Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Cum ati dori un apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Memoria de citi gb?Umbrelutele pe acoperis pentru berze sau sub acoperis?Panourile cu reclama la care apa?

#38
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean in imobiliare  cele mai importante lucruri sunt :"location, location, location". Restul se mai pot schimba si in plus moda evolueaza in permanenta. Nu se mai poarta baile si bucatariile imbracate pana sus, gresia a ajuns sa fie inlocuita de laminatul din vinil, tapetul a ajuns pana si in baie (sa ridice mana cui nu-i place baia cu flamingo din https://www.idealhom...per-ideas-90663 ), etc, etc. In plus nu prea inteleg treaba cu instalatia electrica. E adevarat ca instalatiile vechi sunt din aluminiu si cuprul e mai bun, dar pe de alta parte consumatorii consuma mai putin si degeaba refaci instaltia electrica si folosesti pe acelasi circuit aerul conditionat si fierul de calcat... sigurantele tot or sa sara. Mai importanta in blocurile vechi mi se pare instalatia sanitara. Un sifon de scurgere vechi iti poate inunda vecinul si ca sa-l inlocuiesti o sa trebuiasca sa spargi gresia poate si fainata un pic.

#39
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,107
  • Înscris: 06.09.2008
imo daca vrei sa vinzi un apartament mai bine il vinzi fara imbunatatiri.
Exceptie poate fi ceva ultracentral, unde ceri multi bani.

De ce ?
Fiindca majoritatea romanilor se uita intai si intai la pret.

#40
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 10.10.2011

 Disstrack, on 13 iunie 2021 - 16:33, said:

Banuiesc ca a si costat ceva Posted Image
da, o caruta de bani Posted Image) Dar s-a dublat pretul din dec 2016 pana azi, deci nu imi pare rau.oricum nu imi place ideea de casa pentru ca nu ma pot gandi cum sa blochezi 500.000 Euro in 4 pereti, aceasta fiind suma la care s-ar ridica o casa in zona unde vreau Posted Image

 edi10000, on 13 iunie 2021 - 17:05, said:

Ce inseamna un etaj pe nivel?
inseamna ca mana a fost mai iute decat degetele si am scris tampenia asta in loc sa scriu un apartament pe etaj:)



@ initiator: nu conteaza cum e apartamentul. conteaza unde e. locatia e sfanta. apartamentele bune se dau indiferent ca sunt amenajate pe gusturile unui student la istorie sau pentru vremurile noastre.

Edited by zile_san, 13 June 2021 - 19:25.


#41
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Oriunde ar fi si cum ar fi, tot se gasesc cativa ghiolbani sa iti f_ ta nervii. Asta e viata la bloc.
Eu am luat parter cu gradina proprie, bloc tip vila cu 12 apartamente.

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,902
  • Înscris: 29.06.2006

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 15:47, said:

- un etaj pe nivel
exista si cu mai multe? :)))))))))

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 19:24, said:

inseamna ca mana a fost mai iute decat degetele si am scris tampenia asta in loc sa scriu un apartament pe etaj:)
ah, eu am inceput de la prima pagina....scuze

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 edi10000, on 13 iunie 2021 - 17:05, said:

Ce inseamna un etaj pe nivel?
Cred ca a vrut sa zica un apartament pe nivel ... si al meu are descriere aproape identica ca si a lui, de aia banuiesc ca asta a vrut sa zica.
PS: de fapt vad ca a confirmat ca asta a vrut sa scrie :D

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 19:24, said:

Dar s-a dublat pretul din dec 2016 pana azi, deci nu imi pare rau
Asa si al meu, l-am luat o idee mai devreme decat tine si acum e mai mult de dublu.

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 19:24, said:

oricum nu imi place ideea de casa pentru ca nu ma pot gandi cum sa blochezi 500.000 Euro in 4 pereti, aceasta fiind suma la care s-ar ridica o casa in zona unde vreau Posted Image.
Nu stiu daca ii "blochezi" ... e posibil ca acum sa dai 400-500.000 si peste 15 ani sa fie 1 milion de euro. Si eu analizez varianta, dar dilema mea nu e daca merita banii ci daca merita efortul/timpul alocat. Banii cred ca ii merita, pentru ca valoarea va mai creste.

Edited by utopium, 13 June 2021 - 20:03.


#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
.

Edited by ericmario, 13 June 2021 - 20:42.


#45
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 12.09.2011

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 19:24, said:

oricum nu imi place ideea de casa pentru ca nu ma pot gandi cum sa blochezi 500.000 Euro in 4 pereti, aceasta fiind suma la care s-ar ridica o casa in zona unde vreau Posted Image


Casa aia e scop in sine. Cine trebuie sa aiba casa aia nu sta cu gandul ca n-are alti bani. Banii aia sunt pretul civilizatiei din zona aia, nu pretul betonului.

#46
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 zile_san, on 13 iunie 2021 - 19:24, said:

da, o caruta de bani Posted Image) Dar s-a dublat pretul din dec 2016 pana azi, deci nu imi pare rau.




adica? mai exact cu cifre daca se poate. Multumesc.

#47
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Sa fie mare, vecini intelegatori.

#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 canarel, on 13 iunie 2021 - 17:01, said:

Nu-l iau de-a gata, pentru ca am totul la locul lui si acum, am luat materiale de calitate, feronerie, usi, ferestre, mobila, electornice,d e calitate si toate merg si acum. Le schimb cand/daca vreau. Ca spuneam de apartamentul celalalt, mi-am amintit ce mai aparuse: mucegai pe epretele de la dormitor. Era isolat si mirosea. Cand s-a prins ca e izolat, a desfacut isilatia si era sa moara de ce a vazut.
Nimeni nu face o casa de nota 10 ca sa o vanda.

Am cheltuit un salariu pe fitinguri. Exact cand am zis, gata, am ajuns la ele si banii pe o luna s-au dus pe coturi si cotulete, in conditiile in care am avut tevi, baterii, furtune, tot.

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,860
  • Înscris: 12.01.2018
dacă mai ai apartamente înseamnă că nu s-a întâlnit cererea cu oferta.mai lași din preț

#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Apropo de intrebarea de la care s-a plecat. Pentru apartamentele luate in chirie, finisaje rezistente in timp si care arata decent, 100% finisat, daca se poate si cu mobilier simplu in baie, cu atat mai bine.

Pentru ceva luat pentru mine, situatia ideala e sa imi aleg eu finisajele si sa le monteze mesterii dezvoltatorului la o calitate buna.

#51
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu am bifat următoarele

- locație - semicentral, zona de nord, până în linia ferată de Constanța
- bloc mic cu puține apt. să nu existe discuții cu 786 de vecini de kkt
- bloc fără garsoniere, doar 2/3/4 camere, deci să nu fie pretabil la închiriat pt cocalari studenți
- ultimu etaj sau penultimul cu retras deasupra să nu îți tropăie careva în cap
- dormitorul pe colț exterior să nu îți auzi vecinii făcând sex sau alte zgomote
- baie cu fereastră
- bucătărie separată și nu vagon, deci formă cât mai pătrată sau dreptunghiulară
- balcon deschis suficient de mare să stai acolo la șezlong și cu view cât de cât
- să nu ai fereastră la șosea, pt a nu avea zgomot de la trafic & praf. de evitat în special șosele cu tramvai, dacă ai un tramvai prin preajmă îl vei auzi de la 4:50 am
- parc lângă

ce am compromis
- orientare - am găsit doar nord-est, era mai bine sud.. deși e discutabil, dacă nu supoți căldura
- lux de genul portar, marmură, piscină - astea le plătești la greu în întreținere și nu prea merită în România

#52
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Bah,nu vorbim de ce visati,vorbim de care dintre cele doua variante ati alege.Deduc ca un om cu ceva in cap cumpara apartament chel si mai are vreo citeva mii de euro sa il personalizeze.Sau Dorel de la Hobaia da si ce n-are pe el facut de altu,si ramine cu rata de platit la apartamentu personalizat de vechiul proprietar,ca si asa e rata mare si de munca stabil nu stie daca va avea sa termine ratele inca citeva zeci de ani.Gresesc?

#53
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 10.10.2011

 flp014, on 13 iunie 2021 - 21:55, said:

adica? mai exact cu cifre daca se poate. Multumesc.

dec 2016 - 105.000 euro
azi. 200.000 euro sta 5 min anuntul. mai real cred ca e 230-240.000

#54
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 zile_san, on 14 iunie 2021 - 11:46, said:

dec 2016 - 105.000 euro
azi. 200.000 euro sta 5 min anuntul. mai real cred ca e 230-240.000

Dacă erau numai avocați în orașul ăla era 50.000 de euro apartamentul ăla azi.

Noroc cu IT-iștii din oraș că le-au crescut averile la toți din orașul ăla.

Edited by -__-, 14 June 2021 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate