Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masina mica de oras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Printre cele mai fiabile ar fi Hyundai i10, Hyundai i20, Kia Picanto, Toyota iQ, Citroen C1/ Peugeot 107/108/Toyota Aygo, Suzuki Alto, Ford Fiesta.

Aș lua oricare dintre ele.

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 andreic, on 23 iunie 2021 - 12:57, said:

Merge lejer, am testat eu si sunt gras, 1.80. C3 new facelift 2020, nu aircross, ala e si mai si.

Aiurea.

Ai obisnuit a te multumi cu putin, aia e realitatea.

Mai chircit, asa - sa incapa si altii nou veniti. Mai progresist.

Edited by cattavencu, 23 June 2021 - 14:45.


#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 mannick, on 23 iunie 2021 - 12:54, said:

As zice sa mergi pe Clio, gloata nu poate gresi. In plus, cei de la Renault au si o finantare ok, probabil cea mai buna finantare auto din Romania.
OFF
Gloata prin definiție e proastă.
ON
M-am suit într-un Clio pe post de pasager în față - am dat cu capul de tavan cînd m-am așezat mai bine în scaun și încă o dată cînd am luat o groapă. Am 1,75 înălțime.

#22
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 radunic, on 23 iunie 2021 - 15:19, said:

ON
M-am suit într-un Clio pe post de pasager în față - am dat cu capul de tavan cînd m-am așezat mai bine în scaun și încă o dată cînd am luat o groapă. Am 1,75 înălțime.
Sper ca ai idee de scaune reglabile in inaltime!
Nu de alta dar si eu dau cu capul de tavan la 1.87 pana pun mana pe manetica/butonel si dau scaunul jos, urc volanul, reglez oglinda...
Cel mai probabil scaunul ala era reglat pt cineva mai mic de inantime decat tine Posted Image

Intradevar dupa cum bine a punctat

 cattavencu, on 23 iunie 2021 - 12:38, said:

Clio e inghesuit in spate, vine plafonul pe tine (boala ultimilor ani la multe masini)
Patit asta la Volvo S60 Nou.

Edited by elbjorn, 23 June 2021 - 15:29.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As zice sa iei Sandero cu cutie de viteze automata CVT, motorul de 1 litru ECO100G, pe GPL

#24
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Nu vreau Dacia. Aygo l-am vazut azi, e mic rau, cam ca I10-le. Cred ca o sa ramanem la 208 sau Corsa. Polo-ul nou e peste buget

#25
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
208 si corsa sunt practic aceeasi masina pe dedesubt, deci ia cea mai buna oferta in cazul in care te multumeste.
Ca sa fim sinceri, ai buget de dacie, dar daca nu te multumeste nu ai decat sa iei ceva mai mic.

#26
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Ww up vedeți dc va place. Este cel mai spațios din clasa lui.

Edited by elbjorn, 23 June 2021 - 21:03.


#27
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

 marius87ism, on 23 iunie 2021 - 21:02, said:

208 si corsa sunt practic aceeasi masina pe dedesubt, deci ia cea mai buna oferta in cazul in care te multumeste.
Ca sa fim sinceri, ai buget de dacie, dar daca nu te multumeste nu ai decat sa iei ceva mai mic.

Pai asta a si fost ideea. Ceva mic, a doua masina, doar ptr oras. 208-ul e mai frumos decat Corsa, dar la Corsa se pot adauga optiuni utile la a 2-a varianta de echipare. Pana la urma alegerea finala e a sotiei. Ea o conduce, ei trebuie sa ii placa Posted Image

#28
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 02.06.2021
i10 varianta N-Line arata foarte bine si are si garda la sol de 15,5 cm.

#29
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
La i20 v-ați uitat?

 MiG29, on 23 iunie 2021 - 19:52, said:

Nu vreau Dacia. Aygo l-am vazut azi, e mic rau, cam ca I10-le.
Alea se încadrează exact în definiția mașinilor de oraș, adică în clasa A.

Evident că sunt mici. Asta e ideea.

208 e subcompacta, adică în clasa B.

#30
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Stiu ca Aygo si I10 sunt clasa A. Am vazut in trafic ambele masini, I10-le pare  o idee mai mare. Aygo are camera ptr mers cu spatele, I10-le nu. Am primit oferte ok la Aygo, la I10 oferta standard de la importator. Pana la urma o sa mergem sa le vedem si pe astea doua si cu ocazia asta vedem si I20-ul. Kia RIO iarasi e interesanta dar am primit termen de livrare 6-7 luni....

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cattavencu, on 23 iunie 2021 - 14:44, said:

Aiurea.
Abia incap intre volan si stalpul portierei ca sa-ti faci o idee de dimensiune adica intotdeauna frec putin de ele cand ies sau intru si nu sunt probleme cu locurile din spate, e chiar oki, ramane spatiu de garda. Scaunul la mine merge in spate pana vad surubul de prindere de la sina cand ma pregatesc sa intru, aia e pozitia mea, in rest am 1.79

Edited by andreic, 24 June 2021 - 08:53.


#32
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 MiG29, on 24 iunie 2021 - 08:49, said:

Stiu ca Aygo si I10 sunt clasa A. Am vazut in trafic ambele masini, I10-le pare  o idee mai mare. Aygo are camera ptr mers cu spatele, I10-le nu. Am primit oferte ok la Aygo, la I10 oferta standard de la importator. Pana la urma o sa mergem sa le vedem si pe astea doua si cu ocazia asta vedem si I20-ul. Kia RIO iarasi e interesanta dar am primit termen de livrare 6-7 luni....
Din clasa A Ww Up este ce-a mai spatioasa. Dc nici asta nu este destul atunci este clar ca vreti clasa B.
Iar masina ideala de oras este Smart.

6-7 luni terment de livrare devine ceva normal. Ironia digitalizarii: https://www.mckinsey...es-for-success#

#33
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 MiG29, on 24 iunie 2021 - 08:49, said:

Stiu ca Aygo si I10 sunt clasa A. Am vazut in trafic ambele masini, I10-le pare  o idee mai mare. Aygo are camera ptr mers cu spatele, I10-le nu. Am primit oferte ok la Aygo, la I10 oferta standard de la importator. Pana la urma o sa mergem sa le vedem si pe astea doua si cu ocazia asta vedem si I20-ul. Kia RIO iarasi e interesanta dar am primit termen de livrare 6-7 luni....

Camera aia este inutila la masinile din clasa A, senzorii de parcare sunt foarte ok pentru manevrele de mers cu spatele. Majoritatea au o vizibilitate foarte buna in spate, nu sunt precum cele din clase mai mari sau SUV unde nu ai vizibilitate buna sau chiar nu o ai deloc.  Din proprie experienta ca a doua masina, clasa A este super ok indeosebi la cheltuieli de exploatare (aici depinde foarte mult insa de motorizare) si la manevrabilitatea in oras. Multi ar zice ca acolo unde parchezi un i10, un UP! sau Aygo, parchezi si un i20, Polo sau Yaris. De multe ori in viata reala nu este asa.

Daca nu suferi de Volkswagenofobie recomand un drivetest cu UP!

Edited by florinppv, 24 June 2021 - 11:57.


#34
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007

 radunic, on 23 iunie 2021 - 15:19, said:

OFF
Gloata prin definiție e proastă.
ON
M-am suit într-un Clio pe post de pasager în față - am dat cu capul de tavan cînd m-am așezat mai bine în scaun și încă o dată cînd am luat o groapă. Am 1,75 înălțime.
ai dat o p.... scuzati expresia

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 elbjorn, on 24 iunie 2021 - 10:55, said:


Din clasa A Ww Up este ce-a mai spatioasa. Dc nici asta nu este destul atunci este clar ca vreti clasa B.
Iar masina ideala de oras este Smart.

6-7 luni terment de livrare devine ceva normal. Ironia digitalizarii: https://www.mckinsey...es-for-success#
Nu doar asta dar e si cea mai solida si asezata in general. Stiu ca nu e pentru asta dar e cam singura masina de clasa mini care se comporta bine si la viteze mai mari.
Se cunoaste faptul ca e facuta pe o platforma de clasa superioara, nu de clasa mini.

Soliditatea ei si senzatia de lucru trainic vin si cu un dezavantaj. E mai grea decat unele masini din clasa superioara (clasa mica).

Nu sunt fan VAG, nici pe departe, dar Up e o masina buna. Mai ales tinand cont de restul caricaturilor care se vand in clasa aia.

PS. Nu cred ca Up se incadreaza la VW-fobie :)
Nu-i starneste nimanui nicio insecuritate o astfel de masinuta. Nu din alea de care starnesc uneori masinile VW unora :)

Edited by underb, 24 June 2021 - 13:55.


#36
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 underb, on 24 iunie 2021 - 13:50, said:

Mai ales tinand cont de restul caricaturilor care se vand in clasa aia.
Hai ca nu sunt nici restul "lastunuri". Am avut experiente decente si in Picanto, C1.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate