Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

O situație care aș vrea să fie rezolvată

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Mulți useri de pe forum mă știu că eu sunt pasionat de domeniul muzical (in special rockul, muzica indie, electronică) si mass-media (în mare parte Radio/TV). Dar de data asta vom vorbi despre examen (că tot l-am dat zilele astea)

Încă nu au venit rezultatele, dar sper la un 8,50 la română, dar nu am spus niciodată pe forum că matematica nu mi-a plăcut, așa că acolo voi lua mai mult ca sigur 6-7, sau chiar 5,50-6. Problema este că atunci când voi vedea la ce liceu intru, nu va fi cel pe care îl doresc (în cazul meu, Colegiul Pedagogic Spiru Haret, BUZAU). Mediile pe care le-am avut în 5-8 sunt relativ mari, de la 9 în sus, iar anul acesta am terminat cu 9,70. Dar la media de admitere, daca voi lua acele note, îmi va ieși undeva la 7,50-8,00. Și voi intra la un liceu aproape slab. O altă problemă este că la acel liceu pe care nu îl vreau am auzit că sunt în proporție de 40-50% copiii drogați, maneliști și mai nebuni. Ce mă fac dacă ajung de exemplu aici? Să renunț în a mai asculta muzica mea preferată (adică să nu mai ascult nimic) sau să continui să ascult, și să nu bag prea tare în seamă notele de la examen? Îmi puteți da niste sfaturi? Specific că acel liceu de care nu vreau să aud este Colegiul Economic Buzău

Oricum, am să revin aici si pe 15-20 iulie când voi afla unde intru. Poate vin și pe 29 iunie sa spun notele, dar mi-e sincer, cam rusine să le public aici, dar asta e, e doar un forum. Poate mă lămurește cineva cu situația din postul anterior

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Ai vorbit cu doamna diriginta ?

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Asculta muzica care iti place, invata cu seriozitate si dupa un an, daca ai media potrivita, te transferi la liceul pe care il doresti.

#4
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Alex, nu mai stiu cum e acum, repartitia se face computerizat?
ai trecut economicul in optiuni?
gandeste-te la ce-ai vrea sa faci mai departe!

la ce scoala ai fost?

Edited by canarel, 24 June 2021 - 12:52.


#5
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@canarel Nu am trecut încă niciun liceu, urmează zilele următoare după ce aflu rezultatele. Am fost la școala gimnazială ,,General Grigore Baștan Buzău" care se află pe strada Alexandru Marghiloman, dar și pe Strada Victoriei, pe unda elevii intră. @Argv ar fi o soluție bună, dar diferențele sunt la fel ca examenul, trebuie să trag tare într-a IX-a.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu văd ce legătură are muzica cu școala, în afară de situația în care ești la o școală de muzica. Muzica o asculți în timpul liber, după ce ai învățat și ți-ai făcut temele, nu?

#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
pai daca nu ai facut optiunile inca, n-ai cum sa intri la economic.
problema e ca tu nu vrei probabil un profil care sa implice matematica... asa ca orienteaza-te spre celalte profile umane de la toate liceele.
sfatuieste-te cu diriginta!

sa vii sa ne spui rezultatul! nu-ti fie rusine, asta a fost munca ta, iar pe viitor sa te gandesti mai mult la scoala! succes!

#8
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@canarel Filologie aș vrea, la Pedagogic. Am să zic notele aici, sper să nu intru la acel economic. Mama mi-a spus că ar vrea să treacă și acest liceu macar in top 5 pe care le trec. Într-o ordine as trece

1.Colegiul Pedagogic Spiru Haret
2.Colegiul Național Mihai Eminescu
3.Colegiul Național B.P.Hașdeu
4.Inca nu m-am decis, mai ma gandesc
5.Las economicul pe ultimul loc

Am să mă sfătuiesc și cu doamna dirigintă, imediat după ce apar rezultatele

#9
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ceva imi spune ca viitorul tarii sta in "copiii drogați, maneliști și mai nebuni".

#10
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
neur0, cam asa e. Dar dacă de exemplu dau iar de maneliști (asa am avut între clasele III-VIII la clasa unde am fost, între I-II-a nu aveam prea mulți, clasa unde am fost acum a fost într-adevăr mai slabă), ce fac? Încep din nou a mă considera superior față de ceilalți, iar prieteni nu îmi voi face, și voi rămâne într-un fel sau altul, scuzati expresia, l**agiu (am cenzurat-o cat de cat)

@rid, nu cred că va fi așa, sigur! Dacă ajung printre ei, cu siguranță în partea a doua a clasei a IX-a sau într-a X-a ma pot muta undeva unde e mai bine. La faza cu prietenii, fac legătura mai mult la fete, ca asta am vrut să zic, sa nu aud hateri care zic ca-s gay

#11
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Alex, prietenii ti-i alegi singur: nu vrei manelisti, nu vei avea prieteni de genul asta.
iar superior celorlalti nu ai de ce sa te consideri.
liceele pe care le vizezi tu sunt pline de fete, predominant in clase vor fi fete. mai ales la pedagogic.

#12
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@rid, aaa, nu am citit atent, viitorul țării. Da, se vede clar!!! Liceul ala nu știu dacă cu exactitate e asa, dar nivelul țării începe sa scadă din ce in ce mai mult. Multi asculta tzanca Uraganu și mulți rromi cu versuri de rahat, dar numărul lor devine foarte mare. Ca mine care asculta rock mai sunt, dar nu un nr foarte mare. As putea clasifica astfel (la licee sau școli)

1.Cei care au note de 3-6 sunt în mare parte manelari
2.Cei care au note de la 7 în sus sunt oameni care ascultă pop, rock, muzica electronică, indie  ș.a. (nu manele)
3.Aia care nu au făcut decât 4 clase sau deloc, maneliști cu diplomă, la modul cel mai serios

@canarel Asa e. Sunt foarte multe fete frumoase la Pedagogic. Cunosc câteva de pe acolo, si in general maneliști nu prea sunt acolo

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Toate scolile sunt la fel si nu exista scoli cu profil manelisti.
Manelisti gasesti si la alea bune, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul.
Nu iti afecteaza cu nimic viata profilul studiat.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
citind titlul m-am gandit ca ai nevoie de un hitman
m-am mai linistit acum...
m-ai facut curios
bun titlu pentru clickbait :)

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Inainte de orice te felicit pentru coerenta si grija pe care ti-o acorzi in legatura cu viitorul tau.
In plus, atat timp cat esti decis sa-ti urmezi pasiunile, munca pe care o faci cu placere si sa te apropii cat mai mult de tinta ta, viata te va ajuta sa te strecori printre nepotrivitii cu care, aproape inevitabil, te vei intalni.
Prin urmare, liceul poate fi schimbat ulterior, nu veti pati absolut nimic daca nimeresti temporar in cloaca cu nepotriviti si toate astea pentru ca esti chitit sa-ti fie bine in viata.
Bravo tie!

Edited by addumi, 24 June 2021 - 13:33.


#16
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@Friskey Există la mine un liceu în oras, Liceul Agricol Dr.Constatin Angelescu, unde sunt numai maneliști! Câțiva foști colegi de ai mei de la generală (desigur, manelari) cunosc de acolo foarte mulți și sunt asa cum am mai zis, maneliști. În schimb la un liceu bun nu sunt atât de mulți, de exemplu daca ar fi sa am la Pedagogic manelari, voi avea unul sau doi, pe când la școală din 15 câți eram (da, fiindcă, virgulă, clasa era slabă) 12 erau maneliști (eu eram singurul care nu asculta, mai era unul care asculta trap din-ăsta românesc, Nane si asa mai departe ca nu prea ascult).

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma, lasa pe aia cativa colegi care stiu ei ... Normal ca manelistii se imprietenesc cu manelistii, prostovanii cu prostovani.
Vezi-ti de ale tale. Lumea e diversa oricum, pe oriunde.
Eu am fost la a doua cea mai buna clasa din cel mai bun liceu din oras. O gramada de manelisti si prostovani pe acolo, multi pilosi sau fara (da, se fraudeaza la greu admiterile astea), dar si colegi f ok.

Edited by Friskey, 24 June 2021 - 13:43.


#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pune Marghilomanul inaintea Pedagogicului si al Economicului.
Mai rau decat la cocalareala aia de scoala la care ai fost pana acum nu vei ajunge, asa ca stai linistit...

Mai mult de jumatate din colegi vor fi manelisti indiferent de liceu, doar ca se pleaca de la jumate de clasa manelisti la cel mai bun liceu, 3 sferturi la alea medii pana la 99% manelisti la cele mai slabe.

Edited by Notsure, 24 June 2021 - 13:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate