Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Euro vs lei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Argumente?Depimde si de suma.
Daca vorbim de 100.000 - 150000 ron, la un randament de 4% pe an, cred ca conservi mai bine banii decat daca i-ai schimba acum in euro la 4.95.

La o proiectie de 5.11/euro ,cu tot cu ratele de schimb iesi mai slab la final...

Chiar daca toate preturile se raporteaza la euro, tu platile le faci in lei.Deci in majoritatea cazurilor trebuie sa schimbi.

#38
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Unul dintre cele mai bune sfaturi din punct de vedere financiar il consider pe acela care zice sa nu-ti ti toate ouale in acelasi cos. Eu unul mi-am impartit fondul de urgenta (care ar fi egal cu cheltuielile pe 6 luni) in trei parti relativ egale in RON, EUR si USD. Alti bani lichizi n-am ca sunt sau investiti sau aruncati pe diverse prostii Posted Image

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 alenmatrixx, on 22 decembrie 2021 - 12:34, said:

Daca vorbim de 100.000 - 150000 ron, la un randament de 4% pe an, cred ca conservi mai bine banii decat daca i-ai schimba acum in euro la 4.95.
La o proiectie de 5.11/euro ,cu tot cu ratele de schimb iesi mai slab la final...
Bagă și inflația în calcule - cît e la lei, cît la euro. Abia atunci vei compara corect.

#40
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Inflatia o raportezi la locul unde cheltui banii. Degeaba e inflatia 4% in zona euro daca tu ii cheltui in Romania. Cu euro, ii protejezi de ceva parte din inflatie, 2% pe an, cam cat creste euro de la an la an fata de leu, asta doar daca schimbi la curs BNR.
In acest moment, investitiile ce bat inflatia sunt piata de capital, imobiliarele (daca nu crapa si astea) si crypto. Pe orizont scurt, e cam naspa in orice. Titlurile de stat pot fi si ele o solutie daca vor mai creste dobanzile, dar iar vorbim de minim 1 an.

Edited by mytzulyka, 22 December 2021 - 16:11.


#41
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Euro s-a apreciat cu 35 bani in ultimii 5 ani... 35 de bani...
Daca scazi si ratele de conversie...e 0 de fapt

#42
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
PAX Gold... este un stablecoin 1:1 cu aurul (creste/scade cursul la aur, idem si la PAX Gold)
https://www.bullionv...-price-chart.do
https://coinmarketca...ncies/pax-gold/
PAXG este disponibil pe mai multe platforme... la suma mai mare de 4-5K e bine sa fie tinut/impartit pe cel putin 3-4 platforme.
Celsius de ex. ofera o dobanda de 6.9% pe an la depozitele in PAXG
Nexo ofera pana la 8% dobanda anuala la PAXG

Edited by rz, 22 December 2021 - 23:19.


#43
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Cui drac îi pasă de Pax goldul tău într-un thread unde se discută de păstrarea economiilor CASH în LEI sau Euro?

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 mytzulyka, on 22 decembrie 2021 - 16:01, said:

Inflatia o raportezi la locul unde cheltui banii. Degeaba e inflatia 4% in zona euro daca tu ii cheltui in Romania.
iar România are majoritatea prețurilor raportate la euro și o mare parte din importuri provin din zona euro deci inflația din zona euro se aplică foarte bine.

#45
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Radunic?tu platesti in Euro sau in lei?Inflatia din zona euro s-ar aplica daca atat veniturile cat si cheltuielile tale ar fi in Euro.
Preturile sunt raportate la euro ,dar tu le platesti in lei...automat faci conversie, unde ai minim 5 bani diferenta fata de cursul bnr.



#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Sau nu. Unele bănci oferă schimb la cursul BNR.

#47
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Cand vrei sa faci o achizitie (masima, casa) sunt curios cum ii explici tu vanzatorului ca ii platesti , da tre sa astepte sa prizi happy hour sa schimbi cate 1500

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Casele și mașinile vīndute de persoane fizice sīnt plćtite direct īn euro.
De restul - cīnd discuți de sume mari diferența nu mai e de cinci bani. Mai scade.


#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
La cit e de timpita tara asta, tre sa fii cel putin la fel de timpit sa tii lei in banca. Pina si obligatiunile alea de stat care aveau vreo 4% dobinda sint o gluma proasta cind inflatia e peste 8%.

La euro ai o pierdere asumata de maxim 2%. Sigur ca daca vrei sa fii jmecher investesti la bursa & shit. Eu personal nu cunosc pe nimeni care s-a umplut de bani din bursa. Stiu citiva care au facut ceva bani initial si apoi au pierdut la greu si s-au lecuit.
Oricum daca mergi pe bursa ideea este sa uiti de banii aia, adica sa poti sa tii de actiunile respective in momentele in care scade piata, in speranta ca poate cresc din nou.

#50
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Cred ca in contextul actual , subiectul ar trebui readus in dezbatere.

#51
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Noi avem: 70% lei, 30% eur.
Banca, bursa, titluri de stat.

#52
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Eu prefer euro. Aproape toate economiile sunt in euro.

#53
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postin_the_soup, on 02 martie 2022 - 00:27, said:

Eu prefer euro. Aproape toate economiile sunt in euro.
Eu n-am lei deloc, in fiecare luna sunt pe minus cu cardul de credit pana intra noua transa.
Cheltui sau schimb tot in euro iar ultima saptamana merge din inertie pe cota de avarie (lei vorbind)
Avand banii in euro fara card atasat e mult mai usor sa nu-i spargi pe toate prostiile

Edited by radu103, 02 March 2022 - 00:30.


#54
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011
Eu stau cam asa:

37% USD
34% EUR
29% RON

distribuiti in banca, bursa (US) si titluri de stat

Edited by lazio44, 02 March 2022 - 11:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate