o linie uitată de lume, neelectrificată.

Am făcut anii trecuți câteva drumuri Cluj-București și invers. Condițiile din tren mi s-au părut bune (prizele funcționau bine, băile erau îngrijite, nu era mizerie, doar că nu era săpun), o dată am prins și serviciu de catering (mă rog, bufet și vânzare de chipsuri, apă sau sandwich-uri înfoliate), doar că între Ploiești și București devine un pic nasol, când se aglomerează trenul cu navetiști (majoritatea studenți).

LE: Întârzieri nu prea s-au înregistrat, undeva la vreo 20 de minute, poate. Căldură am prins, dar de la radiatoarele acelea din interior, mergând iarna. Posted Image

10 ore am putut rezista, fiind o persoană care de regulă mă pun la somn după 3-4 dimineața. Maxim 30 de minute din tot drumul am reușit să ațipesc, fiind greu să adormi pe scaun, fără o pernă cervicală, riscând blocarea gâtului. De dormit, doream la un hotel din zona Gării de Nord.

Edited by c4n1b4lul, 27 June 2021 - 22:10.


#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgerys, on 27 iunie 2021 - 17:40, said:

Sincer , așa credeam și eu , dar cand vrei sa cumperi bilet , la sfarsit , dupa toate taxele , de loc , ect , asigurări , nu mai e 100 lei. Sincer.
Cumperi doar biletul.... fara nimic altceva... si il cumperi direct de la linia aeriana nu de la agentii.... cu BlueAir e 120 Ron Bucuresti - Cluj

#22
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Du-te linistit. Nu te bate nimeni, nu te fura etc.
Daca nu-ti place, macar ai castigat experienta si stii data viitoare

#23
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Man am gasit zboruri cu BlueAir la 256 lei dus intors cu un ghiozdan si atat. Daca vrei cala&shit ajungi pe la 500 lei fata de 170 lei CFR.
DAR la CFR mergi la CLS2 12 ore iar cu avionul faci fix 55 minute.

Daca pui la calcul cuseta sau alte prostii deja e nerentabil CFR comparativ cu avionul. Joaca-te putin cu datele de tur-retur si gasesti preturi bune.

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Este foarte igenic si sigur la vagon de dormit - mai ales ca ai propia baie doar a ta si primesti articole de igena de unica folosinta. Plus la vagonul de dormit nu intra nimeni decat cei care au bilet acolo - nu cersetori. Intr-o vreme avei si apa, croissant si cafea gratis - nu stiu daca mai este.

Edited by AztecWarrior, 28 June 2021 - 09:01.


#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mergi la cuseta sau vagon de dormit. E mai scump fata de locul la vagonul de calatori, dar macar vei fi odihnit. Ai un tren, IRN 1641, tren direct prin Brasov-Miercurea Ciuc. Cel mai scump bilet e 300 lei la vagon de dormit in camera single (deci doar tu), iar cel mai ieftin, la cuseta de 6 locuri, e 125 lei.

In rest, drumul e ok, n-ai treaba. Intarziere va avea (am vazut ca trenurile de noapte ori ajung mai devreme cu 2-5 minute, ori mai tarziu), cum ti-o fi norocul de mare. Ultima data cand am fost cu tren de noapte (Sighetul Marmatiei-Ilva Mica-Brasov-Bucuresti), am avut intarziere de 10 minute, acceptabil, zic ee, la un traseu de vreo 14 ore jumate.

#26
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cel mai rapid este prin Sighisoara. aprox 9 ore- 9 ore si 30 min. De obicei  nu au intarziere . Pe infofer poti vedea de ex daca in zilele anterioare a avut intrziere trenul respectiv , pt ati face o idee. de asemenea poti urmari daca trenul cu care calalatoresti deja are intarziere. Este ok  calatoria. La clasa 1 nu recomand, pt ca dupa ce ca platesti mai mult risti sa faci si sauna, pt ca desi sunt mai curate vagoanele , de obicei cele de clasa 1 nu au AC. La vagonul cuseta este chiar ok, ajungi odihnit. La clasa 2 daca ai un laptop e ok, ca sa nu te plictisesti. in concluzie mie mi se pare mult mai ok decat cu masina, poti sa te misti, bei o bere rece, vezi un film.

#27
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Daca poti pleca cu o zi mai devreme, trenul de la 6 cu sosire la 15:45 in Cluj e OK, peisajul este interesant mai ales daca e prima data. Daca nu, poti plati diferenta pentru o cuseta la trenul de noapte, macar stai intins pana la destinatie. Oricum, trenul este in regula, de obicei vagoanele sunt curate si daca ai cu ce sa-ti ocupi timpul te vei descurca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate