Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Republica Moldova - Muntenegru (prin Romania, bineinteles)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
buna,

am decis sa mergem la odihna anul asta in Kotor, dar sotia neaparat tine sa ne oprim si la dus si la intors prin Romania, ca are o mare placere de privelistele din Tara (macar ca e rusoaica, lol).

Traseul ales e
Chisinau > Sighisoara > Timisoara > Kotor la dus si;
Kotor > Kyustendil > Bucuresti > Chisinau intors.

Acum ce ma pune nitel pe ganduri e ca google maps imi face traseul prin Kosovo si parca am ceva dubii ca e sigur... imi cam aduce a Transnistria de la noi...

Ce parere aveti, orice sfat e binevenit!

Traseul generat de google: https://goo.gl/maps/8KC6AQfcv4vhrspS9

Sanatate!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce anume vrea sa vada prin Romania. 2 zile dus si alte 2 zile intors mi se par cam chinuite.

Poate iesirea (si apoi intrarea) ati putea sa o faceti pe la Portile de Fier (Drobeta Tr. Severin), iar traseul sa difere (ori Timisoara-Cluj-Iasi-Chisinau, ori Craiova-Bucuresti-E85/DN2 Galati-Modova).

#3
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011

View PostPololica, on 22 iunie 2021 - 10:14, said:

Ce anume vrea sa vada prin Romania. 2 zile dus si alte 2 zile intors mi se par cam chinuite.

noi mai mult suntem dupa orasele mici si vechi(?), gen Sighisoara - ce lipsesc peste Prut. o zi in astfel de locatie cred ca e arhideajuns, din practica vacantelor precedente (iarasi, personal).

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Sighisoara trebuie vizitat, pacat ca preturile sunt cam mari.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmakima, on 22 iunie 2021 - 09:55, said:

buna,

am decis sa mergem la odihna anul asta in Kotor, dar sotia neaparat tine sa ne oprim si la dus si la intors prin Romania, ca are o mare placere de privelistele din Tara (macar ca e rusoaica, lol).

Traseul ales e
Chisinau > Sighisoara > Timisoara > Kotor la dus si; Chisinau - Sighisoara - Hateg - Resita - trecere frontiera Naidas - Smederevo (urcare pe autostrada) - Kraguevac - Cacak - Niksic - Kotor
Kotor > Kyustendil > Bucuresti > Chisinau intors.

Acum ce ma pune nitel pe ganduri e ca google maps imi face traseul prin Kosovo si parca am ceva dubii ca e sigur... imi cam aduce a Transnistria de la noi...

Ce parere aveti, orice sfat e binevenit!


Vezi care-i situatia cu PT Naidas.Daca cumva este inchisa,atunci alege Portile de Fier.Daca-i inchisa temporar,iti faci programaul de asa natura ca sa fie bine.
Nu ti-am trecut nimic pentru intoarcere,iti alegi tu.Poti alege de exemplu sa te intorci prin Serbia si apoi Bulgaria.
In locul tau as aloca timp pentru vizite pentru Muntenegru,nu penrtu Romania.Romania este aproape,puteti veni oricand.Dar este pacat sa ratati frumusetile din Muntenegru.
Sa nu cumva sa faci greseala majora sa calatoresti noaptea prin Muntenegru,pentru ca acolo fiecare metru de drum este o desfatare.Zona montana din Serbia este de asemenea extraordinara.
Din Kotor va sigerez sa faceti o calatorie pana in Albania,la Skoder.Este relativ aproape.
Si sa faceti popas pentru noapte In Serbia.Eu de fiecare data am poposit la Kragujevac si sa mancati acolo.Sa vedeti care-i diferenta dImtre e mancarea buna,adevarata si gustoasa (la sarbi) fata de aia pregatita la cele mai inalte standarde marca UE.

ps.
Pentru Sighisoara ajung cateva ore,ca n-ai ce vedea prea mult.Faci doua tururi de cetate (ajunge si unul singur) si bei o cafea la preturi de pandemie (alea puse de eroii entrepreneuri ai lui Catu) si ai terminat,poti pleca mai departe.

Despre Covid si restul te orientezi singur.

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Kosovo e sigur, mergi doar pe sosea in tranzit, calitate buna a asfaltului, nu te baga nimeni in seama. Am trecut accidental pe la ei, ca s.a razgandit cumva navigatia, a schimbat ruta si nu observasem. Trebuie platita cartea verde a masinii(asigurarea), parca am platit 14 euro si tot cu aceasta ocazie verifica daca asigurarea masinii iti acopera statele pe care le vei tranzita.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Un oras interesant apropiat de granita cu Muntenegru e Dubrovnik in Croatia - merita vazut.

Sunt 90 de km din kotor.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ultima oara cand am vrut sa mergem in Kotor (noi avand cazare in Ulcinj) ne-am lasat pagubasi.Coada de masini era imensa,ar fi fost imposibil sa gasim loc de oprire/parcare si asta dupa ce printr-o minune am fi putut intra in Kotor.
Legat de Dubrovnik.unul din grup a fost cu motocilcleta.Doar el a ales sa mearga la Dubrovnik.Chiar cu moto fiind,a facut dus-intors foarte mult timp.Ne-a zis mai apoi ca n-am fi avut loc de parcare in zona interesanta din Dubrovnik,orasul fiind saturat de masini si turisti.Se intampla in 2016.
Nu stiu acum cum e,dar fiind deja sezon,s-ar putea sa fie aglomeratie.

#9
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Fă-ți traseul prin Serbia, este bestial.
Neapărat viaductul Tara, ai și stațiunea  Zlatibor.
Prin Romania ar fi bine să ieși pe la Naidăș, adică ai vedea și Clisura Dunării.
Orșova-Naidas.

#10
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014

View PostBahuru, on 22 iunie 2021 - 10:43, said:

Sighisoara trebuie vizitat, pacat ca preturile sunt cam mari.

Mai bine vizitati Sibiu - cel mai frumost oras, dupa parerea mea (curat, intrtinut)

#11
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011

View Postgzbotii, on 30 iunie 2021 - 08:19, said:


Mai bine vizitati Sibiu - cel mai frumost oras, dupa parerea mea (curat, intrtinut)
multumesc de sugestie, Sibiul l-am vizitat anul trecut, alaturi de Brasov si Cluj-Napoca. toate trei ne-au incantat cu ceva a lor, de aici si dorinta de a mai vizita si alte orase romanesti :)

#12
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014

View Postmakima, on 30 iunie 2021 - 11:01, said:

multumesc de sugestie, Sibiul l-am vizitat anul trecut, alaturi de Brasov si Cluj-Napoca. toate trei ne-au incantat cu ceva a lor, de aici si dorinta de a mai vizita si alte orase romanesti Posted Image

Daca tot suntem aici - care e ce mai ok ruta intre Iasi is Chisinau? E581 (de la Leuseni) sau Sculeni - Chisinau (cum am inteles, deja au terminat cu reabilitare drumului pe acolo)?

Edited by gzbotii, 30 June 2021 - 11:17.


#13
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
n-am mers foarte demult spre Sculeni, ca tot repara drumul de vreo 5-10 ani... eu intotdeauna merg spre Iasi prin Leuseni, e "autobahn-ul" local (dar oricum pazea la radare mobile)

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
colegu' , PT naidas e deschis dar de la resita nu merge pe la lupac gradinari ca se repara 8 km de drum si e doar piatra vreo 2 km si in rest pamant batatorit. m am tepuit eu la drumul spre grecia. mergi resita anina naidas eventual





Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate