Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

O situație care aș vrea să fie rezolvată

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Cum ai aflat deja? Nu se afiseaza pe 24?

#38
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@Edgar81 Doamna directoare de la școala unde am fost i-a comunicat mamei aseară pe la 21:45 rezultatul unde am intrat. Probabil că a avut acces la vizualizarea rezultatelor de la admitere. Normal sâmbătă pe 24 iulie se afișează, dar asta a fost acum

Totuși, legat de ce am zis mai sus, nu sunt sigur ce să fac. Eu renunț sincer la muzici, chiar și când mai ascultam zilele trecute mă gândeam la profilul Stiinte sociale, și aveam dați când îmi venea să opresc muzica. Parcă aveam senzația că mă strânge cineva de gât, atunci când îmi urla muzica în cap. Nu pot să fiu eu ăla, vezi-dom'le superior, că sunt singurul care nu asculta manele s.a., dar decât să mă transform și să ascult manelării, mai bine aș șterge playlisturile cu muzici de pe Deezer, canalele de muzică de pe YT. De la muzica asta de 1 săpt. si ceva tot simț senzația de migrene și am dureri de cap foarte dese. Plus că nu prea mai sunt așa sociabil cu nimeni de la galagiile alea. Știu că acum o să sară toți să-mi zică ce treaba are liceul cu muzica pe care o ascult, dar decât să stau toată vara într-o stare deplorabilă ,mai bine renunț prin a mai asculta muzici, și să fiu mai vesel și mai fericit. Nu mai zic ca erau dați destul de dese prin 2018-2020 cand,atunci când ascultam muzica, nu eram trist. De prin ianuarie 2021 mă simt trist cand ascult muzica, asta și din cauza stresului pentru examen și pentru viitorul care bate la ușă...

#39
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Alex, sa nu ai o supriza - pozitiva sau negativa. Inscrierile continua si azi din cate stiu eu, iar repartizarea se face computerizat. Oricum, mult succes!

#40
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@Edgar81 de înscris m-am înscris zilele trecute. Sâmbătă, 24 iulie, rămâne să văd unde intru oficial. Directoarea de la școala unde am fost i-a spus mamei pe 20 iulie la 21:45 unde am intrat, spunând că am intrat la liceul mult dorit, dar la profil ceva mai slăbuț, științe sociale. Din ce am auzit se spune că nu înveți ceva prea util, iar după liceu riști să ajungi șomer sau să te duci la o facultate slabă. Așa că nu știu ce mă fac, mamei i am zis că vreau să mă mut la filo, iar aceasta a zis că nu ar vrea să mă mute de unde voi fi acum. Ca să nu mai zic că în ziua de 21 iulie și chiar și azi dimineață pe la 10 mă certam cu mama la cuțite pe tema asta.

Și, legat de muzică, nu știu ce să zic, pauză am luat, dar sunt niște evenimente care încep în 31 iulie la Buzău unde va cânta Vama, the Mono Jacks, Byron (trupe indie rock românești), și aș vrea să mă duc, dar dacă eu întâmpin probleme psihice când ascult câte o piesă, trebuie să renunț o perioadă mai lungă la ascultat muzică (vreo 3 sapt-o lună, poate chiar si mai mult). Zilele trecute ascultam un set de al lui Robin Bluștutz (stalcit, Schulz e varianta corectă), și gândul meu era doar la unde am să intru la Științe sociale și la viitorul care bate tare la ușă, iar de aceea întâmpin probleme psihice (dureri de cap, oboseală) cand ascult muzica. Cred că am să ajung să ascult ambient, operă și muzica de pian, e mai relaxantă decât haosurile pe care le ascult 24/24 de când a apărut Second WORLD RADIO

#41
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Am aflat o altă știre de care nu ma pot liniști legată de profil la liceu. Mâine vad unde intru, între 10 și 12:00, dar nu asta e problema. Problema este că o altă prietenă de a fetei de care am zis mai sus puțin că se află pe acel profil ca mine (stiinte sociale), mi-a spus că la acest profil, care nu se bazează pe matematică în general, voi face mereu mate, dar nu am să dau bac la această materie. Încă ceva: și asta de care am zis acum e cu manelele, deci mari șanse ca la Științe sociale să am maneliști. Îmi vine să nu mai pun căștile în urechi din această cauză, nu mai zic ce mă așteaptă din toamnă. As vrea sa ma mut la filologie, dar mama nu prea vrea să mă lase

#42
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Pana la urma unde ai intrat?

#43
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Alexe imi vine foarte greu sa inteleg problematica ta. Adica propui sa renunti la muzica pe care o asculti in functie de liceu, de ce? La liceu nu te duci sa asculti muzica, acolo faci mai mult sau mai putin ore. Si daca e sa ma intrebi pe mine, filologia si stiintele sociale is aceeasi Marie cu alta palarie, ai aceleasi sanse si oportunitati dupa ce termini.

Cu stresul te inteleg, "pe vremea mea" acum 5 ani, si eu eram foarte stresat (serios, foarte stresat, ca mi-as da palme daca m-as intoarce in timp) cu admiterea la liceu, ca vreau mate-info, ca se nuruie cerul daca nu intru.., ca e liceu bun din Iasi si vreau acolo, blablabla.. si pana si eu am avut manelisti in clasa, aia e, e un trend prea mare ca sa nu fie prezent oriunde intr-o anumita masura. Asta nu inseamna ca nu erau oameni OK care nu-ti deranjau cu nimic viata.

Ce vad eu mai important pentru tine e sa te gandesti ce faci dupa liceu? Ce vrei sa mesteresti o viata? Mai ales ca de la uman unde esti tu e mai greu.. Zona tehnica e mult mai ceruta si cautata.

#44
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@Edgar81 Pedagogic, științe sociale

@BucsaMobilul Am discutat cu câteva persoane apropiate și mi-au spus că nu contează ce colegi o sa am. Normal că la liceu fac ore, nu ascult muzică. Muzica o ascult acasă, în timpul liber, sau spre scoala in autobuz. Am luat și eu decizia de a nu renunța să ascult ceea ce îmi place, chiar de nu-mi convine, să stau în banca mea și să nu aprind certuri, pentru că nu îmi doresc asta.

O sa vin pe topicul acesta și în septembrie/octombrie, ca să vă spun cum este la liceu și cum decurg lucrurile.

#45
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View PostALEXTheTrap22, on 26 iulie 2021 - 13:16, said:

@Edgar81 Pedagogic, științe sociale

@BucsaMobilul Am discutat cu câteva persoane apropiate și mi-au spus că nu contează ce colegi o sa am. Normal că la liceu fac ore, nu ascult muzică. Muzica o ascult acasă, în timpul liber, sau spre scoala in autobuz. Am luat și eu decizia de a nu renunța să ascult ceea ce îmi place, chiar de nu-mi convine, să stau în banca mea și să nu aprind certuri, pentru că nu îmi doresc asta.

O sa vin pe topicul acesta și în septembrie/octombrie, ca să vă spun cum este la liceu și cum decurg lucrurile.

Pai asa e si normal, crezi ca eu le zic prietenilor si celor din jur ce ascult? Nu.

#46
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Întocmai, @BucsaMobilul. Acum voiam să dau drumul la un EP/album pe Deezer, am luat o pauza de la muzica câteva zile că ma durea capul, dar fiindca de azi e vacanta cu adevărat, bag un album frumos pe Deezer. Problema este alta, că aia de sunt mai manelari sunt mai oarecum cocalari, gen au comportament din-ala, stiti voi. Dacă m-ar auzi Miezo' (Dumnezeu, prescurtarea e de la Povesti cu Jimmy, da ma uit la el), i-as zice să nu îmi dea astfel de colegi. Chiar azi am fost să depun acte pentru înscrierea la liceu, iar acolo am văzut câțiva copii care se înscriau și ei pentru Științele sociale. Nu am vorbit cu niciunul dintre ei, că nu îi cunosc încă, dar păreau destul de ok. Acum ramane sa vad cum merg treburile în primele două luni de școală. Totuși, vorbesc de Colegiul Pedagogic din Buzău, care este pe locul doi, imediat după B.P. Hașdeu, până la urmă, un liceu foarte bun acest Pedagogic.

Legat de muzici, ascult ce-mi place, dar totusi la liceu am să-mi intreb colegii ce preferinte au.

#47
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Lipsa de timp nu m-a lăsat să-mi spun părerea despre cum este la liceu. Acum, în timp ce scriu, mă aflu în autobuz și am zis să-mi fac puțin timp.

Am început, practic, o nouă etapă din viață, pe 13 septembrie. Profilul S.S. mi se pare destul de ok, chiar dacă nu îl vroiam pe acesta. Singura chestie nașpa este că nu o să scap de mate pana într-a 12-a. Colegii par ok, undeva pe la 60-70%, pentru că unii sunt genul care zic: ,,aaa, lasă-ne, ne plictisești..", dar sunt și unii care sunt de treabă. La preferințele muzicale nu am întrebat toți colegii, dar sunt vreo 2-3 care preferă muzica indie rock (ceva ce-mi place și mie), dar sunt și vreo 4-5 cu manelele, dar nu sunt genul care să vină cu boxa ca să pună tare. Cât despre profesori, aș putea zice 50-60% ok, unii sunt exigenți, dar merg înainte, prin faptul că o să învăț mereu. Menționez încă o dată că liceul este ,,Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret" din Buzău, printre cele mai bune licee, de altfel.

Eu sper că până în clasa a 12-a să fie bine și colegii să fie de treabă, pentru că în gimnaziu au fost cei mai nasoli colegi. Îmi cer scuze că am scris mai pe grabă, dar timpul nu-mi permite deloc!!!

#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce vrei sa studiezi mai departe dupa ce termini SS?

#49
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
@dani.user Încă nu m-am gândit exact, dar o variantă ar fi Dreptul, acum să văd, printr-a 11-a mă decid total unde vreau să dau după

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate