Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Incepe discriminarea albilor ?

  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005
A început de multișor. Prin universitățile și corporațiile americane ești avantajat clar la angajare dacă ești dintr-o minoritate - etnică, sexuală sau orice altceva. Dacă ai pielea neagră, ești homosexual, eventual trans, devii inatacabil.
Apropo - pentru cei cu memoria scurtă: în urmă cu niște ani, cînd încă mai existau examene de admitere la licee, în România apăruseră locurile rezervate pentru rroma. Locurile alea rămîneau 90% neocupate, an de an. Discriminare? Clar. Pozitivă sau nu, discriminarea e tot discriminare. Toți copiii dădeau examene de admitere, unii rămîneau pe afară, dar aveam locuri care rămîneau nefolosite fiindcă cei care ar fi trebuit să le ocupe nu catadicseau să facă liceul.

 andreic, on 21 iunie 2021 - 13:57, said:

"discriminarea pozitivă este ilegală, dar „acțiunea pozitivă” este permisă pentru posturile de stagiari, unde există deficiențe în reprezentare." - deci nu e o problema reala, ocupa niste locuri unde nu e reprezentare atata
Asta cu reprezentarea e o tîmpenie cît casa, ca toate exagerările politically corect. Am nevoie de oameni pregătiți în meseria X? Dau anunț, examinez candidații, angajez pe cel/cea care e potrivit(ă) pentru postul respectiv. Potrivit din punct  de vedere profesional, nu politic! E irelevant dacă are pielea albă / neagră / albastră sau dacă dimineața se crede femeie, la prînz bărbat și seara autobuz.
Dacă toți candidații sînt  bărbați albi rezultă că trebuie să rămîn cu postul neocupat fiindcă se supără gura lumii? Sau trebuie să angajez un incompetent fiindcă are culoarea politically corect?
E momentul să ne uităm în oglindă și să zicem minorităților că nu le extermină nimeni dar nici nu ne ducem viața după cum vor ei. De aia e majoritatea majoritate- să decidă care sînt forma și regulile societății.

#20
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:16, said:

(...)
Da, discutam pe lege...
Am înțeles, atîta poți...

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

 SOIMMALTEZ, on 21 iunie 2021 - 14:16, said:

Orice nu este in linie progresista pentru voi inseamna extremism.
Am inteles... La voi e cu linia partidului, parca am mai vazut asta candva.
Nu, orice este pe aratura, pe model tipic extremist.

#22
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:16, said:

Nu, regulamentul numit de unii cenzura este peste tot, o sa vina si aici... atat ca acolo probabil n-ai acces... am ghicit bine ? Posted Image
Acum treci la amenintari ?

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Habar nu ai ce e aia amenintare daca ai impresia ca regulamentul e o amenintare Posted Image

Hai sa fim realisti... ai incercat sa faci valuri cu o nonstire de la englezi... ai agitat cativa extremi si cam asta e... fassssss.

Edited by andreic, 21 June 2021 - 14:20.


#24
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:18, said:

Nu, orice este pe aratura, pe model tipic extremist.

Omule extremism nu este ce spui tu si ce ar vrea progresistii sa fie. Si de aceea aici, in tara asta n-o sa faceti nimic.

#25
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:19, said:

Habar nu ai ce e aia amenintate raca ai impresia ca regulamentul e o amenintare Posted Image
Avatarul meu nu este rasist.
Crestinii albi stau mandri, unde este rasismul ?
Si crestinii negri pot sta mandri, oricare alta religie si culoare poate sta mandra.
Se pare ca ai o problema cu notiunile logice.

Edited by 3U3U, 21 June 2021 - 14:21.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

 SOIMMALTEZ, on 21 iunie 2021 - 14:19, said:

Hai ca nu e greu, extremismul poate fi definit si ca o gandire de negare a valorilor democratice liberale si o inlocuire a lor cu nonvalorile treaditionale de dreapta natioanlista. Si mai sunt si alte definitii ce implica si ura promovata si nu doar asta... acu nu stam de ele, avem experienta Posted Image

Edited by andreic, 21 June 2021 - 14:23.


#27
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Asta e in ton cu primaria din Paris care a luat amenda pentru discriminare sexuala din cauza ca avea peste 70% din angajati femei.

Da, discriminarea rasiala a albilor este reala, la fel ca si discriminarea rasiala a negrilor. Poate nu la fel de balansate sau de raspandite, dar discriminare exista in ambele tabere.

Cel putin in Africa de Sud e o mare problema sa fii alb.

#28
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 3U3U, on 21 iunie 2021 - 14:21, said:

Avatarul meu nu este rasist.
Crestinii albi stau mandri, unde este rasismul ?
Si crestinii negri pot sta mandri, oricare alta religie si culoare poate sta mandra.
Se pare ca ai o problema cu notiunile logice.

Oricat incerci sa-i explici, el are doua joburi, iti spun eu cine e si care ii este linia lui pe aici.

#29
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

 SOIMMALTEZ, on 21 iunie 2021 - 14:23, said:

Oricat incerci sa-i explici, el are doua joburi, iti spun eu cine e si care ii este linia lui pe aici.
Am inteles, o sa-l ignor.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

 SOIMMALTEZ, on 21 iunie 2021 - 14:23, said:

Oricat incerci sa-i explici, el are doua joburi, iti spun eu cine e si care ii este linia lui pe aici.
Avem si securisti printre noi ? Posted Image

 3U3U, on 21 iunie 2021 - 14:25, said:

Am inteles, o sa-l ignor.
Deci ati incercat sa faceti valuri in tandem.... doar ca a iesit in contratimp si s-au anulat.

Edited by andreic, 21 June 2021 - 14:26.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006
Io sunt de parere ca albii se autodiscrimineaza.Au inceput cu miscare feminista si au continuat cu drepturile omului.Cireasa de tort fiind sintagma european cu drepturi.
Niste denumiri cretine inventate de niste cretini.pentru cretini.
Degeaba se considera albii superiori tuturor "!culorilor",n-au nici un motiv.
Uita insa esentialul si anume ca tot ce s-a inventat pana prin anul 700-800 a fost inventat de negri,galbeni,rosii,bruni,creoli,albii doar adaugand si imbunatatind aceste inovatii.Nu-i deloc meritul albilor ca umanitatea se gaseste aici in acest moment.
Iar albii care se cred superiorii si cred ca rasa alba este superioara celorlalte sunt demni de tot dispretul.
Parerea mea.

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
asta e exact ca si cu locurile de la facultate libere pentru tigani ... care stau goale cam tot timpul ca nu se inghesuie lumea Posted Image . Nu cred ca are rost sa intram in detalii , dar na , daca esti ales pentru acel post pentru ca esti negru, rrom, gay, sau mai stiu eu ce , ar trebui sa iti fie rusine . In rest, nush ce sa zic ... cel mai ok ar fi sa aruncam un ochi pe ce a facut Mugabe, cand a luat pamanturile albilor Posted Image

https://qz.com/afric...he-chased-away/

https://www.aljazeer...eized-land-back

Edited by Andreysc7, 21 June 2021 - 14:29.


#33
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
@andreic:
Apropo, atunci cînd te-am întrebat „DE CE?”, mă refeream de fapt la asta: DE CE toată campania asta cu „unii TREBUIE să fie mai egali decît alții?”...

P.S. Și nu mă lua cu bullshit-u' cu legea-n sus și legea-n jos, că vedem bine ce calitate au oamenii care fac legile astea! Și nu, la alții nu e diferit față de la noi!
Un om cu capul pe umeri nu se bagă în politică, punct!

#34
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:25, said:

Avem si securisti printre noi ? Posted Image

Atata timp cat servesc siguranta nationala numestei cum vrei.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

 adisz, on 21 iunie 2021 - 14:25, said:

Io sunt de parere ca albii se autodiscrimineaza.Au inceput cu miscare feminista si au continuat cu drepturile omului.Cireasa de tort fiind sintagma european cu drepturi.
Niste denumiri cretine inventate de niste cretini.pentru cretini.
Mi se pare normal. Sunt atatea alte motive, pasnice si rationale de care sa fie mandri decat fix treaba asta cu discriminarea.

 SOIMMALTEZ, on 21 iunie 2021 - 14:25, said:

Atata timp cat servesc siguranta nationala numestei cum vrei.
Sa spune totusi ca sunt fabulatii, nu se alta dar poate unii chiar cred :)

 crislacor, on 21 iunie 2021 - 14:25, said:

Un om cu capul pe umeri nu se bagă în politică, punct!
Vezi, si asta e o preconceptie extrema... nu crezi ca exista si politicieni cu capul pe umeri. Din start nu ai incredere...

Edited by andreic, 21 June 2021 - 14:27.


#36
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 andreic, on 21 iunie 2021 - 14:27, said:

Sa spune totusi ca sunt fabulatii, nu se alta dar poate unii chiar cred Posted Image
Atata timp cat n-ai negat ca ai doua joburi, pentru mine si pentru altii ar trebui sa fie deajuns.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate