Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Achizitie pc nou fara limita de buget

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

View Postarg, on 18 august 2021 - 18:27, said:

eu am ramas surprins la cele de la servici care sunt cu xenon cum reusesc sa se deblocheze din chestii la altele crapa si trebuie restart.
.
Vrei sa zici XEON nu Xenon... ca nu sunt becuri de far, da-le dreaq'...

#38
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,559
  • Înscris: 21.12.2006

View Postandreyvsjoker, on 18 august 2021 - 16:18, said:


Inceteaza sa mai faci planurile pe banii altora. Ce nu merita pentru tine poate merita pentru altul. Pentru multi PC-ul nu e o investitie, e un moft

PS: vb la modul general, Nu ma refer al porcaria din link. Aia nu merita pt. ca e un ripoff

Te legi de mine la modul general sau particular?
Fă-ți ordine în gânduri și recitește ce ai scris...

Eu vorbeam strict de acea configurație "ripoff", e dezechilibrată și scumpă pentru ceea ce oferă. Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar inițiatorul nu prea știe ce vrea să facă. Sau de ce are nevoie...

Ce-i pot sugera e să-și facă o idee urmărind recomandările profesioniștilor, în funcție de aplicațiile pentru productivitate folosite. Cu siguranță se va descurca și la jocuri:
https://www.pugetsys...tions/index.php

Edited by nei-k, 18 August 2021 - 21:59.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandrei2021, on 18 august 2021 - 20:05, said:

Intr-adevar nu am experienta in privinta sistemelor de racire pe apa. Chiar asa ce presupun ele,spui de intretinere si de un om priceput,ce ar trebui el sa faca? Ei spun ca sistemul de racire presupune o revizie odata la 5 ani,de aceea intreb.
Un sistem de răcire open loop făcut cu componente de calitate nu trebuie decât verificat anual de scurgeri și eventual adăugata putina apa distilata. Nu e ieftin dar e al naibii de robust, eficient și, poate cel mai important, silențios.

#40
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007

View Postnei-k, on 18 august 2021 - 21:57, said:

Te legi de mine la modul general sau particular?
Fă-ți ordine în gânduri și recitește ce ai scris...

Eu vorbeam strict de acea configurație "ripoff", e dezechilibrată și scumpă pentru ceea ce oferă. Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar inițiatorul nu prea știe ce vrea să facă. Sau de ce are nevoie...
Poate te confund dar tin minte ca te-am mai vazut de cateva ori scriind ca nu merita X PC, X GPU, X CPU daca nu scoti bani din el, si asta e o prostie. Cum am zis PC-ul nu e o investitie sau un business pentru multi oameni, e doar un moft.

View Postro_explorer, on 18 august 2021 - 23:59, said:

Un sistem de răcire open loop făcut cu componente de calitate nu trebuie decât verificat anual de scurgeri și eventual adăugata putina apa distilata. Nu e ieftin dar e al naibii de robust, eficient și, poate cel mai important, silențios.
Da pentru un om cat de cat priceput. Nu pentru unul care nici macar nu intelege ce e acolo.
Unu care nici macar nu isi va da seama ca i s-a oprit pompa, daca pierde lichid....

Edited by andreyvsjoker, 19 August 2021 - 06:19.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Orice se invata, e nevoie doar de vointa si putin timp.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
io nici acum nu am invatat sa fac bani...
cam de cat timp crezi ce e nevoie?

#43
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,559
  • Înscris: 21.12.2006

View Postandreyvsjoker, on 19 august 2021 - 06:15, said:


Poate te confund dar tin minte ca te-am mai vazut de cateva ori scriind ca nu merita X PC, X GPU, X CPU daca nu scoti bani din el, si asta e o prostie. Cum am zis PC-ul nu e o investitie sau un business pentru multi oameni, e doar un moft.
Da, obișnuiesc să atrag atenția dacă un sistem, laptop sau componentă este prea scumpă, raportat la performanțe sau necesități. Cu argumente și nu scos din context, cum scrii tu aici. E dreptul meu să am păreri, la fel cum și tu ai dreptul să fii, sau nu, de acord cu ele. Dar nu ai dreptul să-mi interzici a-mi expune părerile. Nici ce să spun, nici ce să fac. Poți să mă ignori.

De exemplu, în 2019-2020 a fost la modă, pe YouTube, pe site-urile de review-uri și pe forumuri, să fie recomandat cu precădere Ryzen 3400G, în defavoare Intel i7 / i9 din generațiile 9 sau 10. Puse unele lângă altele, 3400G ieșea prost la toate categoriile, mai puțin grafica integrată. Adăugat prețul de achiziție ca factor cheie, ieșea pe primul loc. Adăugând și lipsa plăcilor grafice de pe piață, chiar părea o opțiune bună. Dar, doar în acest context, pentru că peste 2 ani, cine va citi aceste recomandări scoase din context, se va cruci.

Partea cu mofturile o înțeleg și o susțin, căci din informațiile primite până acum, nu reiese necesitatea unei achiziții, cu mod de utilizare, programe folosite etc. Atunci, rămâne un moft...

#44
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021
Parerea voastra despre sistemele facute de cei de la powerup? Are cineva vreo experienta cu ei?

#45
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021
Salut,ce parere aveti de aceasta configuratie,cum vi se pare,sub raport pret,calitate?

https://zona.store/workbox/

#46
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 28.09.2008
Aia merg pe principiul ca daca esti dispus sa platesti atatia bani atunci cu siguranta esti dispus sa ai si conturi la toate serviciile de streaming si sa cumperi jocuri.
E musai sa ai si un hdd pt stocare diverse.

Pai si monitor????

Esti dispus sa platesti 12.000 lei pe o unitate dar nu ai timp sa verifici daca preturile componentelor sunt corecte.

Edited by mariusixy, 27 March 2024 - 19:43.


#47
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,559
  • Înscris: 21.12.2006
Păi asta e și ideea: plătești, nu stai sa faci analize de piață sau analize tehnice. Au făcut ei înaintea ta!

PS. Fără limită de buget nu înseamnă 14900k + RTX 4090. Mai degrabă înseamnă Threadripper + RTX 6000 + custom cooling, deși și aici s-au făcut concesii... vă las pe voi sa le descoperiți:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfpVvsClRIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nei-k, 28 March 2024 - 07:32.


#48
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 17.10.2019

View Postandrei2021, on 27 martie 2024 - 12:39, said:

Salut,ce parere aveti de aceasta configuratie,cum vi se pare,sub raport pret,calitate?

https://zona.store/workbox/
cam atat m-a costat pe mine pc-ul noi 2023

View Postmariusixy, on 27 martie 2024 - 19:42, said:

Aia merg pe principiul ca daca esti dispus sa platesti atatia bani atunci cu siguranta esti dispus sa ai si conturi la toate serviciile de streaming si sa cumperi jocuri.
E musai sa ai si un hdd pt stocare diverse.

Pai si monitor????

Esti dispus sa platesti 12.000 lei pe o unitate dar nu ai timp sa verifici daca preturile componentelor sunt corecte.
nu stiu de ce spui sa cumepre jocuri si streaming...pc-ul e facut sa faci si altceva

#49
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostTidel_wave, on 28 martie 2024 - 09:01, said:

nu stiu de ce spui sa cumepre jocuri si streaming...pc-ul e facut sa faci si altceva

Probabil ii spune pentru ca persoana respectiva:
1. a continuat un topic al altei persoane
2. din 2021 intreaba ce parere are lumea despre niste sisteme

Deci putea sa-i spuna si de unde sa cumpere rosii din piata ca la fel de multa relevanta avea.

Noroc ca nu sunt indicatii pe forum despre ce si cum sa postezi pe sectiune...

Quote

Sfaturi privind achizitiile
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


#50
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 28.09.2008
@Tidel_wave ce faci tu in 2024 cu un PC care are doar ssd de 1 Tb?
Avand in vedere ca are pret 12.000 lei fara monitor, doar nu o sa-l foloseasca exclusiv pt browsing si office.
Cel care il vinde se gandeste ca nu are nevoie de spatiu suplimentare de stocare pt filme/seriale, kituri jocuri,...

#51
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021

View PostTidel_wave, on 28 martie 2024 - 09:01, said:

cam atat m-a costat pe mine pc-ul noi 2023


nu stiu de ce spui sa cumepre jocuri si streaming...pc-ul e facut sa faci si altceva
bineinteles,e un pc robust cu care iti poti desfasura activitatea in mod clar citiva ani buni. Intrebare,cam ce configuratie ai?

#52
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 17.10.2019

View Postmariusixy, on 28 martie 2024 - 09:56, said:

@Tidel_wave ce faci tu in 2024 cu un PC care are doar ssd de 1 Tb?
Avand in vedere ca are pret 12.000 lei fara monitor, doar nu o sa-l foloseasca exclusiv pt browsing si office.
Cel care il vinde se gandeste ca nu are nevoie de spatiu suplimentare de stocare pt filme/seriale, kituri jocuri,...
de unde ai tras tu concluzia ca pc-ul meu are DOAR un ssd de 1T?
Eu personal nu as da 12000 pe un pc gata facut, as opta sa il fac cu componentele pe care le doresc eu.

#53
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 17.10.2019

View Postandrei2021, on 28 martie 2024 - 10:24, said:

bineinteles,e un pc robust cu care iti poti desfasura activitatea in mod clar citiva ani buni. Intrebare,cam ce configuratie ai?
Asta este configuratie pe care o am:
Procesor Intel® Core™ 13700k
Placa de baza GIGABYTE Z790 GAMING X AX
Cooler Procesor ARCTIC Liquid Freezer II - 360
Memory Kingston Fury Renegade Silver RGB 32GB(2x16GB), DDR5, 6400MHz, CL32
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12GB GDDR6X 192-bit DLSS 3.0
Sursa Seasonic FOCUS GX-1000, 80 PLUS® Gold, 1000W, Fully Modular
Solid State Drive (SSD) Samsung 980 PRO Gen.4, 1TB, NVMe, M.2.
Solid State Drive (SSD) Kingston NV2 2TB, PCIe 4.0 NVMe, M.2.
HDD Seagate IronWolf NAS 4TB, 5900rpm, 64MB cache, SATA-III
Carcasa AQIRYS Aquilla, Mid-Tower, fara sursa, E-ATX, Black
Sistemul ruleaza pe 2XMonitor LED IPS Viewsonic 27", WQHD, DisplayPort, 144Hz, FreeSync, Vesa

Mentionez ca unele piese le-am pastrat de pe vechiul sistem, altele piese le-am primit cadou, noi si cu factura de garantie.
Piesele noi la final ajungeau la aproximativ 12000 de lei.

Edited by Tidel_wave, 29 March 2024 - 08:29.


#54
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021

View PostTidel_wave, on 29 martie 2024 - 08:28, said:

Asta este configuratie pe care o am:
Procesor Intel® Core™ 13700k
Placa de baza GIGABYTE Z790 GAMING X AX
Cooler Procesor ARCTIC Liquid Freezer II - 360
Memory Kingston Fury Renegade Silver RGB 32GB(2x16GB), DDR5, 6400MHz, CL32
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12GB GDDR6X 192-bit DLSS 3.0
Sursa Seasonic FOCUS GX-1000, 80 PLUS® Gold, 1000W, Fully Modular
Solid State Drive (SSD) Samsung 980 PRO Gen.4, 1TB, NVMe, M.2.
Solid State Drive (SSD) Kingston NV2 2TB, PCIe 4.0 NVMe, M.2.
HDD Seagate IronWolf NAS 4TB, 5900rpm, 64MB cache, SATA-III
Carcasa AQIRYS Aquilla, Mid-Tower, fara sursa, E-ATX, Black
Sistemul ruleaza pe 2XMonitor LED IPS Viewsonic 27", WQHD, DisplayPort, 144Hz, FreeSync, Vesa

Mentionez ca unele piese le-am pastrat de pe vechiul sistem, altele piese le-am primit cadou, noi si cu factura de garantie.
Piesele noi la final ajungeau la aproximativ 12000 de lei.
O configuratie super tare,chiar imi place.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate