Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Terasa lipita de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare
Doresc sa fac o terasa lipita de casa . Va rog sa ma ajutați cu dimensionarea lemnului  conform schițelor atasate.
Multumesc

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as folosi stalpi si grinzi de 10 cm x 10 cm, iar capriorii de 4 cm x 20 cm, dar macar 10 bucati pentru aia 5 m.

Conteaza si in ce zone e, ce strat de zapada se poate depune si ce invelitoare vrei sa pui.

Edited by pasilla, 20 June 2021 - 23:01.


#3
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Intrebarea este ce tip de invelitoare vei folosi ?

Capriori ( grinzi lamelare puse pe cant ) 5x25cm  dispuse la maxim 60 cm una de cealalta
Stalpii de sprijin si grinzile de pe stalpi  12x12cm ,
Grinda de sprijin de pe perete 10x12cm ( zidul de care va fi prinsa sper ca e centura de beton )

#4
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

 BaXXon, on 21 iunie 2021 - 00:47, said:

Intrebarea este ce tip de invelitoare vei folosi ?

Capriori ( grinzi lamelare puse pe cant ) 5x25cm  dispuse la maxim 60 cm una de cealalta
Stalpii de sprijin si grinzile de pe stalpi  12x12cm ,
Grinda de sprijin de pe perete 10x12cm ( zidul de care va fi prinsa sper ca e centura de beton )

Salut. Tabla. Mulțumesc

#5
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008
Buna ziua, am facut o terasa aproximativ la fel, 4,5x4m - in fata 2m, in spate 3m, stalpii sunt 10x10 cm(din doua buc.5x10cm- nu crapa lemnul), capriorii 5x15 cm , la distanta de 60 cm intre ei - peste ei am pus OSB de 10mm + folie si apoi tabla. Dedesubt am pus vata minerala de 15cm + folie + lambriu, orientarea este pe sud si  sar fi incalzit pe terasa foarte tare. Tabla este pusa direct peste OSB fara sipci. Cateva poze.

Attached Files



#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 badilescu, on 20 iunie 2021 - 22:41, said:

Salutare
Doresc sa fac o terasa lipita de casa . Va rog sa ma ajutați cu dimensionarea lemnului  conform schițelor atasate.
Multumesc
La deschiderea aia de 5.6 eu as mai pune doi stalpi lateral si inca o cosoroaba pe mijloc.

#7
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
Ok și cosoroaba ce dimensiuni sa fie.
Mersi

#8
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021

View Postmbj57, on 21 iunie 2021 - 12:50, said:

Buna ziua, am facut o terasa aproximativ la fel, 4,5x4m - in fata 2m, in spate 3m, stalpii sunt 10x10 cm(din doua buc.5x10cm- nu crapa lemnul), capriorii 5x15 cm , la distanta de 60 cm intre ei - peste ei am pus OSB de 10mm + folie si apoi tabla. Dedesubt am pus vata minerala de 15cm + folie + lambriu, orientarea este pe sud si  sar fi incalzit pe terasa foarte tare. Tabla este pusa direct peste OSB fara sipci. Cateva poze.

Ne puteți spune cum este cu terasa poziționată pe partea sudică, din perspectiva temperaturilor, este confortabil, este suficientă grosimea stratului de vara minerală sau ar fi fost necesar un strat mai gros? Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate