Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mai merita cumparat un telefon doar pentru camera de pe el?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
De cand cu avansul fotografiei computationale si posibilitatea de a instala Google Camera pe telefoane ieftine, coroborata cu senzorii din ce in ce mai mari de pe toate modelele de telefoane... ma intrebam daca mai merita sa dai o caruta de bani pe un telefon doar pentru camera de pe el. Xiaomi Mi 11 Ultra, telefonul cu cei mai mari senzori de pe piata romaneasca, costa peste 1200 de euro, in timp ce un Pixel 4a, care se poate cumpara cu mai putin de 2000 de lei, poate face lejer poze de cea mai buna calitate folosind soft-ul de pe el. De asemenea, se poate instala Gcam pe Xiaomi-uri ieftine.

Si in final, exista mereu camerele foto profesionale, de tip DSLR, care se pot cumpara pentru fotografii si video de calitate. Mai merita cumparat in 2021 un telefon pentru camere?

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Asta nu ar fi cumva o opțiune personalã  ?

Uite, tel meu are 4 camere, mie mi ar fi suficientã una singurã, ca nu fac poze aproape deloc, dar asta e, dacã asta e trendul și numai asa ceva gãsești...

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Pai si Google Camera ala face camera mai buna sau ce?

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca merita pentru tine, tu stii. Daca merita pentru altul, el stie.

Evident ca merita daca nu vrei aparat foto, si vrei un telefon care sa iti permita multe.
Pentru ca un telefon precum cel amintit, comparativ cu un Pixel precum cel amintit, are o camera wide foarte buna ziua/noaptea, una ultrawide foarte buna, 1-2 de zoom, ofera flexibilitate incat sa poti face ce vrei sau ai nevoie atat in incaperi mici, cat si afara, la distanta, ziua, noaptea, foto sau video de calitate.

In plus, nu toata lumea vrea sa mestereasca, caute APK-uri, instaleze, testeze, sa schimbe versiunile ca aia nu merge, ca sa incropeasca o solutie cat de cat ok.
Multi vor un smartphone capabil, versatil la capitolul asta, care sa ofere o plaja cat mai larga de optiuni la o calitate foarte buna - iar de se poate, API-ul camerei sa fie accesat direct si de alte aplicatii incat calitatea foto/video in ele sa fie buna, nu de cacao cum era pana nu acum multa vreme, la majoritatea telefoanelor cu Android.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu. Dacă nu poți să faci și o filmare 3D de nuntă cu el, clar nu se merită.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
IPhone 11 si 12, plus derivatele, poze noaptea excelente. Merita.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt mine nu.
Dar pt altul sigur merita.
Si eu si el ne stim valoarea propriilor nevoi.
Tu?

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
Toate telefoanele au camere pe ele si nimeni nu-si bate capul sa aleaga un telefon dupa performanta camerei. Ca senzorul e prea mic si atunci producatorii au gasit solutia sa puna mai multe obiective cu functii diferite, e chiar laudabil. De la 2000 de lei iei un mirrorless decent care bate toate telefoanele.
Sa faci filmarile astea cu un telefon:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BuLGDw7DhZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Din soft poti sa imbunatatesti doar limitat pozele; pana la urma hardware-ul va face diferenta.

Apropos: camera nu este "pe telefon" ci "in/din" telefon ;-)

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Merită/nu merită, fiecare știe pentru el.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostTrafalgarLaw, on 23 iunie 2021 - 00:20, said:

De cand cu avansul fotografiei computationale si posibilitatea de a instala Google Camera pe telefoane ieftine, coroborata cu senzorii din ce in ce mai mari de pe toate modelele de telefoane...
Daca senzorul este "curat", iar Gcam aduce plus, merita. Daca senzorul e prost, poti sa te dai peste cap... si nu ies rezultate buna, chiar si cu Gcam. De cand se poate instala asa usor Gcam? Trebuie portata de cineva pe telefonul respectiv. O instalezi daca exista port. Mai trebuie ca si telefonul s-o suporte, sa aiba deblocate diverse features, de pilda RAW. ;) Nu prea cred ca alea ieftine au.

View Postmaccip, on 23 iunie 2021 - 00:35, said:

Pai si Google Camera ala face camera mai buna sau ce?
Vezi mai sus. Gcam e o aplicatie remarcabila. Printre putinele.

#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Pentru ce poze fac eu, camera nu m-a interesat niciodată. În ultimii 6-7 ani am cumpărat mereu cel mai bun allview lansat anul trecut. Tot ce m-a interesat a fost să se poată conecta la net și să se audă bine. Prețurile la care se vând acum telefoanele mobile „adevărate” mi se par obscene, pe vremea mea dădeam 1000 de dolari pe un calculator făcut cu mare grijă din bucăți și apoi făceam bani frumoși cu el. Pentru un device folosit esențialmente ca să vorbesc nu mă interesa să dau mai mult de 100 de dolari. Dacă aș ajunge să dau 1000 de euro pe un telefon, păi atunci pe un device care ar trebui să mă ajute să fac bani cât ar trebui să dau? 10.000 de euro? Păi și în cât timp i-aș amortiza costurile?...

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dac vreau sa fac poze imi iau camera foto cu mine.
Daca vreau sa filmez imi iau camera de filmat.

Telefonul doar daca am nevoie sa fac o poza urgent. In rest mai mult scanat coduri QR decat poze...
Si teoretic telefonul meu stie sa faca poze... Huawei P30.
Dar nu am controlul care il vreau eu.

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca cate coduri qr scanezi tu? Esti prima persoana pe care o aud spunand "mai mult scanat coduri QR decat poze".

#15
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Telefonul il ai mereu la tine!

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Posteiffel, on 23 iunie 2021 - 09:37, said:

Dac vreau sa fac poze imi iau camera foto cu mine.
Daca vrei sa faci poze, da, iei aparatul, daca spatiul/situatia iti permite. Sau daca stii dinainte.

Dar cum eu sunt pasionat de asta, spre exemplu, tot nu pot lua aparatul dupa mine mereu.
Asadar, culmea, unele dintre cele mai interesante cadre le am facute cu telefonul, pentru ca e mereu in buzunar.
Si ofera destul control, desi nu aceiasi calitate ca un mirrorless in final. P30Pro am eu. As vrea camere mai bune.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Am telefon cu camera bunicica, un Xiaomi. Pentru ce imi trebuie mie sau sotiei, o poza cu nu stiu ce apus sau ce altceva, ceva rapid, pe moment, e mai mult decat suficient.
Dar pentru poze cu adevarat profesioniste, o camera foto cu un obiectiv bun, nu se compara cu fotografia pe telefon. Am aparatura foto destul de ca lumea, o iau cu mine cand stiu ca o voi folosi.
Telefonul are singurul avantaj ca softul intra in actiune direct cand se face poza sau mai editeaza dupa. Ceea ce la aparatul foto, o face persoana dupa ce descarca poza pe PC si face editarea.
Dar daca vrei o poza ca lumea, aparat foto + editare pe PC e cu mult peste smartphone si softul lui.

Edited by bai3tzash, 23 June 2021 - 10:23.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Google Camera doar editeaza pozele, clar intr-un mod limitat. Daca vrei poze de calitate atunci hardware-ul face acest lucru posibil.

Eu in general imi cumpar telefon 90% pentru poze. Calatoresc destul de des si nu am mereu chef sa car un DSLR dupa mine. Plus ca daca vreau sa fac o poza/video spontan, scot telefonul si gata treaba.

Eu merg de ani de zile doar pe Apple si sunt foarte multumit din toate punctele de vedere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate