Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Incepe discriminarea albilor ?

  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostFluk3, on 21 iunie 2021 - 14:50, said:

Clar ca nu mai e de mult liberalism... cam de la al treilea val de feminism s-a cam dus pe ulei...

Dar noi nu am avut liberalism...ca avem anumite valori ale liberalismului, ca ne uitam spre vest...da. Iti dau cateva exemple. Pot cei din lgtbq sa se casatoreasca in Romania ? Avem noi libertatea de exprimare ca la americani (din punct de vedere legislativ) ?

#56
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021

View PostKarhu, on 21 iunie 2021 - 14:57, said:


Pai ala-i salariu de negri, foarte bine ca au interzis albilor sa aplice pt mizeria aia.
Deci de fapt era discriminarea clasica a negrilor , ce inseamna sa citesti si sa nu pricepi si sa incepi sa faci topicuri pe SP.
Pai ala e salar de entrylevel prin Ro !

#57
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postjimi91, on 21 iunie 2021 - 15:16, said:


Dar noi nu am avut liberalism...ca avem anumite valori ale liberalismului, ca ne uitam spre vest...da. Iti dau cateva exemple. Pot cei din lgtbq sa se casatoreasca in Romania ? Avem noi libertatea de exprimare ca la americani (din punct de vedere legislativ) ?
Asta explicam, liberalismul clasic are alte valori, dupa al 3-lea val feminist a fost deturnat de tot fleul de valori dubioase gen lgbt, minoritati, woman's equal rights and so on... Nu ca astia nu ar treubi sa aiba trepturi dar sa fim seriosi, toti oamenii ar terbui sa aiba drepturi egale.

Noi.. doar importam tot fleul de scormoneli si curente care ne sunt prielnice sau nu... care ne ajuta in politica externa sau nu..

Ah.... americanii au dreptul sa se exprime ? :) Sa zica cand vor ei  pe strada the N word ? :)

#58
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Asta e asa la nivel de discutie, o sa vina si la noi, pe langa asta fi si feminismul, la noi acuma e asa mai pe langa si nu e simtit, dar in vreo 20 de ani va fi jale sa fii barbat alb, o sa ne zica tigani ciocu mic ca noi suntem la putere Posted Image .

Spor

#59
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mda.... mult spor progresismului in fostele tari comuniste din EU de est :))

#60
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Ca fapt divers, uitati-va la filmele mai noi, nu exista film in care sa nu apara un negru, un chinez, un gay sau o lesbiana.
Apoi comparati cu filmele mai vechi, sa zicem anii 1990-2005. Diferenta e incredibila.
Acum daca scoti un film si nu apar cel putin cativa discriminati in el, nu e bine... netflix e campion in asa ceva, el are film (Bridgerton) cu familiile regale din Marea Britanie in care apar cavaleri oameni de culoare, iar regina Charlotte e negresa...

In Romania, daca esti o persoana publica si zici ceva de rau de o anumita categorie sociala(aia care nu platesc nimic la stat, insa beneficiaza de ajutoare sociale si au multi copii), cariera ta s-a terminat, te iau la rand CNA-ul, CNCD-ul, zece mii de ONG-uri samd ... vedeti scandalul cu arbitrul roman, care si-a furat-o, nevinovat fiind.
Nu mai zic, daca aplici unui discriminat acelasi tratament pe care l-ai aplica unui roman neaoș, e clar discriminare pe motive rasiale si sar toti pe tine.

#61
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Progresismul nu are nicio legatura cu ideea de “progres”, ci mai degraba isi are originea in Marxism. Si da, discriminarea albilor exista, fiindca stanga radicala a reusit sa monopolizeze parghiile de putere din politica internationala. Progresismul a declarat razboi conceptelor de “competitie” si “merit”, fapt care se vede in discriminarea abjecta a albilor, invocand nevoia de diversitate etnica si culturala.
Ei stiu ca daca s-ar merge pe varianta competitiei corecte, bazata pe aptitudini si calitati, albii ar domina detasat in sfera profesionala, la fel cum de fapt au dominat din multe alte puncte de vedere in decursul istoriei umanitatii. Ce se intampla acum e contra naturii si contra evolutiei.

#62
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postlex2010, on 21 iunie 2021 - 15:29, said:

.
In Romania, daca esti o persoana publica si zici ceva de rau de o anumita categorie sociala(aia care nu platesc nimic la stat, insa beneficiaza de ajutoare sociale si au multi copii), cariera ta s-a terminat, te iau la rand CNA-ul, CNCD-ul, zece mii de ONG-uri samd ... vedeti scandalul cu arbitrul roman, care si-a furat-o, nevinovat fiind.
Nu mai zic, daca aplici unui discriminat acelasi tratament pe care l-ai aplica unui roman neaoș, e clar discriminare pe motive rasiale si sar toti pe tine.
Aceste mici "dreptati" acordate minoritatilor si cenzura anumitor termeni nu sunt deloc straine de modalitatea de lucru a marxismului, care in cazul de fatza se pare ca e la moda...
Cam asta e prima faza, cu drepturi si cenzuri...+useful idiots care apar si apara aceste ideologii,  dupa ce se instaureaza asta si toata lumea e de acord incep faze mai urate cu aia care-i parasc pe cei care nu sunt fideli ideologiei...
E totul scris si trait, istoria se repeta... doar ca de data asta parca e la o scara mai mare.

Si e atat de usor sa vezi de fapt cine sunt acesti ong-isti pt ca in momentul in care ii acuzi de asa ceva te fac ori fascist ori extremist de dreapta evident cand nu ai nici o treaba nici cu stanga nici cu dreapta :) Vrei sa-ti vezi naibii de viata ta si sa nu-ti mai spuna cineva ca ala are nevoie de repturi speciale pt ca toti suntem egali, nu exista ca unii sa fie mai egali decat altii.

#63
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Dacă mă declar și eu alien minoritar, mă pot angaja automat stagiar la NASA?

#64
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Cica dupa legea lor... poti sa te declari ce vrei... azi una maine alta... cu cat mai fluid cu atat mai bine...

Eu tot nu inteleg cine gandeste chestiile astea asa cu cru pt ca se contrazic intre ele... de ex.. drepturile femeilor cu drepturile minoritatilor religioase (de ex musulmane)

#65
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Ai auzit de planul Kalergi?

View Postglassofwine, on 21 iunie 2021 - 15:39, said:

Progresismul nu are nicio legatura cu ideea de “progres”, ci mai degraba isi are originea in Marxism. Si da, discriminarea albilor exista, fiindca stanga radicala a reusit sa monopolizeze parghiile de putere din politica internationala. Progresismul a declarat razboi conceptelor de “competitie” si “merit”, fapt care se vede in discriminarea abjecta a albilor, invocand nevoia de diversitate etnica si culturala.
Ei stiu ca daca s-ar merge pe varianta competitiei corecte, bazata pe aptitudini si calitati, albii ar domina detasat in sfera profesionala, la fel cum de fapt au dominat din multe alte puncte de vedere in decursul istoriei umanitatii. Ce se intampla acum e contra naturii si contra evolutiei.
Adevarat!

#66
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostLupulcelrau, on 21 iunie 2021 - 15:24, said:

dar in vreo 20 de ani va fi jale sa fii barbat alb, o sa ne zica tigani ciocu mic ca noi suntem la putere Posted Image .

O fac deja :) Indirect

#67
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Ai auzit de planul Kalergi?
...conspiratii...:)

#68
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Cântăreața Macy Gray îi cere lui Biden schimbarea steagului Americii: Este învechit și incorect. Stelele să fie de culoarea pielii

Cântăreaţa Macy Gray a propus preşedintelui Joe Biden şi vicepreşedintelui Kamala Harris, într-o scrisoare deschisă, ca steagul american să fie actualizat pentru a reprezenta diversitatea populaţiei Statelor Unite. Gray, în vârstă de 53 de ani, a subliniat că actualul steag „nu mai reprezintă democraţia şi libertatea”

Ea a făcut referire la steagul bătăliei confederate, conceput ca simbol al opoziţiei abolirii sclaviei, dar şi la revolta de la Capitoliu din 6 ianuarie 2021.
Adresându-se preşedintelui, vicepreşedintelui şi membrilor Congresului american, Gray a scris că steagul „a fost deturnat ca un cod pentru o anumită convingere”. Ea a adăugat că, precum cel confederat, acest drapel este „degradat, învechit, dezbinător şi incorect” şi că nu mai reprezintă toţi oamenii.
„Nu este corect să fim forţaţi să îl onorăm. Este timpul pentru un nou steag”, a mai scris Gray. Legat de dungile de pe steag, Macy Gray a făcut referire la documentele Smithsonian care spun că cele albe reprezintă puritatea şi inocenţa. „America este mare. Este frumoasă. Pură nu este. Este zdrobită şi făcută bucăţi. Cum ar fi dacă dungile ar fi aproape albe?”.
Gray a mai susţinut că steagul ar trebui să includă 52 de stele - D.C. şi Puerto Rico între ele, despre care a spus că au făcut timp de decenii lobby pentru a fi considerate state. Ea a propus un nou concept al stelelor: „Dacă stelele ar reprezenta culorile noastre, ale tuturor - culoarea pielii voastre şi a mea - precum tonurile melaninei? Pătratul albastru reprezintă vigilenţa şi perseverenţa, iar dungile roşii, valorile. America este toate aceste lucruri”.
După 62 de ani, a adăugat ea, „în 2021, ne-am schimbat şi este timpul pentru o transformare, una care să reprezinte toate statele şi pe noi toţi”.

#69
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View PostRangerBoy, on 21 iunie 2021 - 16:38, said:

Ai auzit de planul Kalergi?
Se explica, aici in Obor, Bucuresti parca ia adunat pe toti, gasesti ce vrei, arabi, chinezi, africani.


View PostAndreysc7, on 21 iunie 2021 - 16:41, said:

O fac deja Posted Image Indirect
vreau dovezi

View PostPhobos, on 21 iunie 2021 - 16:46, said:

Cântăreața Macy Gray îi cere lui Biden schimbarea steagului Americii: Este învechit și incorect. Stelele să fie de culoarea pielii

Cântăreaţa Macy Gray a propus preşedintelui Joe Biden şi vicepreşedintelui Kamala Harris, într-o scrisoare deschisă, ca steagul american să fie actualizat pentru a reprezenta diversitatea populaţiei Statelor Unite. Gray, în vârstă de 53 de ani, a subliniat că actualul steag „nu mai reprezintă democraţia şi libertatea”

Ea a făcut referire la steagul bătăliei confederate, conceput ca simbol al opoziţiei abolirii sclaviei, dar şi la revolta de la Capitoliu din 6 ianuarie 2021.
Adresându-se preşedintelui, vicepreşedintelui şi membrilor Congresului american, Gray a scris că steagul „a fost deturnat ca un cod pentru o anumită convingere”. Ea a adăugat că, precum cel confederat, acest drapel este „degradat, învechit, dezbinător şi incorect” şi că nu mai reprezintă toţi oamenii.
„Nu este corect să fim forţaţi să îl onorăm. Este timpul pentru un nou steag”, a mai scris Gray. Legat de dungile de pe steag, Macy Gray a făcut referire la documentele Smithsonian care spun că cele albe reprezintă puritatea şi inocenţa. „America este mare. Este frumoasă. Pură nu este. Este zdrobită şi făcută bucăţi. Cum ar fi dacă dungile ar fi aproape albe?”.
Gray a mai susţinut că steagul ar trebui să includă 52 de stele - D.C. şi Puerto Rico între ele, despre care a spus că au făcut timp de decenii lobby pentru a fi considerate state. Ea a propus un nou concept al stelelor: „Dacă stelele ar reprezenta culorile noastre, ale tuturor - culoarea pielii voastre şi a mea - precum tonurile melaninei? Pătratul albastru reprezintă vigilenţa şi perseverenţa, iar dungile roşii, valorile. America este toate aceste lucruri”.
După 62 de ani, a adăugat ea, „în 2021, ne-am schimbat şi este timpul pentru o transformare, una care să reprezinte toate statele şi pe noi toţi”.
sa se bata ei de la steag daca alta treaba nau

#70
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostLupulcelrau, on 21 iunie 2021 - 17:00, said:

vreau dovezi

Long story short Posted Image
In pandemie in orasul in care locuiesc , cine crezi ca faceau chefuri la Pensiunea X ?
In bucuresti , cand a aparut si pe la protv, tot in pandemie , cand a facut clanul X la fel, un chef, de vezi doamne au trimis 20 de dube cu jandarmi. La final, iti spun din interior... s-au cerut doar 20 de buletine "ca sa aiba baietii ce sa treaca in hartii" (vorbele cuiva) ... Sa spunem doar ca am o cunostinta care a participat la ambele chefuri mentionate.
O alta chestie ar fi faptul ca in fiecare oras, inclusiv cel in care locuiesc, fiecare stie cine ce face, chiar si politia, dar in schimbul unor informatii, sunt lasati sa practice in continuare diferite ilegalitati :"trafic cu tigari, valuta, prostitutie, etc".
Alte dovezi nu am sa iti dau , sau cel putin nu vreau. Nu e datoria mea insa, am mai mentionat-o si pe forum . Nu sunt rrom, dar cat traia bunicamiu , chiar si politia venea la noi la usa sa "cumpere" tigari. veneau ca milogii. Aici ma refer in perioada anilor 1998, pana prin 2010. Un vecin, cu 2 etaje mai jos, a fost saltat de jandarmi, noaptea Posted Image Au intrat peste el in casa, avand si un copil mic, in timp ce bunica-miu dormea ca un prunc. Aici ti-am dat detalii pentru ca sunt chestii vazute/traite de mine Posted Image . Stiu detalii si din activitatile altora , dar nu e treaba mea

Ai impresia ca totul e roz ? daca da, felicitari Posted Image traiesti intr-o lume misto

Edited by Andreysc7, 21 June 2021 - 17:15.


#71
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postglassofwine, on 21 iunie 2021 - 15:39, said:

Progresismul nu are nicio legatura cu ideea de “progres”, ci mai degraba isi are originea in Marxism. Si da, discriminarea albilor exista, fiindca stanga radicala a reusit sa monopolizeze parghiile de putere din politica internationala. Progresismul a declarat razboi conceptelor de “competitie” si “merit”, fapt care se vede in discriminarea abjecta a albilor, invocand nevoia de diversitate etnica si culturala.
Ei stiu ca daca s-ar merge pe varianta competitiei corecte, bazata pe aptitudini si calitati, albii ar domina detasat in sfera profesionala, la fel cum de fapt au dominat din multe alte puncte de vedere in decursul istoriei umanitatii. Ce se intampla acum e contra naturii si contra evolutiei.

Mie mi se pare gresit sa spunem albi si negrii, ca si cum sub aceeasi umbrela suntem toti. E gresit termenul de rasa. Romania e foarte mixta, nu suntem nici noi foarte albi, cel putin, nu la fel de albi ca polonezii. Si avem si noi mai multe rase...mergi pe strada, observi ca nu aratam toti la fel. Suntem rase diferite, chiar daca suntem albi. Si se aplica si la negrii chestia asta.

E o chestie de cultura mai mult....si consider ca negrii sunt putin impotriva sistemului.

Si romanii nu sunt rasisti, daca e sa luam in considerare tot, cum e si corect. Daca face o paralela la tigani, lumea are si nu are o problema cu etnia lor. Lumea are o problema cu ce fac ei (nu stiu daca poti sa numesti cultura - proxenetism, furat, neintegrare sociala ). Sa ne uitam putin in tendinte, ce asculta romanii pe youtube ? Top 10 melodii sunt manele. Multi artisti sunt tigani, de exemplu Pepe si Connector (dar chiar daca etnia e de rrom, ei nu sunt tigani)...rrom inseamna si ceva ce tine de cultura lor...tiganie...Traiesti in tiganie. Lumea are o problema cu tigania, nu cu tiganii.

E adevarat ca de multi ori lumea confunda cele doua....dar, noi judecam tot. Daca esti rrom si te imbraci, mirosi, vorbesti si te comporti ca un rrom, atunci da, vei fi tratat ca atare. Asta se aplica si la romani care traiesc in tiganie. La fel vor fi categorisiti.

Vreau sa spun ca noi nu prea suntem rasisti, nu prea facem discriminare, nici nu prea avem cum. Suntem destul de mixti. Personal, daca e sa trag linie de la strabunici, eu sunt roman, german, polonez, grec si ungur....adica, pana mea :))...Si daca tu provii dintr-o familie 100% romaneasca...atunci, din punctul meu de vedere, iti permiti sa fii cum vrei tu sa fii. Ai tot dreptul sa-ti pastrezi originile.

#72
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postandreic, on 21 iunie 2021 - 14:10, said:

Probabil profiti ca nu esti in poiana...
Si daca era in poiana se usca iarba, or what?Posted Image Ce? Acolo este puscarie?

View Postlex2010, on 21 iunie 2021 - 15:29, said:

Ca fapt divers, uitati-va la filmele mai noi, nu exista film in care sa nu apara un negru, un chinez, un gay sau o lesbiana.
Apoi comparati cu filmele mai vechi, sa zicem anii 1990-2005. Diferenta e incredibila.
Ce sa mai, este clar. Ni s-au cam f...t genele si se nasc mai multi d-astia. Posted Image

Edited by menaloty, 21 June 2021 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate